11 tipov ako pri nadváhe prijať menej kalórií

Taká povinná jazda rád a doporučení, ale vždy je dobre si ich prečítať ak ti okolo pása nestačí jedenapol meter. 🙂

Pozor na množstvo chutí na tanieri

Variabilita potravín a rozmanitosť chutí na jednom tanieri zvyšuje apetít. Čím viac ingrediencií na tanieri máš, tým viac zješ. Poznám len jednu výnimku. Ak sa chceš pred večerou zasýtiť zeleninou, pestrosť je naopak veľmi žiadúca.

Odnauč sa zajedať chlebom

Poznám maníkov, ktorý prakticky každé jedlo i polievku zajedajú chlebom. Ak sa ich pýtam, prečo ho potrebujú, zvyčajne odpovedia: „Lebo som zvyknutý.“

Pokvapkaj si chlieb olivovým olejom

Ak už musíš jesť chlieb, daj si ho sólo. Pokvapkaný olivový olejom. Štúdie hovoria, že ho zješ o 23% menej a navyše príjmeš o 16% menej kalórií. Pritom dostaneš do tela veľmi zdravé nenasýtené tuky.

Stanov si čiastkové ciele

Zmeň svoj cieľ „Schudnúť 10 kg“ na desať malých cieľov „Schudnúť kilogram.“ a odmeň sa zakaždým, keď splníš cieľ. Ak sa ti to aj 10x nepodarí, aspoň máš častejšie radosť. 🙂

Priprav raňajky pre všetkých

Využi lenivosť rodiny. Keď som prešiel na ovocné raňajky, začal som ich robiť do veľkej misy pre všetkých. Postupne som vyvažoval chute ostatných, tak som namiesto jogurtu použil tvaroh, pridal kokos, volil kombinácie, ktoré mali úspech. Dnes si na to celá rodina zvykla, už im to aj chutí a očakávajú to. Spotreba chleba, masla, šunky, syru a sacharidov rapídne klesla. Topinky, škvarenina, hemendex, slaninka, klobása zmizli zo stola tiež. Objavili sme množstvo nových chutí.

Uteč od TV reklám

Reklamné zobrazenia vysokokalorických jedál fungujú ako neuro marketing. Spúšťajú ti v mozgu centrá chuti a priznajme si, bez tých krekrov a coca col sa dá existovať. Podobne si vyberaj z teraz toľko obľúbených kuchárskych programov len tie, ktoré ťa posúvajú v racionálnej strave. Všetky televízie sa predháňajú v zázračných kuchároch a my potom myslíme iba na jedlo.

Vypni tú blbú telku a vybehni radšej na slnko.

Ako najefektívnejšie spaľovať tuky?

Kúp si niečo pekné, o číslo menšie

Choď na fashion výpredaje a využi ich vo svoj prospech. Nájdi si niečo naozaj pekné a kúpte si to. Ale o číslo menšie. Zaves na viditeľné miesto a raz za týždeň skús, ako na tom si. Už? Alebo ešte treba ísť dole.

Oslaď si ráno ovocím i medom

Je dokázané, že hladovkári a agresívni dietári si preprogramujú metabolizmus a po návrate do starých koľají sa spustí Jojo efekt nepredstaviteľných rozmerov. Nie je v tvojich silách držať hladovku celý život a ak si narušíš metabolizmus, spaľovanie tukov sa zastaví. Dosť štúdií potvrdzuje, že ak si dopraješ silné a sladké (nie cukor a múka, ale ovocie a med) raňajky schudneš viac ako tí, ktorí začínajú ráno obmedzovaním a nízko sacharidovo.

Ako vplýva cukor na Vašu nadváhu

Kúp si prestranné taniere, do ktorých sa však veľa nezmestí

Pred rokom som bol v Karlovarskej porcelánke a našiel som tam ideálne taniere. Veľké ako UFO, ale nezmestilo sa do nich ani 3dcl polievky. Vyzerali skvelo. Jedlo v nich naservírované elegantne, bohato a chutne, pritom sa do nich zmestí horko ťažko polovica toho, čo na bežný tanier. Dodnes ľutujem, že som bol vtedy lakomý a nekúpil ich. Stále ich v obchodoch márne hľadám.

Krájaj na tenko

Vieš prečo je jamon alebo parmská šunka (pršut) rezaná na temer priesvitné plátky? Máš jej plný tanier, chuť je ešte intenzívnejšia a pritom je na tanieri 80g. Skús si zobrať bežný nôž a nakrájať taký tanier. Nakrájaš nie 80g, ale 250g. Nakrájaš a potom to zjete. Podobne je to aj s chlebom a syrom. Ak nevieš krájať na tenko, kúp si radšej nakrájané.

Nahraď čokoládu kakaom

Ak máš poobednú chuť na sladké a nevieš odolať čokoláde, priprav si radšej pohár kakaa. Máš v ústach chuť čokolády, pritom prijmeš násobne menej kalórií. Nezabudni, že každá túžba prejde za desať minút. Vhodne v dosahu umiestni pre prípad nutkania aj nejaké jabĺčko.

A záverom tá najdôležitejšia rada:

Netýraj sa

Maj sa rád/rada ako si. Ideály sa v čase menia. Neveríš? Pri štrachaní sa v starej literatúre som objavil aj takýto poklad: 🙂

Ideálny sa v čase menia
Ideály sa v čase menia

Máš nadváhu?

Choď na to pomaly a systematicky. Rozhýb sa, obmedz sladké a zlé jedlá. Never tabletkám ani zázračným dietám.

Dobré a zlé jedlá prehľadná tabuľka čo jesť pri nadváhe

O mesiac štartujeme nový, už 7. ročník kardionápravníka. Ale nemusíš čakať. Ak chceš, pridaj sa. Rozhýbeme ťa.

https://www.restartnisa.sk/kardionapravnik-2022/
Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Nataša Danečková
Nataša Danečková

Nadšená teoretička pohybu a zdravej výživy, občasná blogerka a mama tímu Reštartnisa, ktoré každého nadchne, ale nič nedokončí.

Articles: 25