Roháčske plesá turistické trasy cyklotrasy

Nadšencov vysokohorskej turistiky od nepamäti láka jedna z najkrajších a zároveň náročnejších hrebeňoviek na Slovensku, hrebeň Západných Tatier. Roháčske plesá turistické trasy cyklotrasy:

Roháčske plesá

Nadšencov vysokohorskej turistiky od nepamäti láka jedna z najkrajších a zároveň náročnejších hrebeňoviek na Slovensku- hrebeň Západných Tatier. Celkový hrebeň má dĺžku približne 37 km a je orientovaný v smere východ- západ, s množstvom rázsoch (bočných horských vetiev odbočujúcich z hlavného hrebeňa), tiahnucich sa na sever a juh. Práve tu, na južných rázsochách sa nachádzajú najvyššie končiare Západných Tatier ako Bystrá (2.248 m.n.m.) Jakubiná a Baranec. Najvyšším vrcholom hlavného hrebeňa je Baníkov s výškou 2178 m.n.m.

Roháčske plesá 2017
Panoramatické výhľady na Roháče z Volovca

V roku 2017 sa 7 kopcov 3 jazerá vybrali na jednu z najkrajších častí Západných Tatier Roháče, konkrétne túry v okolí Roháčskych plies.

Roháče

Roháče po stáročia vzbudzovali v obyvateľoch okolitých dedín a mestečiek úctu a rešpekt. Najvyššie končiare hrebeňa, charakteristické svojimi štíhlymi ostrými skalnatými vrcholmi boli opradené legendami, a tak vznikol aj ich názov – Roháče, alebo čertove rohy.

Štyri Roháčske Plesá v Smutnej doline patria medzi najnižšie položenú sústavu ľadovcových jazierok v Európe. Ležia terasovito nad sebou a sú obklopené prevažne kosodrevinou a čiastočne kamenitým terénom. Plesá svojimi ľadovými vodami napĺňajú Roháčsky potok pretekajúci Rohačskou dolinou. Najlepší spôsob ako ich zblízka preskúmať, je sledovaním Náučného chodníka dlhého 5,4 km, ktorý Vás postupne prevedie popri všetkých štyroch plesách v tieni majestátnych obrov – Ostrého Roháča, Plačlivého či Troch Kôp. V okolí Roháčskych plies si môžete vybrať rôzne dlhé túry, od nenáročných túr vhodných aj pre rodiny s deťmi, po exponované túry, na ktoré treba istý krok a aspoň základnú skúsenosť v pohybe vo vysokohorskom teréne.

Ťatliakova chata

My sme si to užili na Ťatliakovej chate (tesne pod Roháčskymi plesami). Od roku 2017 poskytuje okrem bufetu aj turistické ubytovanie s počtom 25 až 35 lôžok. Som hrdý na to, že sme boli medzi prvými kto priniesol pochvalné správy 🙂

Zuberec

Najjednoduchšia prístupová cesta k Plesám vedie cez Zuberec. Vlakom ZSSK sa celkom pohodlne presuniete do staníc Kraľovany, Liptovský Mikuláš, alebo Ružomberok. Do Zuberca pokračujete s SAD z okolitých miest podľa toho, odkiaľ prichádzate. Zo zastávky Zuberec, pri kostole prestúpte na autobus, ktorý Vás vezme až k chate Zverovka (zastávka Zuberec, Zverovka chata, cesta trvá približne 15 min, cena lístka 0,80 EUR). Z chaty Zverovka už pokračujete pešo hore Roháčskou dolinou.

Autom sa dá zaparkovať priamo pri chate Zverovka, alebo kúsok vyššie pri penzióne Šindľovec (cca 1 km nad chatou Zverovka, po asfaltovej ceste) alebo na Parkovisku Pod Spálenou. Bližšie sa k plesám dopravnými prostriedkami nedostanete. A načo aj?

Ubytovanie Zuberec

Východzím bod pre začiatok väčšiny peších túr je Chata Zverovka. Okrem jej strategickej polohy a veľmi rozumných cien ju vrelo odporúčame aj kvôli príjemného personálu a veľmi dobrej slovenskej kuchyni. Ak chcete dohodnúť skutočne dobrú cenu, dohodnite si pobyt cez týždeň a mimo hlavnú dovolenkovú sezónu. Chata má obmedzené kapacity a veľmi dobré ceny, preto je dobré predrezervovať  si pobyt včas. 

My sme si to užili na Ťatliakovej chate (tesne pod Roháčskymi plesami). Od roku 2017 poskytuje okrem bufetu aj turistické ubytovanie s počtom 25 až 35 lôžok. Som hrdý na to, že sme boli medzi prvými kto priniesol pochvalné správy 🙂

Turistické trasy Roháčske plesá

Jednoduché túry na Roháčske plesá

Zverovka – Roháčský vodopád – Roháčské plesá – Ťatliakovo jazero – Zverovka;

dĺžka túry približne 14,2km, čas: 6h (4,5h čistej chôdze priemerným turistickým tempom), prevýšenie cca 720m.

Náročné túry na Roháčske plesá

Zverovka – Adamcuľa – Roháčské plesá – Baníkov – Tri kopy – Hrubá kopa – Smutné sedlo – Ťatliakova chata – Zverovka;

dĺžka túry: cca 20km, čas: 9,5h (8,5h čistej chôdze), prevýšenie: cca 1300m,

Zverovka – Adamcuľa – Roháčské plesá – Baníkovské sedlo- Spálená – Pachoľa – Skriniarky – Salatín – Brestová – Zverovka;

dĺžka túry: cca 18,5km, čas: 9,5h (8,5h čistej chôdze), prevýšenie: cca 1500m,

Zverovka – Ťatliakovo jazero – sedlo Zábrať – Rákoň – Volovec – Ostrý Roháč – Plačlivé – Smutné sedlo – Ťatliakovo jazero – Zverovka;

dĺžka túry: cca 21,5km, čas: 10h (9h čistej chôdze), prevýšenie: cca 1500m.

