Spišské plesá, teryho chata- turistické trasy/cyklotrasy

Spišské plesá, Teryho chata- turistické trasy/ cyklotrasy

Kto už by nechcel vyliezť na Terynu.

Vysoké Tatry, naše najznámejšie pohorie ani Téryho chatu predstavovať veľa netreba. Možno čo to utrúsiť o Spišských plesách, ktoré sú hneď za rohom. 

Téryho chata je najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou. Nachádza sa vo Vysokých Tatrách, v Malej Studenej doline, vo výške 2 015 m. n. m. pri Piatich Spišských plesách. Najľahšie sa k nej dostanete zo Starého Smokovca cez Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu. Náročnejší prístup je zo severu, z Tatranskej Javoriny Javorovou dolinou cez Sedielko prípadne zo Zbojníckej chaty cez Priečne sedlo.

Spišské plesá sa skladajú z piatich krásnych ľadovcových plies rôznej veľkosti. Nachádzajú sa v závere Malej Studenej doliny, neďaleko Téryho chaty. 

Ich názov je odvodený od určenia ich polohy na území historickej Spišskej župy.

Okolo plies sú turistické chodníky spájajúce Téryho chatu s Tatranskou Javorinou a Zbojníckou chatou.

bigstockphoto

Malou Studenou dolinou

Hrebienok-Reinerova chata- Téryho chata- Spišské plesá. Asi najobľúbenejšia a najmenej náročná 6km blank trasa vám zaberie nahor 3,5 hod. Nastúpate 750 výškových metrov. Nezabudnite že sa musíte aj vrátiť a cesta dole býva často náročnejšia ako nahor. Trasa tu

Cez Priečne sedlo

Tento výstup sa radí medzi tie veľmi obťiažne. Začať možno z ktoréhokoľvek miesta (Hrebienok blank) z ktorého sa dostaneme na Sliezsky dom. Tu expedícia iba štartuje. Po zelenej trase blank na Poľský hrebeň, cez sedlo Prielom na Zbojnícku chatu, odkiaľ po blank žltej trase pokračujeme na Spišské plesá a Terynu. Dole sa spustíme po zelenej blank Malou studenou dolinou na Hrebienok a zubačkou dole. V Smokovci je skvelá cukráreň. 🙂

Tatry sú najchránenejšie, trás nieje veľa ale stoja zato. Nezabudnite že sa treba aj vrátiť. Na Terycho aj Zbojníckej chate sa dá najesť a prespať.

V centrálnych Vysokých Tatrách si moc na bajkoch nezarajdíte. Ak ale predsa skúste si nasledovné.

asfalt

Parkovisko Popradské pleso – Popradské pleso

Z parkoviska vedie asfaltová cesta až na vrchol. Posledné kilometre sa zapotíte.

  • Dĺžka trasy 21 km hore/ dolu
  • Prevýšenie 525 m
  • trasa  GPX

Pre tých, ktorým je málo, odporúčame Tatranský štvorboj.

Popradské pleso – Sliezsky dom – Hrebienok – Štart 

Presun zo Štrbského Plesa po magistrále, so 4 výstupmi. Na Popradské pleso, Velické pleso, Hrebienok a Štart. Nastúpate vyše 2000 m. Je to na celý deň a zapotíte sa. Skončíte v Tatranskej Lomnici.

  • Dĺžka trasy 59 km
  • Prevýšenie 2030 m
  • trasa  GPX

MTB – cross country

Tatranská Štrba- Popradské pleso a späť

  1. Dĺžka trasy 24 km
  2. Prevýšenie 730 m
  3. GPS trasy nájdete tu

Môžte si tiež dať ako žolíka mtb výstup na Zelené pleso.

Mapy cyklotrás nájdete tu.

Ak máte deti voľte výstup zubačkou na Hrebienok a zelenú trasu.

Malou Studenou dolinou

Hrebienok-Reinerova chata- Téryho chata- Spišské plesá. Asi najobľúbenejšia a najmenej náročná 6km blank trasa vám zaberie nahor 3,5 hod. Nastúpate 750 výškových metrov. Nezabudnite že sa musíte aj vrátiť a cesta dole býva často náročnejšia ako nahor. Trasa tu

Nepreceňujte sily. Ak sa necítite, spokojne ukončite výstup na Rainerovejútulni alebo Zamkovského chate. Obe vám akceptujeme ako splnenie rodinného cieľa. Za predpokladu, že si dáte v Smokoveckej cukrárni domáci zákusok. 🙂

V lete sú na trase davy ľudí.

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Vysoké Tatry sú kondične náročné, dajú zabrať. Výstup na Jahňací štít odporúčame len zdatným turistom, ktorá nemajňu problém ísť po reťaziach. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) napriek tomu, že ste v národných parkoch a Térzho chata je celoročne otvorená, nespoliehajte sa na civilizáciu. Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

Nepreceňujte svoje schopnosti. Počasie v Tatrách sa veľmi rýchlo mení. Najkrajší čas na turistiku v Tatrách je začiatok septembra.

Ideálnym štartom je Hrebienok. 

Juraj Cocher SPišské plesá Aerial view

S nosičmi na Téryho chatu, Televíkend RTVS

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok