Bicyklom naprieč Austráliou: diaľnica a národný park Yraygir

Stále si myslím, že nasledujúci deň už nebudem mať čo písať. Ale v národnom parku Yraygir prišli povzbudenia a ja musím dať ďakovačku:

Ďakujem Vám všetkým za pozitívnu energiu
a podporu ktorú ste mi priali po včerajšku.

Peter Božík

Osobitne by som chcel poďakovať Oliver Vavro za povzbuzdujúce video s novinou, ktorú mi oznámil. Gratulujem a veľmi sa teším spolu s ním. Pozdravujem aj Vierka Tichá .

Bicyklom naprieč Austráliou: Povzbudenia v národnom parku Yraygir

Druhú nevšednú podporu mi vyjadril Martin Skara , ktorý mi napísal, že by mi rád nejako pomohol. Počas doby keď si tu ja upratujem v hlave, mi môže, pre zmenu, niečo s jeho upratovaciu firmou EWINS upratať v Trenčíne. Len tak, bezplatne, lebo sa mu páčia moje príspevky. Zaskočilo ma to a nevedel som ako na to reagovať Nechcel sa dať odbiť, tak sme sadohodli na uprataní prevádzky Kryowell . Po sviatkoch, keď si pôjdete využiť darčekové poukážky od Ježiška, tak sa môžete pozrieť na výsledok jeho práce.

Inak správ s podporou prišlo viac ale tieto dve ma prekvapili a zaskočili. Všetkým Vám ešte raz srdečne ďakujem.

Yraygir

Po sérii povzbudzujúcich správ sadám na bicykel odhodlaný udržať si pozitívne myslenie celý deň. Už na druhom kilometri preverí moje odhodlanie tŕň v pneumatike. Toto ma už nerozhodí a už vôbec nezastaví. Mám to už nacvičené, tak zdržanie je minimálne.

Vnímam krásnu prírodu národného parku Yraygir. Včera to vypadalo inak. Veternejšie, neprívetivejšie. Vietor zatiaľ ustal, keby nie, fúkal by mi do chrbta, lebo sa 30km vraciam.

Ako sa vyhnúť diaľnici

Navigácia mi ukazuje dnes skoro celú cestu po diaľnici. Tomu sa pokúsim vyhnúť. Skúšam bočné cestičky, ale do reality ma vráti dopravná značka akú som ešte nevidel. „NO TROUGHT ROAD. IGNORE GPS“ (Slepá ulica. Ignorujte GPS). Tak toto veľa vysvetľuje. Ak to tu takto funguje, môže to byť ešte zaujímavé.

Slepá cesta
Ignoruj GPS 🙂

Rozhodnem sa ísť radšej na istotu a volím obchádzku po hlavnej ceste. Získam naviac 10km a niekoľko kopcov. Ale dialnici som sa vyhol. Za odmenu získam aj fotku do môjho albumu ZOO z austrálskych ciest. Krásneho hada a už suchého netopiera.

Old Pacific Highway

Keď obchádzka končí a navigácia ma znova posiela na diaľnicu, nájdem súbežnú cestu s diaľnicou. Je označená ako Old Pacific HWY. Je to pôvodná stará diaľnica. Vypadá byť v dobrom stave ale netuším, či sa z nej bude dať dostať na novú diaľnicu.

V mapách žiadne napojenie nie je ani žiadne autá tu nechodia. Ploty okolo novej diaľnice sú vysoké, tadiaľ neprejdem. Mám čas, už bolo aj horšie, v najhoršom sa znova vrátim 30km. Idem do toho.

Idem 30 km bez jediného auta, po veľmi dobrej ceste. Zatiaľ skvelé rozhodnutie. Už sa blíži miesto kedy bude Old Pacific HWY končiť a vo mne rastie nervozita. Jedla aj vody ešte mám toľko, aby som do rána vydržal aj stan sa tu dá postaviť, ale do toho sa mi naozaj nechce.

Bicyklom naprieč Austráliou

Na obzore sa objaví zelená značka, ktorá by mala znamenať výjazd na diaľnicu. Aj tak je. Nadšenie schladí akurát to, že sa pripája do opačného smeru.

Som v Austrálii, jazdí sa vľavo! Na dialnici vidím značku „U TURN“. Že by diaľničný otáčací pruh? Je to tak. Som v Austrálii. Chvíľu rozmýšľam či to neni blbosť, otáčať sa s bicyklom cez štyri pruhy frekventovanej diaľnice. Povolené to tu je.

Zbieram odvahu, zachovávam rozvahu a idem do toho. Ako na objednávku sa vytvára medzera na oboch stranách diaľnice. Prešlo to. Po adrenalíne sa vyplavujú aj endorfíny a mne sa to tak páčilo, že by som si to dal znovu. (Mama, tato, to je iba žart. Správam sa čo najzodpovednejšie a najbezpečnejšie.)

Think positive

Už ma čaká iba pohodových 20km do campu. Blížim sa k moru, tak samozrejme veterných. Ale moje odhodlanie udržať si pozitívne myslenie to nemôže rozvyklať. Po skúsenosti na diaľnici a v národnom parku Yraygir to ani nemôže byť inak.

Bicyklom naprieč Austráliou: Povzbudenia v národnom parku Yraygir
V kempe pri mori

Bicyklom naprieč Austráliou

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Peter Božík
Peter Božík

Zakladateľ cyklistickej značky Liberty a Mayo, trenčiansky patriot a nadšený cyklocestovateľ. píše o svojich zážitkoch z bicyklovania naprieč Austráliou.

Articles: 25