Túr v okolí Roháčskych plies sa dá nakombinovať mnoho, keď sa však chcete vybrať na hrebeň, počítajte so strednou až ťažkou náročnosťou.

Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika
Pohľad na panorámu Volovca

Cyklotrasy okolo Roháčov a Zuberca

Priamo na Roháčske plesá sa na bicykli nedostanete. Je to chránené územie. Najbližší cieľ je Ťatliakovo jazero (aj chata) kde si môžete odložiť bicykel a za dve hoďky obehnúť okolo plies pre krásne fotky.

Pekná cyklotrasa horskou scenériou však vedie zo Zuberca cez Studenú a Roháčsku dolinu až na Ťatliakovu chatu po asfaltovej ceste. Odtiaľ môžete pokračovať pešo až k najvyššiemu plesu a spať na chatu (celý peší okruh Vám zaberie približne 2:15h).

Ak ste mimoriadne zdatný, jazdíte na cesťáku a chcete si dať niečo chrumkavé a získať obdiv, odporúčame trasu predĺžiť už z LM okolo Liptovskej Mary Liptovský Mikuláš – Zuberec – Ťatliakova chata a späť. Pozor. Je to 145 km dlhá trasa s 2740 metrami stúpania. Musíte mať najazdené.

Cyklotrasa vedie aj zo Zverovky hore Látanou dolinou.

Výlet s deťmi Roháče

Roháčske plesá a Roháčsky vodopád

dĺžka túry približne 14,2km, čas: 6h (4,5h čistej chôdze priemerným turistickým tempom), prevýšenie cca 720m.

Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika
Roháčske plesá výlet s rodinou

Kam v okolí Zuberca

Bežkovanie, skialpinizmus a lyžovanie:

Priamo v Roháčskej doline sa nachádza obľúbené lyžiarske stredisko Spálená s novou 6 -sedačkovou a staršou 4-sedačkovou lanovkou, troma vlekmi, požičovňou výstroje, parkovaním a možnosťou občerstvenia.

Z lyžiarskeho strediska Roháče Spálená štartujú 2 bežecké okruhy s dĺžkou 2,8 a 8,5 km. Tieto bežecké trate sú pri priaznivých podmienkach upravované. Zo strediska sa dá na bežkách vybrať aj na pekné prechádzky na Ťatliačku , Látanú dolinu a okolo Zuberca. Na bežkárskych tratiach sa dá využiť klasický aj korčuliarsky štýl. Na Roháčske plesá sa ale cez zimu kvôli uzávere nedostanete.

Termálne kúpaliská

Meanderpark Oravice, Termálne kúpalisko Oravice (cca 13km od Zuberca)
Tatralandia, Bešeňová (cca 35km od Zuberca).

Múzeá

Múzeum Oravskej dediny– skanzen cca 4km od centra Zuberca: http://muzeum.zuberec.sk/
Oravský hrad– cca 30km od Zuberca.

Hrady v okolí Žiliny
Oravský hrad

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

Od chaty Zverovka až po Ťatliakovu chatu vedie lesom asfaltová cesta uzavretá pre motorové vozidlá. Od Ťatliakovej chaty sa k najvyššiemu plesu stúpa cez kosodrevinu a kamenitý terén približne hodinu. Terén na hlavnom hrebeni je prevažne skalnatý, v niektorých miestach exponovaný a silno rozoklaný.

!UPOZORNENIE! Niektoré časti hrebeňa sú exponované a zabezpečené fixnými reťazami, často je nutné využiť ruky pri čiastočnom lezení, najmä v úsekoch, kde sa nachádzajú viacmetrové komíny. Obtiažnosť terénu sa v niektorých miestach pohybuje v rozmedzí I. až II. stupňa medzinárodnej stupnice obtiažnosti horolezeckých výstupov UIAA, čo neskúseným ľuďom môže spôsobiť značné obtiaže. Trasy vedúce cez vrcholy Ostrý Roháč, Tri Kopy, Hrubá kopa a Baníkov nie sú vhodné pre neskúsených turistov, deti a ľudí so závratmi a úplne nevhodné za zlého počasia (dážď, prehánky, silná hmla, sneženie) Pre viac informácií o náročnosti kliknite sem>>>

Značenie: Trasy sú štandardne značené a orientačne jednoduché

Čo si vziať 

pevnú vysokohorskú obuv, trekové palice, pončo/ pršiplášť, nepremokavú bundu, dostatok vody, občerstvenie.

Vodu je možné dotankovať na horských chatách (Zverovka, Šindľovec, Ťatliakova chata).

Poistenie na hory: Na území SR podľa platného ustanovenia Zákona o Horskej záchrannej službe, je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú (uvedená povinnosť sa nevzťahuje na fyzické osoby, ktoré nie sú plnoleté – deti a fyzické osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony). Najmä pri náročnejších túrach Vám preto odporúčame aby ste si vybavili postenie na hory a zásah horskej záchrannej služby (hzs), napríklad:

  • Ak na hory jazdíte pravidelne, oplatí sa Vám celoročné horské poistenie Alpenverein >>>
  • Viac info o možnostiach poistenia nájdete na stránkach horskej služby >>>

Kontakt na Horskú záchrannú službu- Západné Tatry:
OS HZS Západné Tatry-Žiarska dolina
Žiarska Dolina, 032 05 Smrečany
tel.: 044/5586218
e-mail: [email protected]

Tiesňové volania pre prípad núdze: 18 300

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114