Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika

Ide o stredne náročnú celodennú túru. Tento rok sme to skúsili aj s deťmi. Berieme kolegyňu z práce, spolu s jej deťmi a manželom a balíme na pár dní do Západných Tatier. Ubytko máme dohodnuté v univerzitnom stredisku v Zuberci. Príjemné drevené chatky v lone prírody, ktoré tam stoja hádam už od nepamäti. Pamätá si ich ešte Ľubošova maminka, ako tam za mladi chodievali. Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika

Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika
Pohľad na panorámu Volovca

túra na Roháčske plesá

Máme síce dovolenku, ale vstávame skoro ako do práce. Už o siedmej vyrážame na túru, aby sme sa vyhli davom turistov, obedným horúčavám a poobedným búrkam. Kráčame pomerne rýchlo po asfaltke od parkoviska zo Spálenej k rázcestiu Adamcuľa. Takto pred rokom sme tu kráčali v pršiplášťoch na Ťatliačku a deti nadšene jasali, keď videli žaby na ceste. Teraz neprší, slnko začína pomaly pripekať a deti si to fičia po asfaltke a nerepcú, asi aj preto, že hráme hru „čo svojím malým očkom vidím“ a ostatní hádajú.

Roháčsky vodopád

Na Adamculi odbočujeme doprava, schádzame z asfaltky a začíname pozvoľna stúpať k Roháčskemu vodopádu. Ani nie po pol hodine sa k nemu dostávame. Deti idú perfektne, presne podľa času na ceduľkách. Z 23-metrového vodopádu odfrkujú na nás studené kvapky. Tento jemný poprašok v podobe hmlovej spŕšky príjemne osvieži. My však nezaháľame a stúpame ďalej.

Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika
Roháčsky vodopád

Po niekoľkých ďalších minútach stúpania postupne opúšťame pásmo lesa a pred nami sa otvára panoráma Troch Kôp a Baníkova. Na planinke s lavičkami sa občerstvíme, aby sme nabrali sily k záverečným serpentínam k Roháčskym plesám. K samotných horným dvom plesám je to ešte asi hodinku strmého stúpania. Čaká nás najťažší úsek, sme však odmenení krásnymi panorámami. 

Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika
Panoráma Roháčov od stredného plesa

Roháčske plesá

Vďaka ľadovcovému pôvodu Roháčskej doliny sa tu zachovala sústava jazierok, teda plies. Ich jedinečnosť spočíva v tom, že sú podstatne nižšie ako iné plesá vo Vysokých Tatrách. V tak malých nadmorských výškach a v tak zachovanom stave sa jazierka ľadovcového pôvodu nezachovali nikde v Európe. Roháčske plesá sa nachádzajú v terasách nad sebou, najnižšie je v nadmorskej výške 1562 mnm a najvyššie vo výške 1719 mnm.  Sú prepojené Roháčskym potokom a ukryté pod Ostrým Roháčom, Plačlivým a Kopami. Ďalej vidíme Volovec a Baníkov.

Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika
Roháče – Západné tatry

Plačlivé

Podľa starej ľudovej povesti tu kedysi žila jedna žena, ktorá prišla o dvoch synov a manžela. Sadla si a plakala tak veľmi, že jej slzy vytvorili štyri plesá. Aj preto sa vrch nad plesami volá práve Plačlivé.

Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika
Roháčske plesá

Roháčske plesá sa vyznačujú aj nezvyčajne nádhernou faunou a flórou. Pri chodníku obdivujeme s deťmi tatranskú kvetenu. Duška nás hneď poúča, že je to silenka nadutá, načo môj manžel nezabudne poznamenať – keby tu s nami bola nejaká Lenka, mohla by sa aj uraziť, že je nadutá. Popri náučnom chodníku sú aj tabule s popismi rastlín a živočíchov, ktoré tu žijú. Tiež sa dozvedáme z čoho je tvorené pohorie Roháčov. Po občerstvovačke pri Hornom plese, kde sú aj lavičky, nás čaká už len zostup dole kosodrevinou k Ťatliakovej chate. S chuťou si tu doprajeme nealko radler, pričom decká tlačia palacinky. Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika.

Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika
Roháčske plesá výlet s rodinou

O radosti

Keď sa deciek pýtam, čo sa im najviac páčilo na dnešnej turistike, dostávam odpoveď od Katky – kačičky v plese a od Maťka – páčilo sa mu, že videl žabu a ešte sa mu páčilo, že ho boleli nohy. Ani sa mu nečudujem, prekonal 700 výškových metrov a zdolal asi 14 km. Taký stav, aby sa mi páčilo, že ma bolia nohy, by som raz tiež chcela zažiť… 🙂

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 64