Zbavte sa závislosti na konzumácii a užite si posledné dni leta

Ak chcete po lete zhodiť kilá, nedietujte. Ani sa nezabíjajte agresívnymi výkonmi. Väčšina diet a hecov nefunguje práve preto, že nie ste schopní ich dodržať navždy. Chvíľu sa síce hecnete, ale po čase povolíte a všetko je späť. A prečo to píšem? Aj u mňa cez leto pozvoľna sebadisciplína poľavovala a zrazu mám o 2 kg navyše. Napriek veľkým športovým výkonom. Keď sme s Imrom, mojim výkonnostným konzultantom posledne riešili, že mám pocit, že pri behu si lepšie udržujem váhu spýtal sa ma prečo behám. Odpovedal som: „Je to kratšie, robí mi to radosť a dokážem perfektne udržovať tepovku. Behám sám a nepretekám.“

„No vidíš“, odpovedal: „Beh ťa naučil disciplíne.“

A fakt. Tempá, ktoré dávam na bicykli už nemajú s tukovým metabolizmom a chudnutím nič spoločné. Idem na čisté cukry – teda nechudnem. Navyše mám pocit veľkého výkonu, takže sa prestávam obmedzovať. Sem tam zmrzlina, častejšie pivo, sladká tyčinka, no čo vám poviem, poriadne zradné.

Aby ste sa zbavili svojej závislosti na jedle, potrebujete se zamerať na niečo pozitívne. Mať cieľ.

Zistil som, že ak len tak posedávam, tak stále niečo zobem, popíjam, konzumujem. Musím sa zamestnať. Radšej sa zamyslite, čo je pre vás dôležité a čo robíte zle. Chcete skončiť s nadváhou? Nezdravým jedlom? Sladkým? A neklamte sa pritom. Alebo chcete byť zdravší? Výkonnejší? Mať viac energie? Skúste si ujasniť svoje ciele a predstavte si, aké by bolo skvelé ich dosiahnuť. Pre začiatok viac než dosť. A uvedomte si, že nie ste bohyňa (boh), ktorý všetko zvláda na 100%. Zlyháte, určite nebudete svätí, a určite prídu aj pochybnosti, čo to má zmysel.

Rešpektujte svoje túžby.

To je práve dôvod, prečo prílišná motivácia a diety dlhodobo nefungujú. Dávajú totiž do pohybu aj opačné reakcie a pochybnosti. Vaše chute a návyky sú reálne. Ak ste sa celé roky nezdravo stravovali a nehýbali neverte, že to na prvýkrát zľahka zmeníte. Telo je vtedy na prejedaní sa, mlsaní, sladkom, alkohole jednoducho závislé. Možno využívate sladké, cigaretu, alkohol na elimináciu stresu a nemáte namiesto neho žiadne alternatívy. Možno ste sami a preto zajedáte. Mám však dobrú správu. Na to všetko platí endorfín a aktívny pohyb v prírode. To vaše druhé ja (čo vám našepkáva gaučovať, lenivieť, prejedať sa, fajčiť, popíjať, …) je v podstate sviňa charakter. Vôbec si nerobí starosti o kvalitu vášho života a vaše zdravie. Vôbec neberie ohľady, ako na tom budete o desať rokov. Hlavne si daj. Teraz. A v tom je pes zakopaný.

Nedávno som čítal zaujímavú myšlienku. Celoživotní závisláci (fajčiari, alkoholici, workoholici, konzumenti cukru, prežierači) na dobre mienené rady reagujú tým, že „je im to jedno“. Oni na tom nie sú tak zle. Často sú až agresívni pri zdôvodňovaní, že nemajú žiaden problém. Ich chovanie je presne popísateľné a … temer totožné. Vyhovárajú sa na zaneprázdnenosť, stres, choroby, problémy, čokoľvek…. Len oni nie. Ich problém je, že rezignovali na svoju vôľu. Sledoval som nedávno seriál o morbídnej obezite. Mnohí si mysleli, že so svojou závislosťou môžu prísť až po bod zlomu a potom sa hecnú a všetko bude OK. Nebude. Často sa stáva, že bod zlomu je už na strane, z ktorej sa ťažko vracia.

Potrebujeme sa naučiť rozpoznávať a rešpektovať silu našich slabostí a závislostí. A odkiaľ sa berú. Väčšinou iba zastupujú iný, dlhodobo neriešený problém. A neklamme sa. Ak sa nehýbeme, znamená to, že sme leniví. Ak sa prejedáme, znamená to, že sa prejedáme a zákonite priberieme.

Aktívny pohyb a sebadisciplína rozhodne pomôžu. Donútiť sa sám k zmene však vôbec nie je jednoduché. A chce to silnú osobnosť.

Tak už končím a idem na sebe znova trochu zamakať.
Tie 2 kg musia byť ešte v auguste dole.

A čo vy?

Príjemný týždeň.

Petere

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322