Príčiny priberania trochu inak

Aj obava s nadváhy môže byť príčinou našej nadváhy. Že ako? Obava a neistota sú často hlavným spúšťačom nekontrolovateľného mlsania. Cukor je proste droga, ktorá pomáha nášmu mozgu prežiť a navodiť si príjemné chvíle.

Mám pred sebou nepríjemný deň, treba ho spraviť krajším. A už dávam nejakú sladkosť. Ešte som ani nedoobedoval, už mám pred sebou vidinu dlhej roboty, až do večera. Pre istotu si kúpim hneď niečo sladké, aby som mal energiu na neskôr. O tretej je už zvyčajne všetko zdlábnuté a ja mám hlad ešte väčší, ako pred obedom. Som pred nepríjemným rozhodnutím? Niečo sladké bodne. Stres a workoholizmus patria medzi hlavné spúšťače ľudskej pažravosti. Preto aj mnoho manažerov je obéznych. Dlabem, a ani si to neuvedomujem.

Cukor je droga šťastia

Cukor je nutný. Podvedome aspoň trochu skrášľuje náš upracovaný svet.

Problémy riešte, nezajedajte ich.

Ste osamelí, chcete zabudnúť? Cukor tú osamelosť a otupnosť spríjemní. A niekedy aj alkohol. Čo je znovu len prekvasený cukor. V tomto prípade sa dostavia aj náznaky eufórie a krátkodobej príjemnej straty vedomia. No paráda. A sme v kruhu. Roztočíme metabolickú húsenkovú dráhu a cukrujeme, tlačíme, cukrujeme, tlačíme, cukrujeme, občas sa poľutujeme, zapíjame, hlavne že nám je práve teraz dobre.

Veľmi pozvoľna priberáme. Ani nevieme a pár kíl sa nalepí. “Nevadí. – Veď, stále to mám pod kontrolou.” A časom nás cukor začne ovládať. Vytvárame si návyk. Ak už nemám ozajstný stres a  problémy, tak si ho rád vytvorím. Musím si predsa racionálne zdôvodniť, že potrebujem niečo sladké. Paradoxne cukor nás takto od riešenia problému často vzďaľuje. Namiesto aktivity, nových kontaktov a zážitkov prichádza skôr nadváha, a s ňou frustrácia, strata sebavedomia a ešte väčšia osamelosť.

Vždy, keď mám neodolateľnú chuť na sladké, položím si otázku:

– Som vôbec hladný?

Väčšinou musím odpovedať, že vôbec.

Tento stav sa nazýva emočné jedenie. Toto dlabanie nemá korene v hlade samotnom, ale skôr v návyku a v psychických príčinách. Ak máš nadváhu a pochopíš, čo v tebe pažravosť/ mlsanie sladkého spúšťa a dostaneš to pod kontrolu, bude to väčší úspech, ako keď sa vyšplháš na Mount Everest. 🙂

Tri dobré tipy na dnešný deň:

  1. Čo nenakúpiš, to nemáš, a teda ani nezbodneš. Hlavne žiadne výhodné supermarketové akcie. Výhodné je sladkým sa vôbec necpať.
  2. Ak máš neodolateľnú túžbu kúpiť si ihneď niečo sladké, rátaj pomaly do desať a premýšľaj, či máš hlad. Zvyčajne to pomôže. 🙂
  3. Preprogramuj sa na pohyb. Endorfín je oveľa zdravšia a šťastnejšia droga.
[pl_section section=”widgets” id=”1072958257″]
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2021

ZSSK restart challenge. Zverejnili sme ciele pre 6. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
CIELE

Rozhýbte sa s nami

Kardionápravník 2021 Zimná Séria

Kardionápravník 2021

Kardio nápravník 2021 ŠTartujeme zimnou sériou Jubilejný 5. ročník výzvy Kardionápravník práve štartuje Zimnou sériou. Po svojich, na lyžiach alebo na bicykli. Dáme opäť cez zimu obvod zemegule?

VIAC »
7 kopcov 3 jazerá 2021 propozície

7 kopcov 3 jazerá 2021

7 kopcov 3 jazerá 2021 ZSSK restart challenge 7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.