Jesenná zhadzovačka 01: štartujeme

Množstvo ľudí sa ma pýta, ako taká jesenná zhadzovačka prebieha, aké ma garancie, že zhodí a podobne. Nuž je to len na vás. Nikto iný to za vás neurobí. Na ukážku sme sa rozhodli zverejniť prvú z 10 týždenných úloh. V priebehu 1o týždňov a zadaní spolu preberieme základy športových, stravovacích návykov a zmeny životosprávy. Budeme sa vás snažiť inšpirovať k aktívnemu pohybu, usmerniť vás a podať vám čo najviac informácií. Ak čakáte zázračné recepty, pilulky, riasy, diéty, treba ísť inde. Tu ich nenájdete. Zásady sú celkom jednoduché, iba mi ich nedodržujeme a nemáme dosť disciplíny dosiahnuť zmenu. A presne to od tejto výzvy treba čakať.

„Ak budem ešte od niekoho počuť, že niečo sa nedá, že to nezvládne, že sa na to necíti, fakt sa nezdržím a urobím niečo, za čo ma zavrú“, napísal minule kamarát Svaťo.

Prvá téma musí byť rozhodne o hlave.

Zhodiť. A natrvalo. Pre túto zmenu sa treba rozhodnúť. Nie je to cesta na krátke trate a nie je to zadarmo. Veľakrát príde otázka: „Prečo to vlastne robím?“Stokrát príde príležitosť prestať, na všetko sa vykašľať: „Veď to nie je také strašné. Nie som na tom horšie ako iní.“

Pravda však je, že ste tu a zaplatili ste 5 eur. Cítite, že niečo zmeniť treba. Mnohí ste už vyskúšali diétne hladomory, zaručené recepty, prípravky i ťažké fitness makačky. A väčšinou ste skončili tam, kde predtým. Nestačí veci zmeniť na chvíľu. Treba zmeniť niečo v celkovom prístupe. Nemusí to byť ani veľa, ani drastické, ale musí to byť trvalé. Krátkodobé diéty nefungujú. Ak ste predtým priberali a vrátite sa po diete do starých koľají, zákonite priberiete znovu a budete tak, kde predtým.

Počas týchto týždňov sa pokúsime upraviť stravovanie, pohybové aktivity a životný rytmus.

Fakty sú jasné:

Oproti našim dedom a babkám spred storočia sa prakticky nehýbeme a kŕmime sa oveľa viac. Dopujeme sa cukrami. Sme v neustálom strese. Pracujeme 8-10 hodín, zvyčajne v sedavom zamestnaní, ktorá mnohých často ani nebaví. Máme problém užiť si život, šťastie. Nekomunikujeme, ale klikáme. Už ani nevieme, čo je to relax, čas pre seba a životná rovnováha. Alfou a omegou sa stali práca, peniaze, úspešnosť, existencia a prežitie. Ovládli nás technológie. Šťastie si nevytvárame, ale kupujeme.

Jeden mudrc raz povedal, že človek má denne osem hodín pracovať, osem hodín má mať pre seba a osem hodín má spať. Má mať koníčky a priateľov, a mal by mať nejaký výpustný ventil (napr. príroda, šport). Ak k takto vyváženému životu pridáme trochu šťastia a radosti z práce, začnú sa diať čarovné veci. Prestaneme sa sebaľutovať a bojovať so sebou. Prestaneme sa prejedať, popíjať a kŕmiť sladkosťami. Viem. Prepracovaniu sa občas nevyhneme, je však dôležité, či pracujeme z nadšením, alebo sa necháme vláčiť okolnosťami a vlastným egom.

Často počúvam obdivné slová. Akú mám vôľu, koľko nabicyklujem, koľko našportujem, koľko som schudol. Pravda je však trochu inde. Chcel by som hneď na začiatok vyvrátiť dva veľké mýty:

 • Moja pevná vôľa. Až taká pevná nebola. To schudnutie, to už som nemal na výber. Stále zhoršujúci sa tlak, cievy, zdravie a … trauma z neschopnosti vyšliapať 8 schodov bez zadýchania, alebo zaviazať si cez pupok šnúrky od topánok, to mi nedalo šancu jednať inak. Možno aj vy raz budete pred takou voľbou. Nechcel som skapať. Nechcel som stratiť sebaúctu a odovzdať sa zmiereniu, sebaľútosti a apatii. Schudnúť som musel. A tiež som sa (podobne ako iní) roky presviedčal, že to nie je tak hrozné. Veď mám prachy, pozíciu, kariéru a okolo seba dosť „kamarátov“, ktorí ma presvedčujú, že som na tom vlastne OK.
 • Schudol som, lebo na sebe makám. Druhý mýtus. Áno, je pravda, že ročne najazdím vyše 10.000 km a popri tom aj behám. Ale to nerobím pre chudnutie a ani vy nemusíte. Sú ľudia, ktorí vypijú denne 10 pív, vyfajčia 40 cigariet, dajú 6 redbulov, zjedia pol kila čokolády,… a sú na tom večer podobne ako ja. Je im dobre. Ale neobdivujem ich za to. Bicyklujem a behám, pretože som vymenil zlú drogu za lepšiu. Endorfín je pre mňa tá droga. Pre Vás skvelá správa. Ak chcete zhodiť, hýbať sa musíte. Ale makať do úmoru, tráviť čas hodiny výkonnostným športom, to určite nemusíte. To dôležité je zmeniť stravu. 🙂

Tento týždeň venujem príčinám a motivácii. Prečo ste tu? 

