Úchvatné svetové trekingové trasy

Pred mnohými rokmi to začalo bicyklom. Keď prestalo stačiť Slovensko, začal som na bajku objavovať Čechy: Pálava, Ćeská kanada, České Švajčiarsko, Šumava, Slavkovský les,… akčný rádius cyklodovoleniek nabúrali až nízkorozpočtové letenky. Úchvatné svetové trekingové trasy:

Za všetko môžu lietadlá

Lacné letenky, lacné prenájmy áut a veľmi autentické a osobné AirBnB. Styk s domácimi. Príchuť dobrodružstva. Zážitok. Online turistické mapy i cestovateľsky motivačné blogy.

Zrazu si mohol sám a nezávisle objavovať celú Európu, poťažme celý svet. Niekedy v tom čase ma opantal beh. Najprv ten na asfalte: „hecni sa a dokáž“, neskôr ten ležérny, lesný, zážitkový. Kopce sa zvyšovali, panorámy stále viac lákali. Z behu sa postupne stal výkonnostný trekking.

Vášnivé odhaľovanie prírodných krás Európskeho kontinentu. Lehátkovať v uzavretom dovolenkovom allinclusive rezorte mi nestačí. Chcem nezávislosť a slobodu spoznávať krajinu, prírodu a ľudí. Nebyť obmedzovaný. Rezortom, ani bicyklom. A pritom si aj riadne máknuť.

Úchvatné svetové trekkingové trasy

Prečo treking?

Stačí ti málo. Obuj tenisky alebo vibramy, nahádž na seba nejaký funkčný turistický outfit, naplň batoh, naplánuj trasu a ideš. Spoznávaš miesta mimo komerčného turistického ruchu, mimo suvenírov, magnetiek  a iných atakov na tvoju peňaženku. Spoznávaš tie najskrytejšie miesta, kam  sa 90% dovolenkárov nikdy nedostane, spoznávaš vlastné limity a najmä spoznávaš sám seba.

Úchvatné svetové trekkingové trasy

Bicykel a letecká preprava ekonomicky nejdú dohromady. Ešte naivnejšia je predstava požičať si kvalitný bicykel za rozumné peniaze. Lacnejšie zoženiem auto. A boty mám na nohe.

Úchvatné svetové trekkingové trasy

Sloboda

Keď ideš po svojich, nemusíš nič riešiť. Stačí ti, čo máš na sebe, v batohu na chrbte a pod širákom. A ešte čosi navyše. Máš čas vnímať okolie.

A tak som skúsil hrebene hôr i diaľkové pochody. Zmenili ma. Zmenili moje myslenie. Dodali mi viac sebavedomia i pokory. Pomohli mi spoznať atmosféru krajiny tak, ako sa z bicykla nedá.

Možno dlhý úvod, ale treba pochopiť že turistiku a trekking považujem za najčírejšiu formu športu, dobrodružstva i spoznávania krajiny naraz.

Preto som rád chytil túto knihu do rúk

Knihu vydalo vydavateľstvo Svojtka&Co v licencii Lonely Planet Ako súčasť série kníh o svetových trasách v cyklistike, behu a turistike. Všetky tieto tri knihy vnímam ako čosi „MUST HAVE“. Čosi, čo ťa inšpiruje znova a znova otvoriť mapu a začať plánovať cestu.

Podobne ako kniha Úchvatné svetové cyklotrasy, má aj táto skvelé remeselné spracovanie. Žiadne rozpadávajúce sa paperbacky, ale poriadna šitá väzba, hrubé listy a kvalitná tlač. A že tých strán nieje málo.

Treking je pre každého

Turistika je vlastne jediný šport ktorý poznám, ku ktorému nepotrebujete žiadne extra nadanie ani talent. Iba ochotu obuť si vibramy a vypadnúť na hory. Prirodzene aj tento šport má svoje výzvy, nuansy a ambície.

