Kto si to celé vymyslel

Volajú ma Petere. Mám 55 rokov. V roku 2010 som sa na seba naozaj nahneval. Ako správny manažér som mal 136 kg a problémy vyjsť jedno poschodie bez zadýchania. Rozhodol som sa všetko od základu zmeniť. Šport, kompletná zmena životosprávy, jedálnička, hodnôt i návykov. V priebehu roka som dal dole 52 kg. Odvtedy si držím stabilnú váhu s drobnými kilovými výkyvmi, bez akýchkoľvek zaručených diét, komerčných potravinových doplnkov či obmedzovania sa. Nikdy by som sa nechcel vrátiť späť. Stal sa zo mňa endorfínový blázon.

4 roky svojho života som venoval intenzívnemu štúdiu všetkého o nadváhe a chudnutí. Počul a prečítal som mnohé dobré rady aj prázdne marketingové floskule plné sľubov, ktorých jediným cieľom je vyprázdniť naivné vrecká. Pochopil som, že zmena sa musí odohrať v hlave. Je to o motivácii, výdrži a silnej vôli. Ak vám niekto sľubuje tabletky a zázračné diéty, neverte mu. Možno trošičku okrajovo zaberú, ale bez vašej vôle nič zásadné nezmenia. Verte mi. Ak by niečo také zázračné naozaj fungovalo, prvý, kto by tie zázraky presadzoval, by boli zdravotné poisťovne. Na liečenie následkov obezity totiž vynakladajú šialené peniaze. Obezita sa považuje dnes za pomaly pandemickú civilizačnú chorobu, ktorá má na svedomí predčasné úmrtia, cievne choroby (infarkty, mozgové príhody) i zásadné poruchy pohybového aparátu.

Neverím na zázračné diéty, na nákupy zázračných potravinových doplnkov. Verím, že ak zvýšite fyzickú aktivitu a znížite energetický príjem, schudnete. Ale to nie je to najpodstatnejšie. Najdôležitejšie je vedieť ako na to, dosiahnuť trvalú zmenu, vytrvať a nevzdať to. Mám to osobne overené. Sám som si týmto reštartom prešiel. Viem, koľkokrát som zlenivel a temer som to vzdal. Tiež viem, aký význam pre mňa mala permanentná motivácia a podpora niekoho, kto to zvládal a mal výsledky.

Petere restartnisa
Pred rokom 2013

Dnes bicyklujem cez 10.000 km ročne, behám polmaratóny, nordwalkujem, turistujem. Žijem naplno. Autá mám na podnikovom parkovisku. Do práce chodím na bicykli. Je to oveľa zábavnejšie, rýchlejšie a zdravšie. Mám každé ráno skvelú, proaktívnu náladu. Veď slnko, vietor a endorfíny. Ak kúpim v pondelok polku chleba, v piatok z neho ešte polka ostane. Akú cenu má desať rokov kvalitného aktívneho života?

Nezmenil som len stravovanie a pohyb. Časom sa začalo meniť všetko okolo mňa. Zistil som, že sa začínam vyhýbať určitým typom ľudí. Takým neistým, nerozhodným, na všetko šomrajúcim, ktorí vidia len smolu a neistotu a nie sú schopní nič zmeniť. Tiež ľuďom, čo ma ťahajú dole. Tí, čo športujú a majú ciele a motiváciu majú úplne iný drive. Sebavedomie, sebaistotu. Veria vo vlastné schopnosti a vo víťazstvo. Majú to v hlavách. Veria, že veci dokážu meniť sami.

Časom sa okolo mňa začala tvoriť komunita ľudí, ktorí potrebovali reštart. Čosi zmeniť. Už zďaleka to nebolo len o nadváhe. Pochopil som, že nadváha a apatia sú len dôsledkom oveľa hlbších príčin, spojených často s chorobou, so závislosťami, cigaretami, alkoholom, pracovnou vyhorenosťou, samotou, stratou zamestnania/partnera, neistotou, depresiou, nedostatkom sebadôvery, ale tiež lenivosťou a nedostatkom sebadisciplíny. Na toto všetko predpisujeme jedinú medicínu:

Aktívny pohyb v prírode, dobrú partiu, endorfíny a zdravú životosprávu.
Relax, spánok, pitný režim, harmóniu a čerstvý vietor vo vlasoch.

Je úplne jedno, v akom smere potrebujete reštart. Dôležité je, či s tým chcete naozaj niečo robiť. Môžete gaučovať, prežiť život v depkách, pred televízorom, baštiac sladkosti a iné dobroty. Večne sa vyhovárať, zmierovať sa s prehrami a ľutovať sa. Alebo sa tomu môžete postaviť a všetko od základu zmeniť.

Aj tento rozmer program REŠTART ponúka.

Nedávno kolega povedal, že charakter človeka je jeho osudom. Stále viac si uvedomujem, aká je to pravda. Ste víťazi? Alebo skôr neistí zdôvodňovači.

Po rozhovoroch s mnohými z Vás sme sa rozhodli venovať sa reštartu naplno. Vytvorili sme neziskové občianske združenie Reštartni sa. Prvýkrát v živote mám pocit, že robím aj s kolegovcami niečo veľmi užitočné. Máme plno energie, nadšenie i výsledky. Program REŠTART i naše projekty koncipujeme tak, aby boli čím viac nápomocné ľuďom, ktorí sú ochotní podstúpiť svoju životnú zmenu. Pokúsime sa časť nášho nadšenia presunúť aj na Vás a pomôcť vám dostať sa do cieľa. Dajte nám šancu byť Vám pri Vašom reštarte oporou. Nakazíme Vás dobrou náladou, pohybom a zdravým životným štýlom. Budete prekvapení výsledkami.

 

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 321