Žaškovský minimaratón, zabehli ste si jeden z najstarších bežeckých pretekov na Slovensku?

Iba náhodou sme sa ocitli v Žaškove pri nádhernej akcii. Žaškovský minimaratón patrí svojimi 51 ročníkmi medzi najstaršie bežecké preteky na Slovensku. Navyše (podľa slov organizátorov) je to jeden z mála pretekov, ktorý nebol ani jeden rok prerušený.

To všetko sme sa dozvedeli priamo od organizátorov, ktorí boli pri jeho zrode.

Žaškovský minimaratón zakladatelia
Zakladatelia zľava Ján Furinda, Jaro Chmara a Ivan Dzúrik.

Porozprávali nám dlhú históriu o tom, ako Žaškovský minimaratón vôbec vznikol a aké úskalia musel za päťdesiatročnú existenciu preskákať

Časy, keď si museli organizátori každé sponzorské odpracovať na kosení lúk alebo pri čistení dediny sú dávno preč. Ako sa mení doba, mení sa aj maratón. A my sme boli prekvapení, koľko športových a folklórnych akcií znesie dedinka, o ktorej sme pred pár dňami ani netušili.

Sprievodný program minimaratónu foto Martin Majko

Žaškov nás okúzlil

Žaškov je totiž ideálnym východiskom pre turistiku v okolí Šípu, Oravskej Magury, Choča, Zázrivej i oboch malofatranských Rozsutcov. Oproti Zázrivej a Kubínskej holi však ponúka niečo jedinečné. Kľud a čisté lúky bez komerčného turizmu.

Žaškovský minimaratón foto Martin Mojko
Žaškov pred štartom foto Martin Majko

Priebeh Minimaratónu

Každoročne sa minimaratón beží na 12,4 km okruhu so solídnym prevýšením 385 m, ktorý začína i končí pri rieke Orava v Žaškove na Prepichu. S maratónom žije väčšina dediny. Nečudo, veď dozvuky preteku končia pri gulášoch, čapáčku, heligónkach a folklóre v neskorých nočných hodinách. 🙂

Miestni už dlhšie čakajú na prelomenie traťového rekordu.

Žaškovský minimaratón foto Martin Mojko
Žaškov víťazi na bedniach foto Martin Majko

Oplatí sa sem zavítať aj ako bežec aj ako návštevník.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 325