Cyklookruh okolo chotára s čerešnami a Watch Fit 2

Som lokálpatriot. Už roky pripravujem pre slávu Horných Štitár (malebnej dedinky medzi Bratislavou a Bardejovom s vlastným letiskom a dvoma ekologickými rozhľadňami) cyklokrosové preteky Okolo 4 rybníkov a 5 hnojov. Aj v tomto roku ma pochytila túžba ich zorganizovať práve v tomto období. Cyklookruh okolo chotára s čerešnami a Watch Fit 2.

Čerešňová story

Jún je mesiac plný farieb žltého obilia, zelenej kukurice, zemitých tónov poľných chodníkov a azúrovej oblohy. A červenej. Po čerešniach. Aj preto som chcel naplánovať cyklopreteky na tento termín. Na chalupe mám totiž štyri čerešne ale málo oberačov. Stovky kíl tých najkrajších srdcoviek.

Každý rok temer 80% úrody požerú škorce. Poznáte to. Najprv sa zjaví jeden, tzv. škorec agronóm. Otestuje sladkosť a keď dá povel, príde vtáčia úderka. Za hodinu neostane z čerešní ani bobuľka, za to všetko pod stromom je plné bielych hovien. Aj preto sebecky hľadám príležitosť ako pritiahnuť čerešňochtivých oberačov.

Cyklookruh okolo chotára s čerešnami a Watch Fit 2
Organizovať preteky v čase zberu čerešní nie je dobrý nápad

Tie čerešne sú sladké a vysadené aj po trase plánovaného cyklomaratónu. A práve to ma zarazilo. Tento termín je pre cyklomaratón naprosto nevhodný. Nikto by totiž neprišiel do cieľa. Prejedol by sa tých čerešní už po ceste. A moje štyri stromy na záhrade by ostali neobrané.

Už ako epilóg pridám, že tento rok prišla na oberačku aj moja 79 ročná mama. Po ceste nám aj nakúpila, aby bolo čo jesť. Okrem iného kúpila po 5 eur aj niekoľko kíl čerešní.

Huawei Watch Fit 2

Cyklopretek sa znovu odkladá. Obul som tretry a vysadol na Stinga. Dám si ten okruh po stý krát aspoň sám. Rozhodol som sa otestovať najnovší model Huawei Watch Fit 2.

Cyklookruh okolo chotára s čerešnami a Watch Fit 2
Čerešnová fotopauza s Huawei Watch Fit 2

Ak ste stravoholic závislý na najpresnejších údajoch, Huawei Watch Fit 2 nie sú pre vás. Ak však rozmýšľate ekonomicky a stačí vám hobby zachytenie trasy, meranie tepov a kalórií, tak potom sú hodinky to pravé orechové. Viem vám ich s čistým svedomím odporučiť.

Huawei Watch Fit 2

Nemajú barometer, nezaznamenajú teda prevýšenie, ktoré však strava bez problémov s výškového profilu trasy prepočíta. Zato majú mnohé pokročilé funkcie ako:

  • veľmi slušný krokomer,
  • kontinuálne meranie tepovej frekvencie,
  • meranie stresu,
  • meranie okysličenia krvi,
  • funkčná a celkom presná GPS,
  • množstvo športových funkcií (chôdza, beh, cyklistika, turistika, plávanie, fitness, veslovanie, ….)
  • meranie spálených kalórií a prepojenie na aplikáciu zdravie,
  • krásny AMOLED displej (väčší ako v predchádzajúcom modeli)
  • a možnosť telefonovať i počúvať hudbu.

Výdrž a kompatibilita

Skvelá je aj ohlásená výdrž 7 dní pri intenzívnom používaní, 10 dní bežného používania. Výdržou batérie sú ale všetky Huawei Watch povestné. Hodinky sú navyše kompatibilné s operačnými systémami Android i iOS.

