Bicyklom naprieč Austráliou: Popri oceáne s protivetrom

Ďalšie krásne ráno. Trochu vlhké ale krásne. Vysuším, čo vysušiť sa dá, zbavím sa aspoň časti všadeprítomného piesku a vyrážam. Stále popri oceáne. Popri oceáne s protivetrom.

Dnešná cesta mi asi najviac pripomína to na čo som zvyknutý z domu, akurát je to šmrncnuté Austráliou. Znova si užívam aj kopce aj protivietor. Všetko ide príjemne, tak bežne, všedne krásne. Dnes to tak zostane až do konca.

Bayron Bay

Jediné spestrenie je mestečko Bayron Bay, kde trochu poblúdim a zájdem cez kopec do slepej zátoky. Mimochodom je to najvýchodnejšie miesto v Austrálii.

Na najvýchodnejšom cípe Austrálie
Na najvýchodnejšom cípe Austrálie

Musím kopec vyšľapať znovu aby som sa vrátil na správnu cestu. Ale je to tu také krasne, že mi to nevadí.

Dnes som sa rozhodol pre camp, aby som si zasa mohol oprať vysušiť a ponabíjať elektroniku. Na recepcii je skoro krajanka, slovinka. Zabavíme sa na tom a porozprávame aj v rodných rečiach. Camp je relatívne drahý, 38$ ale naozaj pekný a komfortný.

Anchorage holiday park

Pri stavaní stanu ma prekvapí Mirek z Česka, ktorý ma identifikoval podľa vlajky na bicykli. O programe dnešného večera je rozhodnuté. Strávim ho aj z ďalšími jeho českými známymi pri ohni. Ako príjemne deň začal tak aj končí. Aby som nemal všetko úplne suché v noci trochu zaprší ale inak pohodičkáá.

Ráno nechápavo pozerám v stane na podlahu. Toľko som nevypil. V noci síce trochu pršalo ale ja mám pri nohách potopu. Až keď si všimnem prázdnu fľašu od jablkovej šťavy, viem čo sa stalo.

Ranná rutina je spestrená o pranie stanu, karimatky a pár vecí ktoré boli v spodnej časti.

Ranná rutina je spestrená o prádlo
Ranná rutina je spestrená o prádlo

Popri oceáne s protivetrom

Takže vyrážam až po 9:00. Pokiaľ idem po cyklistickej cestičke v lese, pohoda. Ked sa dostanem von, pohoda končí. Do bicykla sa mi opiera silný protivietor. Nemám kam ponáhľať, tak pôjdem tak rýchlo ako to pôjde a do kedy to pôjde. Zo začiatku sa pohybujem po úžasných cyklocestách. po pobreží. Jeden úsek ide dokonca po násype v mori. Z oboch strán voda a v strede cyklocesta. Úžasné.

Potom idem pre zmenu po dialnici. Je tu pomerne široká krajnica, tak sa mi to nezdá nebezpečné. Problém je ked sa objaví most. Cesta sa zúži, a ja sa musím zaradiť do normálneho pruhu. Zrýchliť sa mi nepodarí ale tep sa mi zrýchli riadne. Mal som šťastie, nešiel žiadny kamión.

Bicyklom naprieč Austráliou: Popri oceáne s protivetrom

Dnes aj kilometre po dialnici pribúdajú iba veľmi pomaly. V tom protivetre mám občas na tachometri 10km/h a nohy ako v ohni. Dialničná nuda je vyvážená zjazdami na krásne okresné cesty alebo cyklocesty.

Trampoty v Bundjalung National park

Pred koncom si vyberám camp v Bundjalung National park. Krásne prostredie na brehu mora. Je to v správe štátu a treba sa online zaregistrovať. Cena 38$ ale minimálna doba 7 dní. Nájdem aj nejakého zamestnanca ale on s tým nevie nič urobiť a cez prázdniny to tak je. Tu práve začali dvojmesačné letné prázdniny.

Tak sadám na bicykel a idem skúsiť šťastie do neďalekej dediny. Tu je to súkromné a je to poznať. Príjemné a ochotné jednanie a pekné čisté zázemie. Dúfam, že ráno ma nebude čakať prekvapenie v podobe vysokej ceny. To už ale neriešim. Zatiaľ ma čakajú iba klokani pri mojom stane.

Bicyklom naprieč Austráliou

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Peter Božík
Peter Božík

Zakladateľ cyklistickej značky Liberty a Mayo, trenčiansky patriot a nadšený cyklocestovateľ. píše o svojich zážitkoch z bicyklovania naprieč Austráliou.

Articles: 25