Cez tri vrchy Vapenná, Klokoč a Báborská v Malých Karpatoch

Štart nášho výletu začal na známom parkovisku pod Plaveckým hradom (250 m n.m.). Hneď oproti parkovisku sme išli štrkom vysypanou cestičkou smerujúcou do lesa na úpätí vrchu Pohanská.

Vapenná, Klokoč, Báborská v Malých Karpatoch
Pod Plaveckým hradom

Vrch sme obchádzali cez lúke cca 600 po obvode, až sme sa dostali k domom v Plaveckom Podhradí.

Roštún, Vápenná

Žltá turistická značka nás viedla aj cez obec popri cintoríne. (Tu je potrebné pokračovať v trase a neodkláňať sa … stále po žltej – doporučujem). Na rázcestí sme sa dali zlákať cestou vľavo pod lesom nad domami. Zdala sa nám táto trasa správna.

Vapenná, Klokoč, Báborská v Malých Karpatoch
Lúky pod Roštúnom

Po 300 metroch sme prišli k lúke, kde sme si skontrolovali smer nášho výletu. Zistili sme, že sme sa trochu odklonili od pôvodne naplánovanej trasy. A tak sme sa pustili vpravo cez lúku. Prešli po čiastočne vychodenej ceste a na jej konci sme sa napojili na trasu po žltej značke. Malým zablúdením sme si aspoň mohli vychutnať nádherné lúky s okolitou prírodou a výhľadmi do obce pod Malými Karpatmi.

Začínajúci prevažne bukový les na okraji kopca nás už nenechal na pochybách, že sme išli správne. Vstúpili sme medzi košaté stromy, ktoré poskytli vytúžený tieň v horúcom lete.

Hmmm tak stúpanie, stúpanie, stúpanie, občas zákruta a zase stúpanie v nádhernom prostredí lesa. Asi takto sa dá opísať výstup na vápencovo-dolomitový vrch Vápenná  (752 m n.m.) v národnej prírodnej rezervácií Roštún, kde platí 5. stupeň ochrany.

Vápenná

Vápenná je jeden z najkrajších vrchov v Malých Karpát a ponúka neuveriteľný výhľad naokolo na zelený koberec malokarpatských perál napr. vrch Vysoká, Veľký Petrklín a množstvo iných vrchov.

Na treťom najvyššom vrchu Vápenná v Malých Karpatoch sa nachádza päť metrov vysoká železobetónová rozhľadňa ROŠTÚN v tvare obelisku s oceľovou plošinou a rebríkom, postavená v roku 2003. Ponúka výhľad na Malé a Pezinské Karpaty, Borskú nížinu, Podunajskú pahorkatinu, Tribeč a Považský Inovec.

Nám sa podarilo zdolať tento vrch práve v čase obedu. Usadili sme sa tesne pod vrcholom a dopriali sme si prestávku s občerstvením. Dodali sme telu aj tekutiny a pokračovali sme čarovnými miestami po červenej turistickej značke tesne pod vrcholom skalnatého hrebeňa.

Sedlo Uhliská

Kľukatá cestička pretkaná bralami, skalami, žihľavou a náletovou drevinou nám poskytla zážitkový prechod hrebeňom až k rázcestiu Mesačná lúka (640 m n.m.) a ďalej k rázcestiu Sedlo Uhliská (570 m n.m.). Malá lúka ponúka miesto na oddych po dlhšom zostupe.

Vapenná, Klokoč, Báborská v Malých Karpatoch
Sedlo Uhliská

Ďalej sme sa vybrali do lesov, kde nás čakalo stúpanie. Hustý les sa občas striedal s väčšími čistinkami. Na kopci sa nachádzalo veľa druhov chránených rastlín, no neprehliadnuteľný bol určite Divozel.

Divozel je žltá rastlina, ktorá má liečivé účinky.

Nakoniec sme sa odklonili z označenej cesty na posledné prudké stúpanie na vrch Klokoč (661 m n.m.), ktorý sa nachádza v prírodnej rezervácií Klokoč. Najtypickejším znakom, že sme boli na správnom mieste, bol drevený kríž s klincami a rôznymi predmetmi.

Vraj pribitím klinca na kríž sa zbavíte starostí a hriechov.

Vapenná, Klokoč, Báborská v Malých Karpatoch
Klokoč výhľady

Klokoč

Neopakovateľný vzhľad dodal vrchu Klokoč trávnatý povrch s mnohými pokrútenými stromami a deravými sopečnými kameňmi, ktoré sú vytvorené čiernou vyvretou horninou metafyr. Z juhovýchodného vrchu Malých Karpát sa nám poskytol výhľad na Záhorskú nížinu a malokarpatské lesy. Krátke zastavenie nám poskytol oddych na načerpanie síl.