Pokročilé snímače

Mohli by sme sa pýtať, či je meranie tepovej frekvencie dosť presné. Ale pýtam sa: „Ktoré je“ ? Pretože žiadne meranie zo zápästia nie je tak presné ako hrudný pás. Práve ten, ktorý som z lenivosti už rok ani nevytiahol zo šuflíka.

Stravoholik

Mám 59 a už dávno sa neberiem na Strave príliš vážne. Pamätám sa, keď som sa ešte vážne bral.

Cyklookruh okolo chotára s čerešnami a Watch Fit 2
Mayo Sting odpočívadlo Hajnoveský kaštieľ

Kamarát Peter dal KOM na Obdokovskom kopci s priemerkou 31,1 km/h. Neostal som mu nič dlžný. Na druhý deň som prepísal KOM na 31,2. O týždeň tam opäť svietilo jeho meno. Počkal som na dobrý vietor a ofúkol som ho na 31,5 km/h. Takto sme sa prekárali asi pol roka. Potom tadiaľ preletel pelotón okolo Slovenska v priemerke 40+ a bolo vystarané. Dnes už Peter po kolízii nebicykluje. Ani ďalší kamarát Igor, ktorému sa stali bicykel a premotivovanosť osudnými. Začal som jazdiť viac pre radosť, zážitky, endorfíny a zdravie.

Odbočka k zážitkom

Rád sa zastavujem a opájam prírodou. Keď som sa Igora svojho času pýtal: „Ako bolo na Sardínii?, iba povedal: „Prvé 4 km pohoda, potom na podlahu. Za tou hornou zákrutou a hupom som ťahal na šrot.“ To je celý zážitok. O krajine samotnej ani slovo.

Cyklookruh okolo chotára s čerešnami a Watch Fit 2
Niečo sa v diaľke deje

Človek nemusí jazdiť po celom svete, ak nie je schopný vidieť krásu na každom kroku okolo seba.

Späť k Watch Fit 2

Aby sme sa rozumeli. Mám rád kvalitné meranie a hodinky a som neskutočne spokojný s mojimi Watch GT 3 Pro. Ale ak nemám potrebu safírových sklíčok, keramiky, dizajnu a titánu, priority presnej analýzy každého kroku a tepu, alebo mám hlbšie do vačku, Watch Fit 2 sú jednoducho super voľba.

Nie som prívržencom idey, že pokiaľ nemáš top bajk za 5 tisíc eur alebo naprosto presnú analýzu, nebudeš mať zo športu a cyklistiky zážitok. Nemôžem z čistým svedomím povedať rodine s dvoma deťmi, že majú investovať pomaly cenu auta do cyklovýbavy aby ten zážitok mali. Ani to podľa mňa nie je pravda.

Je fajn si užiť špičkový stroj a technológiu. Ale skúsenosť mi hovorí, že o zážitkoch a emóciách rozhodujú úplne iné veci: Skôr s kým idem, čo všetko zažijem, ako sa zadarí počasie, koľko srandy naokolo, …

Práve som sa vrátil z týždňa v Rijeke, kde som absolvoval neskutočný týždeň na obyčajnej skladačke Pegasovi. Tiež som vystúpal niekoľkokrát Biokovo a Svatý Jure na cesťáku. Rab som naopak objavoval na horáku. Zakaždým to bol iný zážitok. Kľudne to dajme aj na eske a môže to byť mimoriadne. Hlavne pohnime zadkom a neseďme doma.

Cyklookruh okolo chotára s čerešnami a Watch Fit 2
Dobrá búrka pred tebou je najlepšia motivácia

Táto jazda ma uistila ešte v jednom. Najlepšou motiváciou pohnúť zadkom nie je tabuľka v Strave ale búrka pred tebou na obzore. A tak to je aj s Huawei Watch Fit 2. Ak nepotrebujete úplne presné analytické údaje, Watch Fit 2 (za „ľudovku“ 139 eur) majú všetko, čo potrebujete a sú solídna voľba.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328