Ako na tepové frekvencie?

Najčastejšou otázkou v súvislosti s chudnutím a pohybom je: “Ako začať?”  Väčšina chce športovať:

 • čo najúspornejšie, ak vôbec
 • čo najefektívnejšie na zhodenie kíl, pri minimálnom čase a námahe.

Pravidelne sa stretávam tiež s ľuďmi, ktorých pochytí chudnúci amok a začnú navštevovať posilňovne a dvíhať činky. Čo najťažšie, najintenzívnejšie, ako sa len dá. Alebo navštevovať nejaký typ pohybového fitness, spinningu, kardio či aeróbnych cvičení a tancov, kde sa zvyčajne 2-3 x do týždňa zničia tak, že sa druhý deň nepostavia na nohy. Alebo začnú behať / byciklovať. Odušu, čím rýchlejšie, akoby chceli pokoriť samého Sagana. Väčšina do mesiaca skončí.

Všetky tieto tri typy aktivít si môžete odpustiť. Neschudnete, pokiaľ nebudete dodržovať niekoľko základných pravidiel. Poďme si vysvetliť, ako organizmus funguje.

Ak chcete schudnúť musíte naštartovať tukový metabolizmus.

Ten sa však efektívne spúšťa pri určitej tepovej frekvencii. Trochu teórie. Tepová frekvencia (ďalej len TF) nám udáva počet tepov, ktoré srdce urobí za 1 minútu. TF rozdeľujeme na:

Kľudovú tepovú frekvenciu (KTF)

meria sa ráno po prebudení, niekoľko dní za sebou a spriemeruje sa. Zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí 65–75 tepov/min. Športovci však môžu mať hodnoty o dosť nižšie.

Maximálna tepová frekvencia (MTF)

dosahuje se pri maximálnom zaťažení a dokážeme ju udržať len krátkodobo. MTF je ovplyvnená tréningom a najmä vekom.

Na výpočet MTF nám postačí tento jednoduchý vzorec:

 • Muži: MaxTF = 220 – Váš vek
  (
  Príklad: Mám 51 rokov tzn. moja MTF je 220-51 = 169 tepov, syn má 24 rokov jeho MTF je 220-26 =194 )
  alternatívny presnejší vzorec:
  MaxTF= 210 – 1/2 veku – 5% Vašej váhy + 4
 • Ženy: MaxTF = 226 – Váš vek
  (
  Príklad: dcéra má 24 rokov jej MTF je 226-24 =202 )
  alternatívne tiež:
  MTF (ženy) = 210 – 1/2 veku – 5% váhy

V oboch prípadoch sú výsledky veľmi podobné a ideálne tempo na chudnutie je temer totožné. (Neplatí pre HIIT)

Výsledok nebude úplne presný, ale pre základnú orientáciu nám pre teraz v pohode postačí. Od tejto MTF (maximálnej tepovej frekvencie) sa odvíja všetko ostatné.

Ako na tepové frekvencie?

Ideálna tepová frekvencia

Keď začínate so športom, mala by sa mala Vaša tepovka pohybovať okolo 60-65% z MTF. Tepovka bude dosahovať stredné hodnoty a nebude dochádzať len ku spaľovaniu cukrov. My chceme totiž eliminovať práve tuky. Najčastejšou chybou u začiatočníkov je, že to vo veľkej snahe preženú (tzn. ich TF je niekde nad 85% z MTF) a dôjde iba ku spáleniu cukrov. K spaľovaniu tukov ani nepríde, protože väčšinou už človek nemôže ďalej pokračovať kvôli únave, ktorú spôsobí laktát v svaloch. A vedľajší výsledok? Hlaďák. Poznáte to? Prídete po pohybe domov a zjete aj dvere od skrine. 🙂

Podobným príkladom veľkej snahy sú práve krátke intenzívne jazdy na kardio strojoch vo fitku. Mnohí sú prekvapení, že neschudnú, naopak priberú na váhe. Prirodzene. Narastú im stehná na objeme, a svaly ako vieme majú oveľa vyššiu mernú hmotnosť ako tuky.

