Huawei FreeClip: konečne slúchadlá na šport a do terénu

Pred nedávnom som dostal na test novú technologickú audio vychytávku od Huawei, otvorené slúchadlá Huawei FreeClip. A odvtedy som ich z uší nezložil. 🙂

Pohodlie a nosenie

Už roky používam povestné štuplíkové vajíčka Huawei Freebuds. Mali skvelú ergonómiu a dokonalý zvuk a odtlmenie okolitých hlukov. Využíval som ich najmä pri doprave vlakom alebo lietadlom, kedy odfiltrovali okolie a umožnili mi zavrieť oči a vnoriť sa do seba a sveta hudby. A to ja extrémne rád. Mali však jeden problém. Pri behu som ich niekoľko krát temer pristúpil, raz mi skoro spadli do pisoáru a zároveń…

som večný kritik ľudí, ktorí sa pohybujú po cyklotrasách (prečítajte si bod 3 môjho desatora) a vypínajú pritom periférne vnímanie. Najmä vďaka hlučným slúchadlám, cez ktoré nemá šancu cyklozvonček preniknúť.

Huawei FreeClips

A tu prišiel FreeClips. Dizajnéri tvrdia, že v laboratóriách otestovali viac ako 10 000+ uší kým prišli k ideálnemu tvaru, ktorý by nemal za žiadnych okolností vypadnúť z uší. A veru, za týždeň nosenia môžem potvrdiť, že slúchadlá sa ľahko nasadzujú, vždy sa prispôsobia (nemusíte hľadať polohu) a potom fenomenálne držia. Navyše je jedno, ktoré si do toho-ktorého ucha zvolíte. Ľavé či pravé, automaticky sa prispôsobia. Pritom vážia iba 5,6 gramu. Bol som príjemne šokovaný z pocitu, že ani neviem, že ich na ušiach mám.

Huawei FreeClip
Uchytenie je veľmi bezpečné a pohodlné, ani ho necítiť

Zdravý posluch

Každý, kto používa štuple vie, že pri dlhom nosení začínajú byť pre organizmus diskomfortné. Je to spôsobené čiastočnou stratou balansu v eustachovej trubici, ktorú spôsobuje utesnenie ušnej dutiny štupľom. Eustachova trubica totiž spája nosohltan a dutinu stredného ucha a umožňuje tak vyrovnávanie tlaku na oboch stranách ušných bubienkov. Poznáte to často aj ako zaľahnutie v ušiach, stratu stability, orientácie či vyrovnávanie tlaku pod vodou pregĺganím naprázdno.

Otvorené slúchadlá sú však iná káva, zvukovody sú voľné, vzduch voľne preniká a vy vnímate zvuk veľmi uvoľnene a príjemne. Možno práve ten pocit uvoľnenia mnohí testeri vyhodnocujú ako veľmi príjemný zvuk. 🙂

Huawei FreeClip
Huawei FreeClip samotné slúchadlá vydržia hrať až 8 hodín

Bezpečný posluch

To hlavné, čo otvorené slúchadlá ponúkajú je však posluch v otvorenom teréne, kde človek potrebuje kvôli bezpečnosti periférne vnímanie okolia. Počúvate muziku ale zároveň vnímate ruchy okolia. A to je pri aktívnych športoch, veľmi dôležité.

Pri FreeClip sa môžete spoľahnúť, že vám navyše slúchadlo ostane na uchu a nespadne. Ušetríte si tak hodiny hľadania a nadávania niekde v tráve popri ceste: „Kde len mohli spadnúť?“

Riešiť periférne zvuky treba aj mimo športovísk. Napríklad v práci oceníte, ak periférne začujete, že za vami stojí váš šéf. 🙂

Huawei FreeClip

Často tiež sedím na kopci, pri mori, do ucha mi hraje hudba a ja vnímam popri nej vlny, poryvy vetra, šumenie stromov či štebot vtákov. Je to iná harmónia.

S FreeClip sa aj výborne zaspáva. Overil som si, že napriek otvorenému systému partnerku slúchadlá vôbec nerušia. A tak temer každý večer ukončujem nejakou audioknihou. V RTVS ale najmä v Českom rozhlase máte zdarma tisícky veľmi zaujímavých tém, audiokníh a podcastov.

Technológia Huawei

Slúchadlá je možné spárovať až s dvoma zariadeniami naraz. To je mimoriadne pohodlné v prípade laptopu a smartfónu alebo hodiniek. Nechýbajú ani gestá. Dvojitým poklepaním môžete spustiť alebo zastaviť zvuk, dvihnúť telefón, trojitým preskočiť na nasledujúcu skladbu. Trochu mi chýbala možnosť ovládania hlasitosti, ktorú riešim cez spárovaný smartfón. Podpora iOS, Android alebo Windows je samozrejmosťou.

Huawei FreeClip

Slúchadlá musím tiež pochváliť za mimoriadnu výdrž. Výrobca udáva 8 hodín prehrávania samotných slúchadiel alebo 36 hodín s plne nabitým „vajíčkom“, btw mimoriadne dizajnovo zvládnutým puzdrom. Tento údaj môžem len potvrdiť. Ani neviem, kde mám nabíjačku. Navyše ako tradične, na všetky zariadenia mi stačí nabíjačka jedna. To človek ocení najmä pri častých cestách.

Vďaka technologicky prepracovanému vstavanému mikrofónu sa s FreeClip výborne telefonuje. Získate priezračný zvuk.

Zvuk Huawei FreeClip

Som starý HiFista a na zvuku záleží. Otestoval som teda na slúchadlách kadečo. A verdikt?

FreeClip sú slúchadlá na príjemný, kvalitný, menej dynamický nie veľmi hlučný sound.

Nie sú to slúchadlá pre tanec a diskotéku, Marcus Miller či Stanley Clarke na nich až tak nezahrajú. Tie dynamické basy sa totiž vo väčšej hlasitosti nemajú o čo oprieť.

Ale ak ste milovníkom spevu, folku, jazzu, akustických nástrojov či hovoreného slova sú excelentné. Priestorovo presné a analytické. Valentin Silvestrov či Gregory Porter mi na nich hrajú dokola. Ponúkajú priestranné, čisté vokály. Je to cítiť najmä pri excelentných audiofilských bezstratových .flac nahrávkach ECM records.

Slúchadlá tiež oceníte ak ste hltačom podcastov.

Ale predovšetkým:

Otvorené FreeClip slúchadlá sú oveľa príjemnejšie na posluch, vydržíte ich mať na ušiach celé hodiny a ani si to neuvedomíte. Nespadnú a dlho hrajú. Sú nesmierne ergonomické a vhodné na periférne vnímanie pri aktívnych športoch, napr. skákaní, lyžovaní, či cyklistike. A to je možno ich hlavné poslanie.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322