Zo stanice Zvolen s batohom a vlakom za cieľmi 7 kopcov 3 jazerá

Zvolen nie je častá stanica našich výletných výjazdov. A je to škoda. Stanica v srdci Slovenska ktorá spája päť rôznych smerov k najkrajším kútom Slovenska. Zo stanice Zvolen s batohom a vlakom. Kam sa vybrať?

Lučenec a Fiľakovo

Do Lučenca v hodinovom a do Fiľakova v dvojhodinovom takte. Nestačíte na stanici ani pivo vypiť a veziete sa ďalej. Čo táto trasa pre našich turistov ponúka?

Už prvá zastávka v Detve alebo na Kriváni ponúka kultový výšľap na našu najväčšiu vyhasnutú sopku Poľanu. Z Detvy pešo po  Rudnej Magistrále alebo z Hriňovej po cyklotrase až k hotelu Poľana. Oba výstupy sú ručené pre kondične zdatnejších turistov.

MTB Poľana
Horský hotel Poľana

Ak sa odveziete ešte o pár zastávok ďalej do Lovinobane, môžete navštíviť hrad Divín a vodnú nádrž Ružiná. Priehrada sa využíva od jej vzniku prioritne na športovo-rekreačné účely. Pre malebné okolie a pokoj bola VN Ružiná už po jej sprevádzkovaní navštevovaná aj turistami z Česka a Maďarska. Hrad Divín aj s podhradím pôvodne patrili do Novohradskej stolice. Bol postavený v roku 329 na obranu banských ciest.

Hlavným cieľom je však Fiľakovo, Šiatorská Bukovinka, skalný vodopád a hrady Šomoška a Hajnáčka. Ak by vám bolo hradov málo, po turistickom chodníku nájdete ešte aj pozostatky Sovieho a Pohanského hradu.

Hajnáčka hrad
Hajnáčka hrad

Banská Bystrica

Banská Bystrica a Zvolen. Mestá, ktoré mali splynúť sú dnes prepojené iba pár vlakovými zastávkami. Jeden z najkrajších cieľov v Banskej Bystrici je Panský Diel, ktorý tróni z jednej strany priamo nad sídliskom Sásová a z druhej strany nad Śachtičkami, z ktorých je iba na skok do baníckeho skanzenu Španej doliny. Za návštevu cestou rozhodne stoja Sásovské jaskyne, ktoré si ešte pred desiatkou rokov udržali aj ľadovú výzdobu. Dnes je už minulosťou.

Panský diel
Panský diel pohľad od Šachtičiek

Ak máte radi adrenalín a ste technický zdatní MTB bajkeri neopomeňte Laskomerské traily. Viete sa tu na bicykli vyblázniť na celý deň.

Laskomerské traily
Laskomerský trail

Horná Štubňa

Množstvo cieľov ale najmä ochutnávku Veľkej Fatry ponúka jedna z najkrajších tratí Slovenska zo Zvolena cez Trnavú horu, Kremnické bane na Hornú Štubňu. Bohužiaľ cestovný poriadok v ranných hodinách turistom veľmi nepraje. Našťastie z Banskej Bystrice chodí na tú istú stanicu rýchlik cez Harmaneckú dolinu. Obe tieto trate patria k najkrajších vlakovým úsekom na Slovensku s množstvom mostov a tunelov. A ciele týchto tratí?

Kto by nepoznal Bielu Stopu a Skalku. Jej okruhy však ponúkajú oveľa viac než len zimné bežkovanie. Na Skalke si môžete vyskúšať najdlhší lanový most na Slovensku a jednu z najťažších ferát Komín. Skalka tiež ponuka bezpočet cyklotrás smerom na Krahule, Turček alebo Banskú Bystricu.

Lanový most ferrata Komín
Lanový most ferrata Komín

Hlavným cieľom z Hornej Štubne je však Krížna, druhý najvyšší vrchol Veľkej Fatry a Kráľova Studňa. Cyklovýstup od parkoviska v Hornej Štubni považujú mnohí cyklisti za kultový.

Jesenný MTB výjazd na Krížnu
Hotel Kráľova Studňa

Banská Štiavnica

Samotná Banská Štiavnica je krásna. Ale nie ste turistom, ak ste aspoň raz neboli na Sitne. Zrod turistiky možno datovať práve sem. História turistického značenia a turistiky sa na území niekdajšieho Uhorska začala písať práve v Štiavnických vrchoch okolo ich najvyššieho vrchu Sitno. V roku 1860 založili v Banskej Štiavnici vôbec prvý turistický spolok v Uhorsku – Sitniansky klub. V okolí Sitna boli v roku 1874 vytýčené prvé značené trasy na Slovensku. Po ich vzore sa budovali ďalšie chodníky a horské studničky. 

Hrad Sitno
Hrad Sitno

Druhým cieľom v Banskej Štiavnici je vodná nádrž Richňavský tajch. Okolie Banskej Štiavnice vydá pre turistov i cyklistov program na niekoľko dní.

Krupina Dudince

Krupinská vrchovina bola roky našim želaným cieľom.. Znalci tieto kopce často nazývajú Slovenským Toskánskom. Čistá, nepokazená príroda, temer nulová komercia a turistický ruch, nádherná priemyslom nezničená voľne sa vlniaca krajina. Ale nielen pre kopanice, Vartovku, opevnený kláštor Bzovík či Senohrad máme túto železničnú trať radi. Je to len začiatok.

Bzovík Krupinská Vrchovina
Bzovík Krupinská Vrchovina

O pár zastávok ďalej na stanici v Hontianskych tesároch nás čakajú pozostatky tatárskej histórie v podobe jaskynných skrýš Štvordierka a Osemdierka. Práve tie sú jedným z tohtoročných cieľov 7 kopcov 3 jazerá ZSSK restart challenge. Hneď ďalšia zastávka sú Dudince. Miesto, kde môžete všetok prach z turistických ciest spláchnuť.

Tesárska roklina osemdierka
Tesárska roklina osemdierka

ZSSK Zvolen ideme vlakom

Tak ako? Zdá sa vám to na jednu stanicu málo? Osem cieľov na päť smerov. Zo stanice Zvolen s batohom a vlakom. Presne to táto železničná stanica turistom ponúka.

Tak baliť a nasadať. Leto a príroda volá.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 324