Tempo pohybovej aktivity je možné rozdeliť do troch základných úrovní:

Kľudové tempo

pohodová až mierna aktivita
do 70% MTF

 • prechádzka,
 • rýchla chôdza,
 • pohodové plávanie,

Námaha je tak nízka, že v pohode stačí bežný rytmus srdca a bežný rytmus dýchania na zabezpečenie zásobovania organizmu kyslíkom. Viem. Tento stav máte radi a myslíte si, že robíte niečo pre seba. Ale pozor na spodnej hranici nechudnete. Energetický výdaj je veľmi slabý. Naopak najefektívnejšie chudnutie začína práve na hornej hranici. (60-70% MTF)


Aeróbny prah cca 70% MTF


Aeróbne tempo

kondička, toto už cítite
70-80% MTF

 • intenzívna rýchla chôdza,
 • poklus, beh
 • športové plávanie
 • športový bicykel >20km/h

Tu už sú nároky na prísun kyslíka tak veľké, že musíme začať rýchlejšie a hlbšie dýchať a srdce musí začať rýchlejšie biť, aby zabezpečilo transport zvýšeného množstva kyslíka do svalov. Na spodnej hranici chudneme veľmi efektívne, na hornej hranici už šlapeme na cukry. Chudnutie brzdíme. Aeróbnu zónu spoznáme podľa toho, že máme problém plynule komunikovať s partnerom. Na druhej strane štartujú endorfíny. Máme pocit šťastia.


Anaeróbny prah cca 80% MTF


Vysoké tempo

nadoraz – výkonnostný tréning športovca, vydochnete
80 – 100% MTF

 • šprint v behu či na bicykli
 • ťažká fyzická námaha

V tejto fáze už srdce ani pľúca nestíhajú, sme zadychčaní, nadávame na celý svet a najmä na seba. Ešte myslíme. 🙂 Pýtame sa sami seba: Kto vlastne sme? Prečo to robíme? A či to máme za potreby? V očiach sa nám zatmieva (odkysličuje sa mozog), nohy tuhnú a bolia (neodbúraný, nahromadený laktát) a za okamih končíme… Prichádza glykemický šok. Sem by ste vôbec nemali pri chudnutí dôjsť.

Ako na tepové frekvencie?
V ktorom pásme chudneme najviac?

Prísun kyslíka

Všimnite si roľu kyslíka. Najefektivnejším spôsobom tvorby ATP (adenosintrifosfát – základné energetické palivo všetkých telesných buniek) je oxidácia mastných kyselín a glukózy za prítomnosti kyslíku. Ale štiepenie tukov a oxidácia mastných kyselín je pomalý a na kyslíku úplne závislý proces. Preto vo vyšších tempách oveľa viac využíva sacharidové energetické zdroje, z ktorých môže získať energiu aj bez prítomnosti kyslíku. S rastom intenzity cvičenia percentuálny podiel tukov v celkovom energetickom mixe klesá a úloha sacharidov naopak rastie. V okamihu prekročenia anaeróbneho prahu dokáže telo generovať energiu iba z cukrov (štiepením svalového glykogénu, čistej glukózy nachádzajúcej sa v krvi a svalových zásob kreatinfosfátu). Ak teda šprintujete alebo idete nadoraz v podstate nespálite skoro žiaden tuk.

Ak chcete chudnúť, spomaľte a zabezpečte maximálny prísun kyslíka.

Už zhruba po polminúte v aeróbnom tempe je pre Vás kľúčový. Bez kyslíka:

 • by sa neodbúravala kyselina mliečna vo svaloch, a
 • tuky by sa nedokázali premieňať na energiu

Schopnosť tela prijímať kyslík, využívať ho a transportovať ho krvou do svalov je pre chudnutie kľúčová. Zvýšte schopnosť tela prijímať kyslík (aktivity na čerstvom vzduchu, tréning a pod..) a budete chudnúť viac. Aeróbny tréning vlastne nie je nič iné, než trénovanie tejto schopnosti nášho tela, čiže hlavne pľúc a srdca.

