Col de la Bonette. S TdF na najvyššiu cestu Európy

Slza a slučka. Máš už toho plné kecky. Aj cukor, ionťák a nadávky ti došli. Niekoľko kilometrov v 12% stúpaní v tvare lana a na konci 2 kilometre dlhá slučka v tvare slzy, obchádzajúca vrchol Cime de la Bonette (2,860 m n.m.) z oboch strán. Cesta k priesmyku sa pod vrcholom rozdvojuje a vy sa modlíte, aby ste si vybrali ten správny, menej strmý smer. Col de la Bonette. S TdF na najvyššiu cestu Európy.

Pohľad z Cime de la Bonette
Pohľad z Cime de la Bonette

Taký pohľad a emócie sa vám naskytnú pred cieľom, po vystúpaní temer 1600 výškových metrov. Col de la Bonette je oficiálne najvyššia spevnená cesta v Európe. V roku 2008 a 2015 tadiaľ viedli trasy Tour de France.

Col de la Bonette. S TdF na najvyššiu cestu Európy
Výstup na Cime de la Bonette je skúška morálky

Giro vs TdF

Každý nadšený „Stravoholic“ – cestný cyklista, by mal Tour de France aspoň raz za život absolvovať. Sú na to 3 skvelé dôvody:

  1. Francúzi majú skvelé vína.
  2. Francúzi majú skvelé syry.
  3. Francúzi pečú tie najlepšie bagety na svete.

Nie. Nechcem tým povedať, že Giro d Italia nemá patričnú cyklistickú prestíž. Pre účasť na Gire sú v hre úplne iné dôvody:

  1. Taliani majú to najlepšie presíčko za euro na svete. Kdekoľvek na pumpe. Kam sa Francúzi hrabú.
  2. Vilko miluje taliansku zmrzlinu a my máme radi Vila.
Col de la Bonette. S TdF na najvyššiu cestu Európy
Výstup na Col de la Bonette.

Col de la Bonette

Po prvom výstupe na Col de la Bonette som si okrem kilogramu magnézia, dvoch pív a sedem zmrzlín tiež naštudoval problematiku výškových metrov. Zistil som, že informácia o najvyššom priesmyku v Európe je CykloHOAX.

Poznámka: CykloHoax (anglické slovo hoax označuje podvod, žart) je klamná správa s cieľom pomýliť alebo zneistiť nadšeného Stravoholika, aby namiesto skutočných 3 najvyšších vrcholov, zdolal iné, menej významné ciele, so zámerom zamedziť mu zapísať sa do análov slovenskej amatérskej cyklistiky.

Pohľad na Francúzske Alpy z Col de la Bonette
Pohľad na Francúzske Alpy z Col de la Bonette

Je Col de la Bonette skutočne najvyšší priesmyk?

Priesmyk Col de la Bonette stúpa totiž iba do 2715 m.n.m. A my poznáme minimálne tri Alpské prechody, ktoré míňajú vyššiu nadmorskú výšku. Sú to: Col de l’Iseran (2770 m), Stelvio Passo (2757 m) a Col Agnel (2744 m). Ak hovoríme o Európe, je tu aj cesta k Velete (Sierra Nevada, Španielsko), ktorá dosahuje úctyhodných 3,392 m.n.m. Tá ale nemá po celom povrchu asfalt.

Cime de la Bonette
Cime de la Bonette cesta hore ponúka úžasné panorámy a výzvy

Priesmyk Col de la Bonette teda nie je najvyšší priesmyk, ale cesta ktorá obchádza vrchol je určite najvyššia asfaltová cesta. Vysvetlenie: Cime de la Bonette 2860 m.n.m. je vrchol, ktorý však cesta obchádza a jej najvyššia úroveň je vo výške 2802 m n.m. 

Col de la Bonette. S TdF na najvyššiu cestu Európy
Výšková tabuľa Najvyššej cesty La Bonette

Každopádne výstup z Jausiers, odkiaľ sme štartovali vyžaduje vážny rešpekt. Mestečko Jausiers je bránou nielen pre Col de la Bonette, ale aj na niekoľko ďalších nádherných priesmykov, ako sú Col de Large, Col de Cayolle, Col de Allos, či Col de Vars, ktoré Tdf pravidelne zaraďuje do menu. (Trasy zo stravy nájdete v linkoch)

Cime de la Bonette. S TdF na najvyššiu cestu Európy.
Cime de la Bonette. S TdF na najvyššiu cestu Európy.

Z Jausers na Col de la Bonette

47 km a vyše 1700 m prevýšenia. Prečo človek niečo také vo svojom voľnom čase dobrovoľne podstupuje? A ešte si za to platí.

Je to výzva? Endorfíny? Závislosť? Je to ako droga. 💉

Bikera od motorkára spoznáš podľa mušiek medzi zubami
Bikera od motorkára spoznáš podľa mušiek medzi zubami

Nedávno jedna komerčná televízia v teleráne uvádzala zdolanie Álp veľkými slovami:

„A teraz príde človek, športovec na slovo vzatý. Predstavujeme vám niekoho, kto sa dostal na dvoch kolesách až na vrchol najvyššej cesty Európy, Stelvio pass.“

„Nevídali“, myslím si: „Ja poznám stovky takých cyklobláznov, sám som to dal 4x :-)“. A vtedy to prišlo. Veľká pauza. Vyšiel chlapík v koženej obitej bunde, zamával do kamery a zaťal: „Bol to výkon môjho života. Ledva som ten ťažký stroj udržal. Spojka preklzovala, ale udržal som to, klopil v každej zákrute a dal…“ 🚀🏆🥊

Skoro som išiel do kolien. „To fakt? Toto?“ To v tej Markíze už nadobro zblbli? – malá sarkastická vsuvka

Posledné metre na najvyššej ceste Europy, Cime de la Bonette
Posledné metre na najvyššej ceste Europy, Cime de la Bonette

Biker vs biker

Cestou na vrchol sme stretávali desiatky cyklistov. Ale tiež stovky skutočných športovcov: bikerov – motorkárov. Skoro nás dali zopár krát dole. Boli všade. Boli rýchli. Podávali svoj životný výkon. Nespadnúť, správne zaradiť, naklopiť, udržať plyn, aby spojka nepreklzovala, … 🏍

Nie je jednoduché nastúpať najvyššiu cestu sveta. Ale dosť žartov.

Col de la Bonette. S TdF na najvyššiu cestu Európy
Spomienka na Igora. Odpočívaj v pokoji kamarát.

Nakoniec sme hore vyšli všetci. Motorkári, aj my cyklisti. Hoci trochu pomalšie. Nie sme až takí športovci. Radosť hore sme však mali všetci preveľkú. Zdolali sme najvyššiu cestu Európy.

Vrcholový výstup na Cime da le Bonette
Vrcholový výstup na Cime da le Bonette

O zábavné finále sa postaral opäť motorkár. Odstavil svoju strojovňu, prišiel ku mne a spýtal sa, či si môže poťažkať bycikel.„Kľudne“, vravím s úsmevom.

Chlapík nelenil, vyzliekol koženú bundu, zdvihol môj bicykel nad hlavu a … čajočka ho zo zadného sedla jeho strojovne cvakla. 🤣🚴🏼 Aj takéto zážitky cyklistika na streche Álp prináša. 🎥🤸🏾‍♂️

Serpentíny na Col de la Bonette
Serpentíny na Col de la Bonette sú trochu dlhšie

A ako rozoznáte športovca cyklistu od športovca motorkára hore?

Cyklista sa zubí a rehoce od ucha k uchu. Je šťastný, mokrý, vyčerpaný, objíma sa, fotí sa. Tlačí zbytky lepeňákov a regener tyčiniek. Motorkár si zapáli cigaretu, prejde sa hore dole zopár metrov, spraví si selfie a frčí ďalej.

Aj vďaka Saganovi sa Stará dáma (TdF) teší aj u nás na Slovensku nebývalej publicite. I zato mu držíme palce a máme ho radi.

Fotoprestávka pod Col de la Bonette
„Nádhernú panorámu musím odfotiť“ príjemná výhovorka na zosadnutie

Viac o Alpských priesmykoch

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Petere cestny bajker
Petere cestny bajker

Petere Ertl - Potulky, zážitky, cyklokempy, cestovanie po Európe a výzvy na cestnom bicykli. Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 29