Príčiny priberania trochu inak

Aj obava s nadváhy môže byť príčinou našej nadváhy. Že ako? Obava a neistota sú často hlavným spúšťačom nekontrolovateľného mlsania. Cukor je proste droga, ktorá pomáha nášmu mozgu prežiť a navodiť si príjemné chvíle. Príčiny priberania sú rôzne.

Mám pred sebou nepríjemný deň, treba ho spraviť krajším. A už dávam nejakú sladkosť. Ešte som ani nedoobedoval, už mám pred sebou vidinu dlhej roboty, až do večera. Pre istotu si kúpim hneď niečo sladké, aby som mal energiu na neskôr. O tretej je už zvyčajne všetko zdlábnuté a ja mám hlad ešte väčší, ako pred obedom. Som pred nepríjemným rozhodnutím? Niečo sladké bodne. Stres a workoholizmus patria medzi hlavné spúšťače ľudskej pažravosti. Preto aj mnoho manažerov je obéznych. Jeme ani si to neuvedomujeme.

Cukor je droga šťastia

Cukor je nutný. Podvedome aspoň trochu skrášľuje náš upracovaný svet. Viac o cukre

Problémy riešte, nezajedajte ich.

Ste osamelí, chcete zabudnúť?

Cukor tú osamelosť a otupnosť spríjemní. A niekedy aj alkohol. Čo je v inej forme len prekvasený cukor. Určite sa dostavia aj náznaky eufórie a krátkodobej príjemnej straty vedomia. No paráda. A sme v kruhu. Roztočíme metabolickú húsenkovú dráhu a cukrujeme, tlačíme, cukrujeme, tlačíme, cukrujeme, občas sa poľutujeme, zapíjame, hlavne že nám je práve teraz dobre.

Veľmi pozvoľna priberáme. Ani nevieme a pár kíl sa nalepí. „Nevadí. – Veď, stále to mám pod kontrolou.“ A časom nás cukor začne ovládať.

Vytvárame si návyk

Ak už nemám ozajstný stres a  problémy, tak si ho rád vytvorím. Musím si predsa racionálne zdôvodniť, že potrebujem niečo sladké. Paradoxne cukor nás takto od riešenia problému často vzďaľuje. Namiesto aktivity, nových kontaktov a zážitkov prichádza skôr nadváha, a s ňou frustrácia, strata sebavedomia a ešte väčšia osamelosť.

Vždy, keď mám neodolateľnú chuť na sladké, položím si otázku:

– Som vôbec hladný?

Väčšinou musím odpovedať, že vôbec.

Emočné jedenie

Tento stav sa nazýva emočné jedenie. Toto dlabanie nemá korene v hlade samotnom, ale skôr v návyku a v psychických príčinách.

Ak máš nadváhu a pochopíš, čo v tebe pažravosť/ mlsanie sladkého spúšťa a dostaneš to pod kontrolu, bude to väčší úspech, ako keď sa vyšplháš na Mount Everest. 🙂

Tri dobré tipy na dnešný deň:

  1. Čo nenakúpiš, to nemáš, a teda ani nezbodneš. Hlavne žiadne výhodné supermarketové akcie. Výhodné je sladkým sa vôbec necpať.
  2. Ak máš neodolateľnú túžbu kúpiť si ihneď niečo sladké, rátaj pomaly do desať a premýšľaj, či máš hlad. Zvyčajne to pomôže. 🙂
  3. Preprogramuj sa na pohyb. Endorfín je oveľa zdravšia a šťastnejšia droga.
Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Nataša Danečková
Nataša Danečková

Nadšená teoretička pohybu a zdravej výživy, občasná blogerka a mama tímu Reštartnisa, ktoré každého nadchne, ale nič nedokončí.

Articles: 25