Nateraz teórie stačí. Ak ste leniví čítať všetko hore ponúkam krátke zhrnutie:

Zhrnutie:

 1. Kľúčom k chudnutiu je štart tukového metabolizmu. Ten sa však efektívne spúšťa pri nižšej tepovej frekvencii.
 2. Pri pohybových aktivitách uprednostnite dlhodobú záťaž (40 a viac minút) s vyrovnaným tempom na úrovni cca 60% MTF
 3. Zabezpečte čo najlepší prísun kyslíka
 4. Ak šlapete nadoraz, spomaľte, inak neschudnete.

nadváha redakčné články

Rady a tipy pre redukciu nadváhy. Zdravotné riziká obezity a ako im predchádzať.

15 komentárov na “Ako na tepové frekvencie?

 1. Peto chcel som sa spytat na efekt intervaloveho treningu. Udajne ma vplyv na spotrebu kj este aj hodinu po treningu. Das o tom nieco?

  1. Iste Ivo, ale v tejto etape by som sem intervaly neplietol. Intervaly sú kondičná športová aktivita a mohla by účastníkov iba popliesť. Aj tempo a prahy sa dajú deliť ešte oveľa presnejšie. V tejto etape sa držme podstaty. V cyklistike a behu to nazývame prvé objemy. Jazdime okolo aeróbneho prahu.

   btw Sľubujem však, že tému intervalových tréningov zaradím neskôr. Uži babie leto a niekedy na hrádzi. Čaf. A držím palce.

 2. Peťko chcem Ti poďakovať za to, že si ma usmernil a urobil si mi prehľad a systém ako mám pri zníženi svojej hmotnosti pokračovať. Veľa krát som skúšal rôzne diéty, nakupoval rôzne vysokoúčiné preparáty a tabletky a vždy krátkodobý efekt a potom zlý koniec. Po týchto skúsenostiach zostane človek pasívny a znechutený a váha zostáva. Je asi pre mňa šťastím, že som Ťa na Sardínii na cyklodovolenke stretol, nepoznal som Ťa ale pozorne načúval a obdivoval som Tvoje odhodlanie a čím si musel prejsť aby si tiež zistil, kde sú hodnoty nášho zdravia a života. To, že si zmenou životného štýlu, zmenou pohľadu sám na seba znížil svoju hmotnosť zo 136 kg na 90 kg, som si hovoril klobúk dole. Ale hneď som si to premieňal sám na seba, ako na to? Preto som stále sondoval ako,ako,ako. Ďakujem Ti za rady ktoré si mi dal a ktoré mi pomohli cca za 3 mesiace znížiť moju váhu zo 114 na 102 kg. Musím povedať nehladujem, nedržím dietu, neberiem žiadne tabletky na schudnutie, ale sa snažím stravovať podľa Tvojich rád a samozrejme pohyb, bicykel, plávanie, chôdza. Týmto chcem pripomenúť, že veľa ludí chce schudnúť, snažia sa, nejde to, ale z mojich skúsenosti si myslím, že je to hlavne preto, že nevedia, ako na to. ( VEDOMOSTI ) Ja mám 58 rokov a asi od roka 1985 som nemal nikdy pod 100 kg, ale myslím že pri dodržaní Tvojich rád, to dosiahnem. Prajem ti veľa zdravia a samozrejme ďaľšej spolupráce a pridávam VEĽKÉ ĎAKUJEM! K. L. Hradište

 3. Veľmi cenné informácie. Vďaka. Popracujem, musím. Kým som športovala, nevenovala som pozornosť ani prísunu kalórií, ani TF. Potom prišla “pokazená” životospráva po operácii chrbtice a teraz je to + 25 kíl, vysoký tlak…… Takže, začínam rátať , dám vedieť ako mi to ide.

 4. Peter, vdaka za rady. Ak schudnem, napisem sem. Nikdy som nechcel cielavedome schudnut, ked sa to ale podari, bude to bonus. Jazdim na kolobezke a niekedy ma bolia nohy a zadycham sa. Podla Vasich rad, ak som dobre pochopil by som vtedy mal zvolnit na 70%-75% mtf. Niekedy v buducnosti by som chcel pokoryt za jeden den 100km na kolobezke, co sa mi zda, hoci mam na nej najazdene vyse 7000 km, skoro nemozne. Mozno to ale s tym skludnenim a spomalenim tempa dám. Uvidime.