Ľudia priberajú pre veľa dôvodov

Podobne, ako je veľa dôvodov, prečo ľudia fajčia, kávičkujú, redbulujú, gamblujú, alebo pijú. Najčastejšie symptómy sú:

 • prepracovanosť, stres, vyhoretosť, stereotyp
 • osamelosť a nedostatok ľudských vzťahov
 • nečakaná choroba, konfrontácia s vekom, či strata niekoho blízkeho
 • málo času na seba, málo relaxu, koníčkov, šťastia a životných výhier
 • absolútna odovzdanosť deťom a rodine
 • a veľakrát i lenivosť, pasivita a strata drajvu niečo v živote zmeniť.

Kŕmenie sa a najmä cukor je závislosť. Dáva nám doping, úľavu a chvíľkový pocit šťastia. Po práci sa namiesto pohybu treskneme do gauča, zapneme telku a odovzdáme sa médiám. Ešte čo to zjeme, popracujeme, pobeháme po facebooku, aby sme vedeli, že nie sme sami. Aby nám niečo neutieklo. Môže nám však ujsť niečo podstatnejšie. Kvalita nášho života. A verte, je iba jeden.

 • Ak ste prepracovaní, spravte si čas pre seba.
 • Ak ste sami, nevzdajte to a nájdite si komunitu, hobby, priateľov.
 • Ak sa kŕmite, cukríte, fajčíte, popíjate, seknite s tým. A začnite trochu športovať. Objavte les, prírodu, fitko a aktívny pohyb.
 • Ak ste leniví, vzoprite sa.

Šťastie sa dá získať aj endorfínom. 🙂 Ak športujete, dostávate vlastne dva v jednom. Výkon a kondíciu, kilá dole ale cez endorfíny dosiahnete aj väčší pocit šťastia, ako vám môže dať gaučovanie, telka, facebook alebo prekrmovanie sa. Nezabudnite. Každý gram sladkosti, na ktorý sa pozeráte ostane buď na tanieri, alebo prilepený na vašom zadku.


Úloha pre tento týždeň:

Iba dobrý pocit z dobre stráveného času. Času pre seba.

Vyhraďte si čas len pre seba a obetujte denne 40 minút aktívnemu pohybu na čerstvom vzduchu. Prejdite sa, zabehnite, zabajkujte, zaturistikujte si, zaplávajte, urobte čokoľvek. Je len na vás, či ten čas na seba denne nájdete. Je to vec priorít.

A popri tom pohybe popremýšľajte. Prečo ste vo výzve Jesenná zhadzovačka?

Ak pochopíte, prečo máte nadváhu a prečo chcete dať dole pár kíl a dáte 5 dní v týždni 40 minút denne aktívneho pohybu s myšlienkami pre seba, vyhrali ste. Zažiadajte si o diplom.


Ak ste to doposiaľ neurobili, zistite, ako ste na tom. Pomerajte >>>

Skúste si tiež tento malý test:

 • Celý týždeň obed a večeru nedojedzte. Nechajte vždy niečo na tanieri. Zvyknite si, že nemusíte zjesť všetko, čo vám naservírujú.
 • Skúste celý týždeň bez sladkostí. Úplne vylúčte čokolády, tyčinky, sladkosti, bonbóny, zmrzliny, nanuky, zákusky, sladké malinovky… Na nulu. Dokážete to?

Ak ste si doteraz neprečítali na nástenke nulté štyri úlohy, urobte tak. Sú tam základné postuláty. Vaše aktivity a priebežnú váhu si zapíšte do zoznamu aktivít. Na to, aby ste získali diplom musíte zapísať aspoň jednu aktivitu týždenne. Ak ste však členom kardionápravníka kľudne postačí, ak budete zapisovať svoje výkony tam. Skupina je veľmi motivačná.

Ak chcete skúsiť aj výzvu PLANK challenge kľudne sa zaregistrujte a do poznámky zapíšte JES ZHADZOVAČKA. Štartovné neplaťte.


Ak ste ešte doteraz váhali, či sa zapojiť odporúčam vám: skúste to. Môžte iba vyhrať. Zatiaľ ste o nič neprišli.  Zapojiť sa.

Petere

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 321