Zimná Čutkovská dolina

Prechádzka dolinou je väčšinou dobrý nápad. Zvlášť v zime. Či už peši alebo na bežkách. Rozhodli sme sa tentokrát pre pešiu prechádzku. Zimná Čutkovská dolina.

Chodník cez Ćutkovskú dolinu
Chodník cez Ćutkovskú dolinu

Na „Čukotku“

Nespotíte sa veľmi, vyvetráte hlavu a načerpáte nové sily, a tiež horský vzduch do pľúc. Vzali sme teda psa a rodičov a šup ho do Čutkovskej doliny. Mama sa veľmi tešila, že konečne uvidí tú Čukotku. Nedala si povedať, že tá je ešte trochu viac na východe a tiež je tam trochu zimšie. Už mala v rukách zemepisný atlas sveta a celou cestou študovala a poúčala nás.

Chodník cez Ćutkovskú dolinu
Chodník cez Ćutkovskú dolinu

Hodinka cesty autom a sme tam. Nie, nie na Čukotke, ale v Čutkovskej. Víta nás Koliba u Dobrého Pastiera a poetický slogan:

U dobrého pastiera, drevený stôl štedro sa prestiera. Na drevenom stole soľ a peceň chleba v kolibe z liptovského dreva.

Koliba u Dobrého Pastiera

My však budeme prestierať až cestou naspäť. Prechádzame okolo sympatických dreveničiek a čo by kameňom dohodil míňame jazierko. Na jazere sa korčuľuje pár odvážlivcov.

Náučný chodník „Známa neznáma“

Pokračujeme ďalej a kráčame prírodovedným náučným chodníkom „Známa Neznáma“. Popri chodníku sme objavovali náučné tabule, kde si napríklad môžete prečítať i nasledovné:

Čutkovská dolina je súčasťou pohoria Veľká Fatra, ktoré sa tiahne v severojužnom smere naprieč stredným Slovenskom a vďaka veľkej členitosti terénu a množstvu vzácnych biotopov právom patrí medzi územia chránené ako národné parky. Sama dolina nesie svoje pomenovanie podľa Čutkovského potoka, ktorý preteká celým jej územím od svojho prameňa pod sedlom Šiprúňa vo výške 1320 m n. m. až po jej záver v celkovej dĺžke 7,8 km.

Medzi viac než 60 druhmi cicavcov zaujímajú zvláštne miesto veľké šelmy: medveď hnedý, rys ostrovid, vlk dravý, ktorých stavy sa v poslednom období zvyšujú. Kráľom slovenských lesov vládnucim i v Čutkovskej doline je jeleň lesný. Z ostatných druhov zveri sa tu vyskytuje napríklad srnec lesný či diviak lesný. Pozoruhodnosťou Čutkovskej doliny je aj ojedinelý výskyt kamzíka vrchovského, ktorý bol vysadený v Gaderskej doline a občas zablúdi i do Čutkova.

Zimná prechádzka Čutkovskou dolinou

Náučný chodník s odbočkami meria približne 12 kilometrov (tam, aj späť), ale treba myslieť na to, že v zimných mesiacoch je chodník k vodopádom a tiesňave uzavretý. Naše kroky tentokrát smerujú k Chate pod Kozím, ktorá sa nachádza v závere doliny.

Chata pod Kozím
Chata pod Kozím

Pôvodne ju postavili ešte poľovníci v 60-tych rokoch. Táto turistická útulňa bola k decembru roku 2013 komplexne zrekonštruovaná a tak tam môžete po dohode so správcom objektu aj prespať. Ak máte správne kľúče. My sme ich nemali, mali sme len kľúče od auta a tak nám neostávalo nič iné iba sa vrátiť na parkovisko k Dobrému Pastierovi.

Červené skala alebo Jelení vodopád?

Zimná Čutkovská dolina sa nám páčila. Určite sem niekedy znovu zavítame. Nabudúce navštívime aj detský zábavný park Obrovo, Červenú skalu (Čutkovský travertín), Jelení vodopád alebo Tiesňavu za dierou (Čutkovský kaňon).

Podľa miestnej povesti ju vytvoril statočný a bystrý mládenec Martin, ktorému zbojníci uniesli snúbenicu. Vydali mu ju až potom, ako rozlomil obrovskú skalu na konci Čutkovskej doliny na polovicu. Ale o tom zas niekedy nabudúce.  

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 64