Expert Geniality show

EXPERT Od Dunaja k Tatrám

Expert geniality show je vedomostná súťaž pre žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ a všetkých typov stredných škôl. V tomto roku oslavuje už 15 rokov. Jednou z tém je aj naša krajina.

Súťaž Expert je výnimočná z niekoľkých dôvodov. Žiaci súťažia v dvoch súťažných témach, ktoré si vyberú zo šiestich ponúknutých. Témy zahŕňajú angličtinu, dejepis, geografiu, občiansku náuku, fyziku, biológiu, chémiu, astronómiu, logiku, šport a všeobecný prehľad. Piatakom a šiestakom ponúkame dve témy, ktoré obsahujú všetky uvedené oblasti. Koľko toho o Slovensku viete?

Kvíz Experta: Od Dunaja k Tatrám

Vyskúšajte si 10 otázok, ako túto tému zvládnete. Kvíz začnete kliknutím na tlačítko Ďalej.

Výsledok

Super gratulujem

zvládli ste to lepšie ako 70% ostatných. Test pripravila Talentída.
Súťaž Expert v tomto roku oslavuje 15. výročie. Pripravili sme pre vás sériu testov ku každej téme. Ak chcete môžete si ich vyskúšať.

Dnes nebol Váš deň

Skúste znova. Test pripravila Talentída.

Súťaž Expert v tomto roku oslavuje 15. výročie. Pripravili sme pre vás sériu testov ku každej téme. Ak chcete môžete si ich vyskúšať.
Ďalej

#1. Aby zahraniční turisti spoznali zo Slovenska čo najviac, po príchode do Bratislavy si požičali auto. Presunom do cieľa svojho výletu však nechcú stráviť viac ako tri hodiny. Ktorý z uvedených cieľov je pre nich už priďaleko?

Ďalej

#2. V roku 2020 sme si pripomenuli 100. výročie založenia prvého profesionálneho divadla na Slovensku. Slovenské národné divadlo sa skladá z troch súborov. Ktorý z uvedených medzi ne nepatrí?

Ďalej

#3. Basketbalista Jordan bol známy číslom dresu 23, Messi hrá s číslom 10 na chrbte. Aké číslo mal na drese náš skvelý hokejový reprezentant Pavol Demitra?

Ďalej

#4. Z ktorého z uvedených hradov nie je vidieť rieku Váh?

Ďalej

#5. Ako sa volá najstaršia chránená rastlina na Slovensku (obr.), podľa ktorej je pomenovaná aj vysokohorská chata v Tatrách?

Ďalej

#6. Na Slovensku je mnoho veľkých kostolov, no iba dva z nich nesú označenie „dóm“. Košický Dóm sv. Alžbety (obr.) je ukážkou

Ďalej

#7. Koľko lokalít by musel navštíviť turista Andrej, ak by chcel nafotiť všetky body, kde sa stretávajú hranice Slovenska s hranicami ďalších dvoch susedných štátov – tzv. trojmedzia?

Ďalej

#8. V celoslovenskom kole folklórnej speváckej súťaže mala každá súťažiaca zaspievať pieseň zo svojho regiónu. Jednu súťažiacu vylúčili, lebo zaspievala pieseň z iného regiónu. Koho vylúčili?

Ďalej

#9. Mesto Uhrovec má bohatú históriu, ktorú dnes pripomínajú väčšinou chátrajúce domy a kaštieľ. Zrenovovaný je dom, v ktorom sa narodili dve významné slovenské osobnosti. Ktoré?

Ďalej

#10. Za najlepšieho slovenského športovca dvadsiateho storočia bol označený krasokorčuliar, ktorý sa v sedemdesiatych rokoch 20. storočia stal niekoľkonásobným majstrom ČSSR, Európy, sveta a víťazom Olympijských hier. Zomrel veľmi mladý na AIDS. O koho ide?

Koniec

Ďalšie testy Experta

blank

Ľudmila Burjanová

Ľudmila Burjanová, bývalá učiteľka matematiky, si dnes so svojím tímom Talentídy prostredníctvom školských súťaží plní sen – rozvíjať v deťoch logické myslenie, tvorivosť, radosť z objavovania a rozmýšľania. Súťaže MAKS, MAKSÍK a MATEMATICKÝ KLOKAN majú za cieľ nadchnúť deti pre matematiku a ukázať im ju z tej zábavnejšej stránky. Súťaže VŠETKOVEDKO a EXPERT geniality show sú pre žiakov všetkých vekových kategórií šancou ukázať, ako sa orientujú vo svete okolo nás.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok