EXPERT Od Dunaja k Tatrám

Expert geniality show je vedomostná súťaž pre žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ a všetkých typov stredných škôl. Jednou z tém je aj naša krajina. Skúste si vedomostný kvíz EXPERT Od Dunaja k Tatrám.

Súťaž Expert je výnimočná z niekoľkých dôvodov. Žiaci súťažia v dvoch súťažných témach, ktoré si vyberú zo šiestich ponúknutých. Témy zahŕňajú angličtinu, dejepis, geografiu, občiansku náuku, fyziku, biológiu, chémiu, astronómiu, logiku, šport a všeobecný prehľad. Piatakom a šiestakom ponúkame dve témy, ktoré obsahujú všetky uvedené oblasti. Koľko toho o Slovensku viete?

Kvíz: EXPERT Od Dunaja k Tatrám

Vyskúšajte si 10 kvízových otázok, ako túto tému zvládnete. Kvíz začnete kliknutím na tlačítko Ďalej.

Výsledky

Super gratulujem

zvládli ste to lepšie ako 70% ostatných. Test pripravila Talentída.
Pripravili sme pre vás sériu testov ku každej téme. Ak chcete môžete si ich vyskúšať.

Dnes nebol Váš deň

Skúste znova. Test pripravila Talentída.

Pripravili sme pre vás sériu testov ku každej téme. Ak chcete môžete si ich vyskúšať.
Ďalej

#1. Slávny slovenský rodák Štefan Banič sa v roku 1907 presťahoval do USA, kde mu v roku 1914 uznali patent na

Ďalej

#2. Niektoré obce na Slovensku majú v názve deň v týždni, napr. Dunajská Streda, Spišský Štvrtok alebo Rimavská Sobota. Je to preto, že v daný deň

Ďalej

#3. Dominantou Oravy je hrad postavený v 13. storočí (obr.). V ktorom kraji sa nachádza?

Ďalej

#4. Citoslovce „doparoma“ má súvislosť so staroslovanským bohom Paromom (Perúnom). V slovanskej mytológii bol Perún bohom

Ďalej

#5. Grófka Alžbeta Bátoriová býva často označovaná ako „krvavá pani“. Bola obvinená zo spáchania vrážd mladých dievčat. Palatín Juraj Thurzo jej nariadil doživotné domáce väzenie. Akú funkciu plnil palatín v uhorskom kráľovstve?

Ďalej

#6. Aký štátny sviatok oslavujeme na Slovensku 1. mája?

Ďalej

#7. Skupina zahraničných turistov chce pricestovať na Slovensko. V ktorom z uvedených miest si majú rezervovať ubytovanie, ak chcú bývať čo najbližšie k Slovenskému raju?

Ďalej

#8. V ktorom meste na severe Slovenska stojí zachovaný barokový drevený artikulárny kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý bol postavený bez jediného kovového klinca?

Ďalej

#9. Spolkový dom v Skalici (obr.) naprojektoval v roku 1904 významný slovenský architekt, ktorý je aj autorom Štefánikovej mohyly na Bradle. Ako sa tento architekt volá?

Ďalej

#10. Na folklórnom festivale Východná sa tancujú rôzne slovenské ľudové tance. Ktorý z uvedených tancov medzi ne nepatrí?

Koniec

Ďalšie testy Experta

Pošli ďalej
Ľudmila Burjanová
Ľudmila Burjanová

Ľudmila Burjanová, bývalá učiteľka matematiky, si dnes so svojím tímom Talentídy prostredníctvom školských súťaží plní sen – rozvíjať v deťoch logické myslenie, tvorivosť, radosť z objavovania a rozmýšľania.
Súťaže MAKS, MAKSÍK a MATEMATICKÝ KLOKAN majú za cieľ nadchnúť deti pre matematiku a ukázať im ju z tej zábavnejšej stránky.
Súťaže VŠETKOVEDKO a EXPERT geniality show sú pre žiakov všetkých vekových kategórií šancou ukázať, ako sa orientujú vo svete okolo nás.

Articles: 10