Dve generácie, jeden ostrov a žiadna ponorka: Ako sme prežili výlet na Malorku s rodičmi

Letné horúčavy gradujú, občas sa cítime ako roztopený zmrzlinový kornútik v aute bez klímy a tak zvažujeme, kam sa vyberieme na letnú dovolenku. Rozhodovanie bolo tento rok tak trochu kompromisom medzi našimi predstavami a predstavami mojich rodičov. Väčšina teenagerov považuje cestovanie s rodičmi za maximálne trápne. My sme vo svojich trinástich rokoch neboli iní. Časom sme však dospeli a krátko po štyridsiatke zisťujeme, že cestovanie s rodičmi vie byť často aj zábava. Dve generácie, jeden ostrov a žiadna ponorka: Ako sme prežili výlet na Malorku s rodičmi?

Ako sme prežili výlet na Malorku s rodičmi
Ako sme prežili výlet na Malorku s rodičmi

Na Malorku s rodičmi

Moji rodičia v dôchodkovom veku ešte nikdy neleteli lietadlom a tak sme im chceli dopriať tento zážitok. A prečo vravím o kompromisoch? Boli sme zvyknutí cestovať sami – low-cost – bez cestovky, nájsť si ubytovanie cez booking a objavovať krásy ostrovov ako je Nórsko, Island, či Azorské ostrovy požičaným autom.

Naši nám však v tomto asi moc nedôverujú a tak ako barličku chcú mať slovenskú delegátku (veď človek nikdy nevie), takže tentokrát to dávame formou all inclusive cez jednu nemenovanú cestovku. Po dlhom zvažovaní, kam sa vybrať sme si zvolili Malorku – perlu Stredozemného mora.

Malorka

Ostrpv Malorka je najväčší z Baleárskych ostrovov a okrem krásnych pláží s tyrkysovým morom a bielym pieskom, ponúka toho omnoho viac, čo sa oplatí preskúmať.

Stan sme teda tentokrát vymenili za hotelovú izbu s vlastnou kúpeľňou a kávu z variča sme vymenili za ľadové drinky v bare. A vlastne sme si povedali, že i to je fajn. Oddych a ničnerobenie. V dnešnej dobe plnej stresu, náhlenia sa a vyhorení, je potrebné na chvíľu zastaviť, spomaliť a vydýchnuť si. To isté som povedala i svojmu manželovi Ľubkovi, ten však pasívne oddychovať nevie a tak behal každé ráno ešte pred východom slnka 13-kilometrové okruhy po letovisku.

Ja som sa ho pokúsila v tomto nasledovať. Avšak len v myšlienkach – ležmo, z postele. A tak, aby sme i z tejto dovolenky mali o trochu viac zážitkov ako len ležanie na pláži, požičali sme si na deň auto a rozhodli sme sa preskúmať aspoň Cap de Formentor a záhrady D´Alfabia.

Cap de Formentor

Cesta na Cap de Formentor je sama o sebe zážitkom. Je plná ostrých zákrut, tunelov a scenérií, ktoré ju robia obľúbenou aj medzi cyklistami. My sme sa autom dostali len na záchytné parkovisko a odtiaľ nás na výbežok odviezol autobus. Lístok stojí pre jedného 3 eurá.

Cap de Formentor sa nachádza na severovýchodnom výbežku ostrova Malorka. Poznáme ho aj ako „koniec sveta“ a poskytuje dychberúce výhľady na Stredozemné more. Útesy dosahujú výšku až 300 metrov nad morom. Na samotnom konci výbežku stojí maják Far de Formentor, ktorý postavili v roku 1863. Je najvyššie položeným majákom na ostrove a stále aktívne slúži na navigáciu lodí.

Prírodná rezervácia

Oblasť je súčasťou chráneného prírodného územia. Môžete tu pozorovať rôzne druhy vtákov – napríklad sokola alebo orla. Cap de Formentor je tiež domovom endemickej flóry a fauny. Po ceste späť sme sa zastavili aj na Mirador Es Colomer, kde sme objavili úžasné panoramatické výhľady. Patria medzi najikonickejšie na celom ostrove. Zo zaujímavostí ešte spomeňme, že toto miesto navštívilo i mnoho umelcov, básnikov, či spisovateľov, napríklad i osobnosti ako Winston Churchill či Charlie Chaplin.

Jardines D´Alfabia

Formentor sme objavovali doobeda, neskôr poobede sme sa vybrali na opačný smer – obdivovať nádherné záhrady Jardines D´Alfabia. Nachádzajú sa pri ceste medzi hlavným mestom Palma de Mallorca a Sollérom, v pohorí Serra de Tramuntana. Na rozdiel od rušných turistických miest ponúkajú ticho, tieň a meditáciu – ideálne miesto na únik od horúčav a ruch letovísk.

Vďaka svojej atmosfére a zachovalému historickému charakteru sú záhrady s obľubou využívané i ako kulisa pre filmy, svadby či reklamné kampane. Nájdete tu palmy, citrusy, bambusy, staré viniče, lotosy, či jazierka s leknami. Jednou z najväčších atrakcií je vodná alej, kde vodné trysky vytvárajú oblúky cez cestu. Nemohli sme si tento pôsobivý zážitok v horúcom počasí nechať ujsť a tak sme sa i my tryskajúcou vodou osviežili.

Záhrady D´Alfabia majú korene v arabskom období z 10.–13. storočia, keď bola Malorka pod nadvládou Maurov.

Ako sme prežili výlet na Malorku s rodičmi?

Niečo nové sme objavili, niečo nové sme sa naučili a rodičia prvýkrát leteli. I oni si let užili prilepený na okne, naučili sa pár nových anglických fráz – „white wine“ zvládli bravúrne a vlastne celý pobyt bola s nimi jedna veľká zábava. Takže misia splnená a určite sa na Malorku niekedy i mimo sezóny radi vrátime.

Malorka nám ukázala, že spomaliť je v poriadku. A že aj keď cestovky a bufetové stoly nie sú našou DNA, niekedy je fajn vypnúť a nechať sa len tak unášať. Lebo oddych nie je o tom, čo robíme, ale s kým to robíme.

Vodná nádrži Gorg Blau

Malorka

Hiking. more a najkrajšie miesta Malorky

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 76