Šťastné prežitie Vianočných sviatkov priatelia

Tento týždeň začína najkrajšie, ale tiež najnebezpečnejšie obdobie roka. Väčšina z nás konečne vypla, začína byť v pokojovom režime, uprostred rodiny, pohody, hojnosti. Prvé sobotné predvianočné nákupy a stále gradujúce prípravy v kuchyni ma napĺňajú obavami. Včera sme napriek všetkým predsavzatiam nakúpili so ženou potravín, že by to snáď mala jesť rota vojakov týždeň. Prídu ďalší, každý niečo donesie. Všetkého veľa, všetkého prebytok. Po hodinách strávených v obchodoch prídete domov, tresnete sa do kresla a poviete si: „Konečne pokoj.“ 🙂

Chcem Vám byť dobrým vzorom. Presne dodržujem tréningový plán z minulého týždňa a ešte som aj pridal. Silvestra aj Nový rok oslávim najmä pohybom a nesmiem urobiť hanbu. Práve tá motivácia ma ženie. Zapojil som dvojfázový tréning. Pohyb ráno, pohyb večer. Riadený príjem. Aspoň zatiaľ. 🙂 Denne až do Nového roku. Nielen, že som nepribral, ale tento týždeň som dal dole kilo a pol. Šport má v tomto období hneď niekoľko funkcií:

  • Ak sa budete hýbať, nebudete vylihovať.
  • Ak nebudete vylihovať, čumieť na stokrát videné filmy a tlačiť, výrazne tým obmedzíte kalorický príjem.
  • Ak sa hýbete spálite nejaké tuky. Budete si môcť dopriať viac.
  • Ak budete rozhýbaní, budete aktívnejší, optimistickejší, veselší. Mozog zafunguje.

To, ako strávite Vianočné sviatky je len na Vás.

Mimochodom, keď som sa pozeral na výsledky, tak sa väčšine skupiny darí váhu držať na uzde. Práca s nástenkou je silný motivačný nástroj. V tejto súvislosti si spomínam na dva minulotýždenné rozhovory.

Jeden z našich veľmi aktívnych členov pred časom pre chorobu na mesiac vypadol. A potom sa zasekol. Keď som ho stretol a spýtal sa, že ho na nástenke moc nevidno, iba mi povedal, že áno zajtra, zajtra to napraví, aj niečo začal a znova zastal. A ja stále premýšľam, ako ho znova naštartovať.

Ak vypadnete z rytmu, treba veľa úsilia a vôle vrátiť sa naspäť. Úplne chápem, čo sa v takom prípade človeku honí hlavou. Odkladanie, zdôvodňovanie si, presvedčovanie sa, pochybnosti, ….

Lenivosť naštartovať je sviňa. Najlepší liek na to je obuť si tenisky a vypadnúť von. Začať. Najlepšie hneď. Že nemáte, čas? Máte eľa práce? Nie je ideálne počasie? Je chladno? Necítite sa dobre? Blbé výhovorky, ktorými môžeme oblafnúť tak akurát sami seba.

Pre každého má deň presne 24 hodín. Je to vec priorít.

Ak je aktívny pohyb na poslednom mieste Vášho rebríčka hodnôt, nikdy nebudete mať čas. A nikdy nenaštartujete. Postupne sa budú hromadiť nielen kilá, ale aj frustrácia a strata sebadôvery z neschopnosti to zmeniť. Je to len v hlave človeka. Boj s nadváhou je dlhodobý proces. Je to zmena kompletného životného štýlu.

  • Ak sa nezmeníte, nemôžete očakávať zmenu.
  • A ak ste raz začali, nemali by ste to ľahko vzdať.

Už vôbec nie teraz.

Poznám ľudí, ktorí sú schopní za vianočný týždeň pribrať 5 kg. Chcete medzi nich patriť?

A tak vám v tomto predvianočnom čase okrem pohody, šťastia a pokoja prajem, aby ste Váš boj s nadváhou zvládli.

Zdravie máte len jedno a nikto iný za Vás neschudne. Tento boj musíte uhrať sami.

Šťastné a veselé Vianoce.

Petere

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322