 5. Bežne behám pri pulzových frekvenciách, ktorých posledné hodnoty z behov 7 až 11 km sú priemerne: 151/152 /151/160/150/160/156, maximálne 167/174/168/172/163/176/170.
  Mám 31 rokov, teda PF MAX 189, PF Aerobné pásmo (60-80%) 112 – 149

 6. Vo veku 64 rokov som sa pohodlnosťou dopracoval váhy 95kg pri výške 180cm. V auguste som teda začal bicyklovať. Do novembra som najazdil 600km pri denných dávkach cca 25km v značne kopcovitom teréne. Od fberuára som už najazdil 120km a za celý čas som zhodil 7-8kg. Niektoré úseky na mojihc trasách sú doswť namáhavé. Na druhej strane, koľko “vyšľapem”, toľko sa “zveziem”. Treba sa pri tom na niečo sústrediť, zmeniť niečo, alebo je to takto v poriadku?

  1. Jar by ste mal nastartovat rovinatymi objemami v stabilnej tepovke a najma nastartovat tukovy metabolizmus kopce nie su najlepsie na start na druhej strane pokial to nesie ovocie 6 7 kg je to fajn urcite by som si zadovazil tepomer a presiel na rovinatejsie trasy ak sa da ak chcete konzultovat viac napiste a spojime sa peter

   1. Zadovážil som si tepomer a skúsil to dnes sledovať. Dal som si 20km s prevýšením cca 200m. Nerozumiem celkom, ako je možné, že aj v stúpaniach, rýchlo “šľapaných zjazdoch” sa mi TF pohybovala takmer bez zmeny v rozpätí 135-150BPM. S pribúdajúcimi km mám pocit, že by som v pohode prekonal ešte viac. Už som absolvoval aj 60km s prevýšením 500m a to bolo pred najvyšším bodom už naozaj “na doraz”.
    Celkovo som od augusta zhodil z 96 na 85 (s tým som veľmi spokojný), potreboval by som však hlavne znížiť astabilizovať cukor. Stále sa mi to točí okolo 6-7,5.

    1. rozhodujúca je dlhodobosť a púravidelnosť. Na tepovku má vplyv jednak kadencia rýchlosť jednak sila ale s tým cukrom podľa mňa (nie som lekár) treba pravidelnosť, častejšie aj s menšou záťažou a najmä po ukončení ostať ešte aspoň hodinu bez cukrov a sacharidov. Skúsil si vysadiť chleba?

     1. Chlieb som výrazne obmedzil a ak, tak výlučne ražný. cukor som vysadil úplne a ostatné sacharidy takmer úplne. Cukor mám na dlhodobom priemere okolo 6,3 (tkaže vlastne v norme) a aj včerajších 45km som absolvoval s TF cca 140. Veľmi ma to začína baviť. Ďakujem za rady.

   2. Kúpil som si hodinky Insportline s hrudným tepovým senzorom. Mám ho uložený na riadidlách, takže naň pohodlne vidím. A “v zóne” obyčajne jazdím 80-90% času (čo je minimálne hodinu a viac). Používam Runtastic na iPhone a (buď sa to nedá, alebo) neviem ten senzor spárovať s iPhonom. Aké “HW” riešenie by bolo ideálne? Jediné, čo viem urobiť, je zapísať do appky priem. a max. frekvenciu podľa dát v hodinkách. Ale priebeh výjazdu spätne sledovať neviem.
    Mimochodom, od februára mám 1500km a váha klesla na 81kg. Nerozumiem však celkom, či je v poriadku, že mi stúpla max. TF. Na extrémnych kopcoch šliapem aj pri 175+.

 7. Podarilo sa mi teda zhodiť od augusta z 96kg na dnešných 84kg. Hmotnosť som teda vyriešil a hladina cukru sa v dlhodobom priemere tiež ustálila na cca 6,5, čo je už tiež uspokojivé.
  Všimol som si, že (vzhľadom na okolitý terén – striedavo ťažké stúpania a krátke rovinky), jazdím s priemernou TF okolo 135-145 (dnes som mal maxTF 158). Našiel som však rôzne vzorce na výpočet maxTF a to, čo mi podľa nich vychádza, je dosť “rozhádzané”.
  MaxTF podľa týchto vzorcov je v rozpätí od 156 – 177. Výrazne sa tým posúvajú aj hranice zón. Kde je “zlatý stred”?

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok