Len pohybom neschudneš.

– Mám toho plné zuby. Čím viac makám, tým viac priberám.

– A ako makáš?

– No naplno, koľko to dá. Idem zdochnúť, potom sa napráskam a ráno mám o pol kila viac.

Iste. Ideš naplno, tepovka vysoko v nebesách, ideš na čisté cukry. Tukový metabolizmus prakticky nevyužívaš. Glykémia urobí svoje a telo si vyžiada doplniť energiu a cukry. Nevyrovnanú glykémiu v krvi cítiš ako hlaďák a nekontrolovane ješ s pocitom, že všetko je fajn, lebo sa hýbeš.

Každý si musí uvedomiť, aký má cieľ.

Chcem dať dole kilá, alebo idem na výkon?

To nie je to isté. Ak chcem dať dole kilá, bez pitného režimu a úpravy stravy to nepôjde. Ak mám byť ešte striktnejší, bez dlhodobej úpravy stravy. Úprava stravy sa podieľa na redukcii nadváhy viac ako 70%.

Ako si iste pamätáte, tuky sa najlepšie spaľujú pri nie veľmi intenzívnom pohybe (klikni sem: orientačne 50-60% MTF), pre výkonnostnejšiu skupinu odporúčame tiež HIIT tréningy, ale určite nie v tomto extrémne teplom počasí.

Včera v dosledku prehriatia organizmu skolabovalo na Slovensku 270 ľudí. Nepreháňaj to s pohybom v týchto horúčavách. 

  1. Privstaň si. Objav radšej les v ranných alebo večerných hodinách. Hoďka pohybu v lese po ránu ti dodá energiu a optimizmus na celý deň. A navyše v lese je o 15 stupňov chladnejšie, ako na rozpálenej asfaltovej ulici.
  2. Keď je teplota nad 30, vyhni sa pohybovým aktivitám cez obed na slnku úplne.
  3. Choď k vode a zaplávaj si. Sám som každý večer na Vajnoroch ponorený ako mrož do vody. Hodina plávania a večer je krajší.
  4. Aj keby som ideálne využíval kardio aktivity niekoľko hodín denne, nemusí to stačiť, pokiaľ nezmením to hlavné. Životosprávu. Nežer veľa a nežer ťažké.
  5. Keď dáš dole prvých desať kíl, zvyčajne zmäkneš a začneš sa mať radšej. Disciplína pomaly ustúpi a kilečká nabiehajú. Nezabi to preto večer kofolami, tyčinkami alebo pivom. Čistá voda a čaj sú v tomto období najlepšie nápoje.
  6. Vyhni sa studeným a ľadovým nápojom.

 

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322