Spišské plesá, teryho chata- turistické trasy/cyklotrasy

Spišské plesá, Téryho chata turistické trasy

Kto už by nechcel vyliezť na Téryho chatu? Túra na Teryho chatu je povinná jazda každho milovníka Vysokých Tatier. Spišské plesá Teryho chata turistické trasy.

Vysoké Tatry, naše najznámejšie pohorie ani Teryho chatu predstavovať veľa netreba. Možno čo to utrúsiť o Spišských plesách, ktoré sú cieľom 7 kopcov 3 jazerá.

Teryho chata

Teryho chata je najvyššie položená vysokohorská chata s celoročnou prevádzkou. Nachádza sa vo Vysokých Tatrách, v Malej Studenej doline, vo výške 2 015 m. n. m., pri piatich Spišských plesách. Najľahšie sa k nej dostanete zo Starého Smokovca cez Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu. Náročnejší prístup je zo severu: z Tatranskej Javoriny Javorovou dolinou cez Sedielko prípadne zo Zbojníckej chaty cez Priečne sedlo.

blank
Teryho chata foto Stano Krajňák

Spišské plesá

Spišské plesá sa skladajú z piatich krásnych ľadovcových plies rôznej veľkosti. Nachádzajú sa v závere Malej Studenej doliny, neďaleko Teryho chaty. Ich názov je odvodený od určenia ich polohy na území historickej Spišskej župy.

Spišské plesá, teryho chata- turistické trasy/cyklotrasy
Spišské plesá foto bigstockphoto

Okolo plies sú turistické chodníky spájajúce Teryho chatu s Tatranskou Javorinou a Zbojníckou chatou. Mapa Spišských plies tu.

Spišské plesá Téryho chata mapa
Spišské plesá Téryho chata mapa

Turistické trasy

Spišské plesá Teryho chata turistické trasy.

Malou Studenou dolinou

Hrebienok-Reinerova chata- Téryho chata- Spišské plesá. Asi najobľúbenejšia a najmenej náročná 6km blank trasa vám zaberie nahor 3,5 hod. Nastúpate 750 výškových metrov. Nezabudnite že sa musíte aj vrátiť a cesta dole býva často náročnejšia ako nahor. Trasa tu

Cez Priečne sedlo

Tento výstup sa radí medzi tie veľmi obťiažne. Začať možno z ktoréhokoľvek miesta (Hrebienok blank) z ktorého sa dostaneme na Sliezsky dom. Tu expedícia iba štartuje. Po zelenej trase blank na Poľský hrebeň, cez sedlo Prielom na Zbojnícku chatu, odkiaľ po blank žltej trase pokračujeme na Spišské plesá a Terynu. Dole sa spustíme po zelenej blank Malou studenou dolinou na Hrebienok a zubačkou dole. V Smokovci je skvelá cukráreň. 🙂

Tatry sú najchránenejšie, trás nieje veľa ale stoja zato. Nezabudnite, že sa treba aj vrátiť. Na Teryho aj Zbojníckej chate sa dá najesť a prespať.

Výlet s deťmi

Ak máte deti voľte výstup zubačkou na Hrebienok a zelenú trasu. Voľte chodník na Spišské plesá Malou Studenou dolinou cez Hrebienok, Reinerova chata, Zamkovského chata až na Téryho chata, Spišské plesá. Ale prispôsobte cieľ kondícii a veku detí.Nepreceňujte sily. Ak sa necítite, spokojne ukončite výstup na Rainerovej útulni alebo Zamkovského chate. Obe vám akceptujeme ako splnenie rodinného cieľa.

Je to najobľúbenejšia a najmenej náročná 6km blank trasa. Celá vám zaberie nahor 3,5 hod. Nastúpate 750 výškových metrov. Nezabudnite, že sa musíte aj vrátiť a cesta dole býva často náročnejšia ako nahor. Trasa tu

Ideálnym štartom je Hrebienok. V lete sú na trase davy ľudí.

Spišské plesá turistická trasa
Teryho chata foto Helena Továrňaková

Vysoké Tatry kam s deťmi

Ubytovanie vo Vysokých Tatrách

HAUZI Najviac ponúk ubytovania v regióne >

Užitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

Videopozvánka

Juraj Cocher Spišské plesá Aerial view
S nosičmi na Téryho chatu, Televíkend RTVS

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo na lyžiach. Oceníme ambiciózne výstupy. Ale nie sú to preteky. Nesúťažíme. Cieľom je rozhýbať ľudí, dať im zážitky a ukázať im krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Môžete si uplatniť dvoch žolíkov a bonus. Ku každému cieľu zverejňujeme odporúčané trasy. Zdolanie cieľa zdokumentujete fotografiou z cieľa.

Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ tipov na skvelý rodinný výlet. Pozrite si ciele a trasy po jednotlivých ročníkoch.

Objav s nami Slovensko

7kopcov 3jazerá 2022

7kopcov 3jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE 7. ročník turistickej výzvy štartuje. 10 cieľov na skvelú turistiku. 70+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

hiking

Vysoké Tatry

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok