Suchý vzduch, sopečný piesok a kráľovský výhľad na sopku a celý ostrov. Na Tenerife sa nachádzajú miesta, kde sa cítite ako na inej planéte. Žiadna zeleň, žiadny tieň, len lávové polia, pieskové svahy, skamenené toky magmy a obrovský ticho. Chcete to zažiť? Tak si obujte vibramy a vyšliapnite po podhoria El Teide: La Catedral, kde je vzduch suchší než babkin humor a výhľady kráľovskejšie než zadok načančaného pudlíka.

Presne tam sme prešli niektoré z najikonickejších miest stredného Tenerife: La Catedral, Tabonal Negro a časť GR-131 – Camino de Chasna, jednu z hlavných diaľkových trás ostrova.
La Catedral – kolos pod sopkou


Masívna skala La Catedral stojí pod El Teide ako strážca priamo pri ceste TF-21. Je to ideálne miesto na prvý dotyk s mesačnou krajinou. Krátky chodník obieha túto kamennú celebritu a ponúka výhľady na kráterové dno a Teide v pozadí, z ktorých vaši Instagram followeri onemejú závisťou. Terén? Je to ako prechádzka po vesmírnej pláži – všade sopečný piesok a balvany v odtieňoch hnedej, čiernej a krvavočervenej. Úplne iná farebná paleta než v Anage.
- Lokalita: Národný park El Teide
- Čas: 1–2 hodiny (okruh okolo skalného masívu)
- Náročnosť: Ľahšia než nájsť tieň v púšti
- Profi tip: Vezmi si vodu. Jediná tekutina, ktorú tu nájdeš, je pot stekajúci po chrbte.


Táto skalnatá oblasť vyzerá, akoby ju niekto poskladal z obrovských lego skál. Jediné, čo tu chýba, je obrovský zvon, ktorý by ohlušil človeka pri vstupe. Prechod skalami však stojí za to. Miestni vtipkári tvrdia, že tie skaly sú v skutočnosti skamenelí turisti, ktorí zabudli použiť opaľovací krém. Tak či onak, La Catedral pod El Teide predvádza svoj zmysel pre estetiku v plnej paráde.



Tabonal Negro – kde láva stíchla
Pripravení na „čiernu zónu“? Nie, nie je to nová metalová kapela – je to Tabonal Negro, kde sa láva rozhodla dať výpoveď a vytvoriť krajinu, ktorá je napoly mystická, napoly v štýle: „Nepristál som náhodou na Marse?“
Tento 6 km okruh cez Llano de Ucanca a Tabonal Negro je vizuálna horská dráha kráterov, trhlín v zemi a kamenných veží. Zem pod vašimi nohami je mladá a nepokojná – niečo ako geologický tínedžer.



- Dĺžka: cca 6 km
- Čas: 2–3 hodiny
- Náročnosť: Medium rare (ako dobrý steak)
- Cool faktor: Vysoký. Sotva stretnete živú dušu, len vy a vulkanický jazz.
Chodník ťa zavedie do tzv. „čiernej zóny“ – Tabonal Negro, kde láva a sopečný piesok vytvárajú zvláštnu, až mystickú krajinu. Takmer bez vegetácie, zato vizuálne mimoriadne príťažlivá..
GR-131 – Camino de Chasna
- Dĺžka: cca 13–14 km ( (úsek Vilaflor – Parador de Teide, jeden smer)
- Prevýšenie: +1 200 m
- Čas: 5–6 hodín
- Náročnosť: vyššia
Toto je iný kaliber. Camino de Chasna, časť medzinárodnej GR-131, spája Vilaflor – najvyššie položenú dedinu Španielska – s parkom Teide. Cesta stúpa cez borovicové lesy, postupne sa odhaľuje výhľad na celý juh ostrova. Nad tebou sa vynára Teide, pod tebou sú koberce borovíc, a keď vyjdeš z lesa na plošiny národného parku, cítiš to – tu začína vysokohorská Tenerife.
Odporúčame ísť smerom nahor (Vilaflor → Parador) a zabezpečiť si odvoz späť, pokiaľ nechceš robiť celodenný okruh. Počas trasy je len minimum tieňa, ale krajina stojí za každý krok.




Turistické tipy v oblasti El Teide
- Nad 2 000 m n. m. – ber si bundu aj v lete, večer teploty padajú.
- Slnečné okuliare a SPF 50. Odraz od piesku a lávy ťa spáli skôr než zistíš.
- Voda! Minimum tieňa, prakticky žiadne zdroje vody.
- Offline navigácia. Niektoré trasy (hlavne GR-131) nie sú vždy dobre značené nemusíš mať signál.
- Permity: Na výstup na vrchol El Teide (samotný kráter) je potrebné vybaviť povolenie vopred – toto sa netýka oblastí ako Tabonal Negro alebo Camino de Chasna.
Kráľovská tvár ostrova



Kým severná Anaga je tichá a zelená, tu je Tenerife živé a hlučné – ale nie len turistami, skôr svojou monumentálnosťou. Chodíš po zemi, ktorá ešte pred pár storočiami tiekla žeravá. Sleduješ oblohu, ktorú nič nezakrýva. A s každým krokom ťa viac vtiahne to zvláštne ticho, surovosť a sila, ktorú El Teide drží pod povrchom.