Ale ten istý zážitok, endorfín a adrenalín môže zažiť rodina pri výletoch a spoznávaní historických miest, jazier a hradov ako skúsený hiker pri zdolávaní hrebeňa hôr. Trekking nesúťaží, trekking ľudí zbližuje.

Noooo,…. Áno, áno, beriem asi to ten istý adrenalín nebude. 🙂 Ale každý môže začať. A na to aby športoval si nebude musieť obrať hypotéku. 🙂

Úchvatné svetové trekkingové trasy

Inšpirácie a výzvy

Námatkovo som knihu začal listovať. Himaláje. Niekoľko kamarátov sa tam už roky pokúša pokoriť ôsmy kilometer. Austrália, ale veď tu som tiež bol. Medelín, Bogota. Neskutočná Terra Sicilia. Ngoro ngoro, Kilimandžáro (o tom treku už roky snívam). Atlas a Džabal Thubkal, Miro minule písal, ako to hore za deň vylámal. Sardínia, Španielske Picos de Europa, Mallorca a Formentor, Sopky na Liparských ostrovoch, Nórske Fjordy a Preikestolen. „Áno, ak si to chceš bez davov užiť, musíš tam byť skoro ráno.“ Vedia o čom píšu.

Tá kniha má v sebe niečo viac. Oživuje staré spomienky a  zároveň nadchýna a ponúka inšpiráciu. Vyzýva zvládnuť čosi nové.
Úchvatné svetové trekkingové trasy

Neviem, ako sa bude po korone vyvíjať cestovanie, obzvlášť letecké. Ale dnes je za dostupné peniaze možné skoro všetko. Je to len vec nastavenia, komfortu, ochoty a priorít. A o tom sa rozhoduje len v tvojej hlave.

Kniha je podobne ako cyklistka členená po kontinentoch. Afrika, Amerika, Ázia, Európa, Oceánia. Potešilo ma, že editor dal troch väčší priestor Európe a ponúkol vyvážený mix trailov z ostatných kontinentov. V knihe si každý môže nájsť svoje. Prechádzky okolo jazier a historických trás, diaľkové pochody, náročné hrebeňové traily, najvyššie kopce, climbing, reťaze, laná, mačky, …

Tiež ma potešilo, že v celej publikácii som nenašiel jediný produkt placement alebo prvoplánovú komerčnú reklamu. Rýdza inšpirácia.

Tak smelo do toho.

Kam sa najbližšie spolu vydáme?

Úchvatné svetové trekkingové trasy

Hlavné reportáže sa vyznačujú osobným príbehom a zážitkom autorov- reportérov Lonely Planet. Je jasné, že to čo popisujú majú nachodené. Do jednej knihy sa zmestí veľa, ale určite nie všetko. Preto je kniha doplnená o tzv. podobné trasy. Tie slúžia ako doplnková informácia a inšpirácia. Pri každej trase nájdete koordináty s orientačnými vzdialenosťami. Tiež tu nájdete množstvo užitočných rád. Mnohé z nich platia univerzálne a majú nadčasový rozmer.

Ak sa chcete nadchnúť pre cestovanie, treking a turistiku. Toto je kniha pre vás.

Knihu netreba čítať ako román, skôr systémom „Otvor ju, kde máš práve chuť“

A tak už dnes sledujem lacné letenky, analyzujem mapy a plánujem kam najbližšie. Kniha bude skvelý kamarát na horúce leto, ktoré vďaka korona obmedzeniam strávim možno v altánku na záhrade. Za pár eur si pri dobrom veltlíne pocestujem po celom svete.

Úchvatné svetové trekingové trasy

Predstav si, kam by si chcel, nájdi v registri, nalistuj a nechaj sa unášať fantáziou. Alebo ešte lepšie, začni plánovať. 🙂

V edícii vyšli aj ďalšie dva zaujímavé tituly:

A ja verím, že Lonely planet napadne, ponúknuť na všetky tieto tri knihy nejakú zaujímavú akciu. Ak si chcete pozrieť ucelenú ponuku cestovateľských kníh Lonely Planet, nájdete ju tu >

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 321