Col de la Bonette. S TdF na "najvyššiu cestu Európy"

Col de la Bonette. S TdF na najvyššiu cestu Európy

Slza a slučka. Máš už toho plné kecky. Aj cukor, ionťák a nadávky ti došli. Niekoľko kilometrov v 12% stúpaní v tvare lana a na konci 2 kilometre dlhá slučka v tvare slzy, obchádzajúca vrchol Cime de la Bonette (2,860 m.n.m.) z oboch strán. Cesta k priesmyku sa pod vrcholom rozdvojuje a vy sa modlíte, aby ste si vybrali ten správny, menej strmý smer.

Taký pohľad a emócie sa vám naskytnú pred cieľom, po vystúpaní temer 1600 výškových metrov.  Col de la Bonette je oficiálne najvyššia spevnená cesta v Európe. V roku 2008 a 2015 tadiaľto viedli trasy Tour de France. Každý nadšený „Stravoholic“ – cestný cyklista, by mal Tour de France aspoň raz za život absolvovať. Sú na to 3 skvelé dôvody:

  1. Francúzi majú skvelé vína.
  2. Francúzi majú skvelé syry.
  3. Francúzi pečú tie najlepšie bagety na svete.

Nie. Nechcem tým povedať, že Giro d Italia nemá patričnú cyklistickú prestíž. Pre účasť na Gire sú v hre úplne iné dôvody:

  1. Taliani majú to najlepšie pressíčko za euro na svete. Kdekoľvek na pumpe. Kam sa Francúzi hrabú.
  2. Vilko miluje taliansku zmrzlinu a my máme radi Vila.

Po prvom výstupe na Col de la Bonette som si okrem kilogramu magnézia, dvoch pív a sedem zmrzlín tiež naštudoval problematiku a musím vás informovať, že informácia o najvyššom prechode v Európe je CykloHOAX.

Poznámka: CykloHoax (anglické slovo hoax označuje podvod, žart) je klamná správa s cieľom pomýliť alebo zneistiť nadšeného Stravoholika, aby namiesto skutočných 3 najvyšších vrcholov, zdolal iné, menej významné ciele, s cieľom zamedziť mu zapísať sa do análov slovenskej amatérskej cyklistiky.

Je Col de la Bonette skutočne najvyšší?

Skutočný Col de la Bonette stúpa totiž iba do 2,715 m.n.m. 2.860 m.n.m. má vrchol, ktorý však cesta obchádza. A my poznáme minimálne tri Alpské prechody, ktoré míňajú vyššiu nadmorskú výšku. Sú to: Col de l’Iseran (2,770 m), Stelvio Passo (2,757 m) a Col Agnel (2,744 m). Ak hovoríme o Európe, je tu aj cesta k Velete (Sierra Nevada, Španielsko), ktorá dosahuje 3,392 m.n.m. Tá ale nemá po celom povrchu asfalt.

Col de la Bonette. S TdF na "najvyššiu cestu Európy"

Každopádne výstup z Jausiers, odkiaľ sme v roku 2015 štartovali expedíciu Sporttour TdF, vyžaduje vážny rešpekt. Mestečko Jausiers je bránou nielen pre Col de la Bonette, ale aj na niekoľko ďalších nádherných priesmykov, ako sú Col de Large, Col de Cayolle, Coll de Allos, či Col de Vars, ktoré Tdf pravidelne zaraďuje do menu.

Z Jausers na Col de la Bonette.

S TdF na najvyššiu cestu Európy. To je 47 km a vyše 1700 m prevýšenia. Prečo človek niečo také vo svojom voľnom čase dobrovoľne podstupuje? Ešte si za to platí. Je to výzva? Endorfíny? Závislosť? Je to ako droga.

Cestou na vrchol sme stretávali desiatky cyklistov. Ale tiež stovky skutočných športovcov – motorkárov. Dali nás dole. Boli všade. Boli rýchli. Podávali svoj životný výkon. Nespadnúť, správne zaradiť, naklopiť, udržať plyn, aby spojka nepreklzovala, … Nie je jednoduché nastúpať najvyššiu cestu sveta. Nakoniec sme hore vyšli všetci. Aj my cyklisti, hoci trochu pomalšie. Nie sme až takí športovci. Radosť hore sme však mali všetci preveľkú. Zdolali sme „najvyššiu cestu Európy“. A ako spoznáte športovca cyklistu od športovca motorkára hore? Cyklista sa zubí a rehoce od ucha k uchu. Je šťastný, objíma sa, fotí sa. Tlačí zbytky lepeňákov a regener tyčiniek. Motorkár si zapáli cigaretu, prejde sa hore dole 10 metrov, spraví si selfie a frčí ďalej.

A prečo o tom toľko točím? Už za pár mesiacov začína Tour de France a Noro už iste pripravuje ten najskvelejší itinerár pre Tour de France 2018. Ak chcete zažiť niečo výnimočné a naštartovať v sebe „alpskopriesmykožrúta“, nemali by ste chýbať. Ja budem tohto roku iba mastiť svoj ubolený, zlomený členok.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ďalšie články autora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

7 kopcov 3 jazerá 2020


ZSSK
Magna Energia


Magna energia logoMagna Energia


Mayou bikes