Naše ďalšie kroky viedli späť k trase po červenej značke. Rôznorodé cestičky cez popadané stromy, skalnaté úseky a cez čistinky dodali túre neopakovateľnú atmosféru k zaujímavému miestu, ktoré je ukryté v tomto čarovnom lese.

Vapenná, Klokoč, Báborská v Malých Karpatoch
Studnička Prameň

Drevený smerovník s názvom  „PRAMEŇ“ nás potešil a nasmeroval k blahodarnej čistučkej vodičke. Prešli sme okolo oddychového miesto s útulňou, ktorý sa nachádza v centrálnej časti pohoria v južnom cípe Amonovej lúky. V tesnej blízkosti je ruina pivnice huncokára Amona Gažiho (1847-1908).

Vapenná, Klokoč, Báborská v Malých Karpatoch

Huncokári boli prisťahovalci z nemecky hovoriacich krajín, ktorí prišli na naše územie na pozvanie našich bývalých zemepánov. Ich pomenovanie vzniklo skomolením nemeckého slova Die Holzhacker (drevorubač). Až do polovice 20. storočia bývali huncokári na horských samotách v izolovanom prostredí, po obidvoch stranách Malých Karpát, ktoré vlastnili rôzni zemepáni.

Vapenná, Klokoč, Báborská v Malých Karpatoch
Huncokári

Stačilo nám iba pár krokov a už sme sa osviežili lahodnou vodou z prameňa pod názvom NAZDAR. Nakoľko nám celý deň pražilo slniečko, pre nás bolo toto miestečko úžasným darom na našom celodennom výlete.

Vapenná, Klokoč, Báborská v Malých Karpatoch
Malokarpatské lúky

Nádherné prostredie v lese a lúka zaliata slnečnými lúčmi vytvárali kúzelnú scenériu. Trochu oddychu nikdy nezaškodí. Vedeli sme, že nás ešte čaká zdolať poriadny kus cesty, a tak sme sa nakoniec vybrali ďalej.

Báborská

Na rázcestí Amonova lúka (560 m n.m.) sme pokračovali po modrej značke smer vrch Báborská (541 m n.m.), ktorý má vrcholový kameň v lese. Prišli sme na neďalekú čistinku a otvoril sa nám výhľad na okolitú krajinu v plnej kráse.

Vapenná, Klokoč, Báborská v Malých Karpatoch
Báborská

„Ach tie nádherné vrchy Malých Karpát a doliny Zadunajskej nížine sú fascinujúce“. K Sedlu Baborská (370 m n.m.) sme čiastočne zbehli, čiastočne zišli dosť prudkým kopcom dole.

Našu zdatnosť a šikovnosť preveril kaňon po modrej značke. Jeho strmosť nenechá nikoho na pochybách, že je to dosť náročný úsek. Po zdolaní tohto kamenistého terénu sme prišli až k studničke na úpätí vrchu Pohanská, ktorá bola v roku 2019-2020 zrekonštruovaná.

Dopriala nám ďalšie osvieženie a ochladenie. A to nás už čakalo iba príjemne kráčanie až k zrúcanine Plaveckého hradu (380 m n.m.).

Návšteva tohto hradu nám ponúkla zastavenie uprostred pozostatkov histórie a jedinečné výhľady na okolité vrchy ako Záruby, Veterlín, Kršlenicu, Jeleniu horu a iné kopce. Na záver sme len zdolali posledné klesanie k parkovisku. Musím priznať, že sme boli už dosť unavený z celodennej túry, ktorá sa nám natiahla na 17 km.

Vapenná, Klokoč, Báborská v Malých Karpatoch

Nádherný okruh v Malých Karpatoch ponúka pohľad na očarujúcu prírodu, pokoj a pohodu.     

O dobrom vyčistení pľúc ani nehovorím. Doporučujem navštíviť 🙂

V skratke :

  • Plavecké Podhradie – parkovisko pred výstupom na hrad – štart
  • Vápenná (752 m n.m.) – vrch
  • Mesačná lúka (640 m n.m.) rázcestie – smerovník
  • Sedlo Uhliská  (570 m n.m.) rázcestie – smerovník s lúkou
  • Klokoč (661 m n.m.) vrch – vyhliadka
  • Odbočka – Útulňa a ruina pivnice huncokára Amona Gažíka (1847-1908)
  • Studnička – Prameň Nazdar
  • Amonova lúka (560 m n.m.) rázcestie – smerovník
  • Báborská (541 m n.m.) vrch – vyhliadka
  • Sedlo Báborská (370 m n.m.) rázcestie
  • Studnička, prameň pod vrchom Pohanská
  • Plavecký hrad (380 m n.m.)

Viac od autorky:

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Bea Merely
Bea Merely

S úsmevom na tvári ...
Nesnívajme svoj život, ale prežime svoje sny…

Ďalšie články autora >

Articles: 46