S batohom do vlaku: turistika okolo Žiliny

Jednou z najfrekventovanejších železničných križovatiek Slovenska je Žilina. Stojí tu každý vlak ZSSK, ktorý cez ňu prechádza. Ale Žilina nie je len štvrté najväčšie mesto Slovenska. Je tiež turistickým východiskom pre mnohých výletníkov. Ak sa vyberiete s batohom do vlaku, turistika okolo Žiliny sa vám odvďačí mnohými chodníkmi a zážitkami.

Rajecká Anča

Rajecká Anča. Tak miestni prezývajú lokálku, ktorý vás presunie zo Žilinskej stanice priamo do Rajeckej doliny pod hrad Lietava, ktorý patrí k jedným z najväčších hradných komplexov na Slovensku. Dlho ho považovali za nedobytný a pod jeho správu patrilo až 35 obcí z Rajeckej doliny. Priamo pod hradom sa nachádza obec Lietavská Svinná s nádhernou dolinou.

Kvíz: Poznáš Žilinu a jej okolie? Otestuj sa.
Lietava, hrad Lietava foto CBS Slovensko zneba

Prechod na Súľov

Cez Roháčske sedlo alebo cez sedlo Patúch. Snáď najatraktívnejší cieľ v Rajci sa nachádza cez horu, ak prejdete jedným z uvedených priesmykov. Nad Veľkou lúkou vedie náučný chodník Súľovské skaly.

Súľovský hrad

Súľovské skaly náučný chodník na Súľovský hrad
Súľovské skaly náučný chodník na Súľovský hrad

Náučný chodník Súľovskými skalami je najpopulárnejšou trasou v Súľovských vrchoch. Je obojsmerný a po celej dĺžke nájdete informačné tabule a množstvo adrenalínu. V hlavnej sezóne a počas sviatkov je však chodník mimoriadne vyťažený. Odporúčame túto trasu absolvovať radšej vo všedný deň.  

V súľovských skalách nájdete Gotickú bránu a vyhliadky do širokého okolia, ktoré sú umocnené záverečnou návštevou zrúcaniny Súľovského hradu. Strmšie miesta sú dodatočne zaistené rebríkmi, kovovými kruhmi, na horné vyhliadky hradu je potrebné preliezť cez kamenné okno. 

Ak sa nechcete vracať cez Rajec, zo Súľova sa ľahko dostanete autobusom do Považskej Bystrice, kde stojí (podobne ako v Žiline) väčšina rýchlikov.

Stratený Budzogáň

Prechod cez Patúch si môžete okoreniť výstupom na Stratený Budzogáň.

Ako Budzogáň vznikol?

Legenda hovorí, že v minulosti na tomto svahu rástol najväčší strom na svete – Hromodub. Obor, prechádzajúci krajinou „Hromodub“ zo zeme vytrhol, vystrúhal si z neho budzogáň a zobudil všetkých obyvateľov krajiny. Tí si len tak Hromodub zobrať nenechali, natreli obrovi nohy smolou, aby sa prilepil. Nahnevaný obor budzogáň zapichol do zeme a chcel aby skamenel.

Stratený Bbudzogáň
Stratený Budzogáň – keď sme sa tam vytrepali na bicykloch.

Z Budatína na Zástranie cez Dubník

Okrem Rajca ponúka Žilina aj ciele dostupné priamo z mesta. Snáď nikomu netreba špeciálne predstavovať Vodné dielo Žilina. Je to ideálne miesto na oddych, rekreáciu či relaxáciu. Stretnete tu cyklistov, korčuliarov, bežcov, mamičky s deťmi aj dôchodcov na prechádzke. Keďže sa na nás po ľavej strane viackrát usmievali nevysoké kopčeky, ktoré obklopujú Žilinskú kotlinu, rozhodli sme sa zaradiť ju tiež medzi ciele. V tomto roku má 7 kopcov 3 jazerá ZSSK restart challenge ako cieľ rozhľadňu Dubeň a malý hrebeňový prechod nad Žilinou.

Hrady Strečno a Starhrad

Ak spomíname vodné dielo Žilina, nemôžeme obísť Strečno. Viaže sa k nemu povesť, o ktorej ste už isto počuli – Margita a Besná – o macoche a dievčine, ktorá bola taká pekná, až sa jej macocha chcela zbaviť.

Kvíz: Poznáš Žilinu a jej okolie? Otestuj sa.
Strečno, Strečniansky hrad

Hrad Strečno sa nachádza v nadmorskej výške 440 m. n. m. na 103 metrov vysokom vápencovom brale nad riekou Váh. Je prístupný z rovnomennej obce Strečno, kde sa doveziete pohodlne autom alebo pricestujete vlakom. Po schodíkoch vystúpite k stredovekej dedine Paseka, ktorá ukrýva autentické domčeky pekára, rybára, či ľudovej liečiteľky a môžete veselo pokračovať na hrad po pôvodnej stredovekej ceste, obchádzajúc hradné bralo.

Vo výške 475 m. n. m., neďaleko hradu Strečno, sa vypína na opačnom brehu rieky Váh zrúcanina hradu Starhrad alebo tiež Varínsky hrad. Na hrad vás dovedú turistické značky z Nezbudskej Lúčky. Zo Starhradu je výhľad na Domašínsky meander, čo je úzka dolina medzi Krivánskou Fatrou a časťou Malej Fatry. Z tohto strategického miesta spôsobovali veľké straty i nemecké vojská povstalcom a francúzskym partizánom počas druhej svetovej vojny.

Rýchlik ZSSK
Rýchlik ZSSK

Minčol

Kto si chce užiť Veľkú Fatru a ambicióznejšie výšľapy, zvolí výstup na Minčol, z ktorého je iba kúsok na Martinské Stráňavy. Žilinskí turisti tu robia každoročný Silvestrovský výstup.

Na Minčol sa dostanete z konca Višňového po modrej značke alebo po žltej trase z dedinky Turie.

Turistika okolo Žiliny

Množstvo inšpirácií na výlety zo Źiliny nájdete aj v našich súhrnných článkoch:

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322