Šiatorská Bukovinka: hrad Šomoška na konci sveta

Ak máte radi históriu, prírodu a trochu dobrodružstva, hrad Šomoška nad dedinkou Šiatorská Bukovinka by mohol byť práve pre vás! Naša výprava na tento malebný, ale trochu tajomný hrad na konci sveta bola plná nečakaných zážitkov. Snáď prvým prekvapením bolo, že sme tam boli jediní turisti.

Šiatorská Bukovinka – Kde je vlastne ten hrad?

hrad Šomoška v pozadá hrad Salgó
hrad Šomoška v pozadá hrad Salgó

Výprava začína klasicky. Nasadáme do auta a plní očakávania vyrážame cez Fiľakovo až na samý kraj Slovensko maďarského pomedzia, smer Šiatorská Bukovinka. Po vstupe do dedinky si uvedomujeme, že názov “Šiatorská Bukovinka” síce znie poeticky, ale hrad je trochu… nenápadný. Pár domorodcov nás posiela smerom do lesa s lakonickou radou: „Choďte stále hore, tam to nájdete.“

Keď sa konečne dostaneme na správny chodník, čaká nás výšlap pomedzi stromy, ktoré sa rozchádzajú ako dvere do strateného kráľovstva. Naše prvé prekvapenie je, že hrad nie je až tak hneď za rohom, ako to dedinčania naznačovali. Po hodine cesty však začíname byť presvedčení, že sa objaví každú chvíľu.

Hrad Šomoška

Interiér hradu Šomoška
Interiér hradu Šomoška foto depositphotos

Nakoniec sa hrad skutočne vynoril pred nami. Pevnosť alebo hromada kameňov? Kto by čakal veľkolepý stredoveký palác, bude možno sklamaný – z hradu ostali predovšetkým základy, torzo múrov a veža. Ale jeho atmosféra? Ta je k nezaplateniu! Staré kamene majú svoj jedinečný šarm a pri troche fantázie sa človek ľahko ocitne v dobách rytierov a dvorných priehrad.

Aby sme si užili pohľady na zrúcaninu a okolité kopce, vyliezli sme na najvyššiu zachovalú časť hradu. A vtedy nás čakalo ďalšie milé prekvapenie:. Výhľady na slovenskú krajinu a časť Maďarska boli jednoducho dych berúce. Vietor nám šľahal do tváre, ale to nás nezastavilo, aby sme ako správni turisti nefotili ako besní. Mimochodom, nestretli sme živej duše.

Tipy na výlet v okolí

Kamenný vodopád Šiatorská Bukovinka
Kamenný vodopád foto depositphotos

Aby sme nezostali len u hradu! Ak sa rozhodnete navštíviť oblasť Šiatorská Bukovinka, hrad Šomoška je len jedným z mnohých pokladov, ktoré tu môžete nájsť. Iba pár metrov od hradu nájdete kamenný vodopád, vysoký asi 9 metrov. Je to unikátny prírodný výtvor nielen na Slovensku. Za jeho vznik vďačíme stuhnutej láve starej vyše 4 milióny rokov. Neďaleko je tiež kamenné more, ktoré vytvorili úlomky tých istých tmavých čadičových stĺpov.

Ak už sme prídete, tu je zopár našich tipov, čo by ste mali zažiť:

Výstup na vrch Ragáč

Prírodná rezervácia okolo Ragáča patrí medzi najmladšie vulkány na Slovensku. Výšlap je stredne náročný, ale výhľady na rozsiahlu krajinu sú skvelé. A navyše si môžete vychutnať pocit, že stojíte na sopke!

CHKO Cerová vrchovina

Pro milovníkov prírody a samoty je Cerová vrchovina rajom. Cestou vás čakajú hlboké lesy, tiché rybníky i rozľahlé pastviny. A to najlepšie? Turistov tu asi vôbec nestretnete, takže si prírodu užijete doslova sami.

CHKO Cerová vrchovina sa môže tiež pochváliť najdlhšou pseudokrasovou jaskyňou na Slovensku, ktorá sa nazýva Labyrintová jaskyňa. Je 182 metrov dlhá. Nachádza sa v NPR Pohanský hrad. V Cerovej vrchovine nájdete množstvo kamenných morí. Najväčšie je asi Šurické kamenné more.

Turistický chodník k lomu

Smerom k maďarskej hranici je tiež kamenný lom. Stojí za návštevu. Cesta je trochu náročnejšia, ale za tú snahu to rozhodne stojí.

Kamenný lom Šiatorská Bokovinka
Kamenný lom Šiatorská Bukovinka foto depositphotos

Hrad Salgó, Salgótarján

Ak pozriete z veže Šomošky, ľahko ho zbadáte kúsok za maďarskými hranicami. Salgó mal (ako väčšina hradov v tejto oblasti) pohnutú históriu. Pôvodne ho postavili ako vežu chrániacu pred mongolskými nájazdmi. Neskôr ju kráľ Béla IV. zrenovoval na pevnosť. Počas husitskej vojny pevnosť v roku 1460 dobyli a následne ju druhý krát dorazila osmanská armáda v 16. storočí.

Šiatorská Bukovinka

Ak hľadáte výlet, kde vás nebudú otravovať magnetkami, urobiť si piknik s výhľadom na zrúcaninu, a zároveň spoznať trochu slovenskej histórie a prírody, hrad Šomoška nad Šiatorskou Bukovinkou by určite nemal chýbať na vašom zozname. Aj keď sme sa priamo na náučnom chodníku trochu stratili a samotný hrad tiež nie je najhonosnejší, zažili sme skvelý deň plný objavovania. A čo navyše, objavili sme jedinečné čaro tohto zabudnutého kúska Slovenska.

Tak čo, vyrazíte tiež na dobrodružstvo po stopách zrúcanín?

Pošli ďalej
Tibor Gapota
Tibor Gapota

Vláčikový nadšenec, aktívny účastník a bloger 7 kopcov 3 jazerá a sprievodca výletmi po slovenských hradoch a zámkoch.

Articles: 32