Rodinná túra na Straník

Bol to úplne minivýletík, taká turistická dorážačka. Ale patrí medzi ciele 7 kopcov 3 jazerá . Chcete veľa muziky za malo peňazí? Tak poďte do Žiliny. Rodinná túra na Straník.

Žilina

Deň predtým sme zdolali Pravnáč. Vracali sme sa z nášho víkendového pobytu na Liptove a po ceste domov sme si dopriali krátku prestávku v Žiline. Autom sme sa zaviezli do časti Zástranie. Auto sme zaparkovali pri kostole a jedinou možnou cestou do kopca sme začali stúpať.

Výhľady zo Straníka
Stúpame na Straník

Rodinná túra na Straník

Nenáročný výstup o dĺžke 1,4 km nám trval približne pol hodinku. Najprv sme prešli asfaltovou, pomerne rozbitou, cestou cez lúku nad Zástraním, neskôr sme vošli do lesa, kde sme si  mohli vybrať, či budeme pokračovať asfaltkou (tú využívali najmä cyklisti) alebo lesnou cestou.

Vybrali sme si tú značenú (žltou turistickou značkou). Teda lesnú. Keďže lesnú cestu na viacerých miestach križovala tá asfaltová, vlastne sme ich striedali. Došli sme až k bufetu (bohužiaľ, bol zatvorený), obišli sme ho po lesnej ceste a tá nás doviedla až k prístrešku na Straníku.

Rodinná túra na Straník
Rodinná túra na Straník

Na vrchole Straníku

Straník nám v prenesenom význame ponúkol fakt veľa muziky – fantastický výhľad na mesto Žilina a na kopce predovšetkým Kysuckej vrchoviny a Malej Fatry. Straník je tiež významné štartovacie miesto pre paragliding. My sme mali smolu, v čase našej návštevy tu žiadny paraglidisti neboli (asi neboli vhodné poveternostné podmienky).

Vrchol Straníka
Na vrchole Straníka

Na Straníku (769 m. n. m.) sme sa chvíľu kochali výhľadmi a vybrali sme sa na cestu späť. K bufetu pod Straníkom sme sa nevrátili tou istou cestou, ale využili sme drevené lávky, ktoré k nemu viedli priamo od prístrešku. Od bufetu sme už však pokračovali tou istou cestou. K autu sme sa vrátili veľmi rýchlo . Náš mini výlet bol na konci. Tak ako sme ho zvládli my, ho zvládne úplne každý, vrátane malých detí a bez akýchkoľvek problémov.

Rodinný výlet na Straník

Záverečné hodnotenie

Záverom iba znova zopakujem. Ak ste v Žiline, máte málo času, ale veľa chuti zažiť a vidieť niečo pekné, tak choďte do Zástrania. Rodinná túra na Straník za to svojimi výhľadmi stojí.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 62