Huawei P50 Pro: Prvý dotyk s fotoaparátom, ktorý vie aj telefonovať

Na dva dni strávené v Prahe som čakal temer pol roka. Presne toľko totiž trvalo, než Huawei pustil na Európsky trh svoju vlajkovú loď, smartfón Huawei P50 Pro. V testoch DXOMARK 2022 bol vyhodnotený ako najlepší fotomobil pre rok 2022. Pre iných špičkový mobilný telefón, pre mňa fotoaparát, ktorý vie aj telefonovať.

Fotomobil ktorý naozaj fotí

Som racionálny človek, ktorý nepotrebuje image a pozlátko, skôr nekompromisnú kvalitu v tom, čo využívam. Pri svojich cykloexpedíciách som vždy riešil zásadný problém. Minimalizácia batožiny. Skúste vyšľapať Stelvio pass, Coll du Galibier či objavovať vinice Bingen am Rhein v cyklodrese, ktorý má iba tri zadné vačky a nič navyše. Ak ste na kopcoch, tak v jednom máte fukerku (pláštenku proti vetru), v druhom bambusové nášľapky a pumpičku a tretí ostáva na všetko ostatné vrátane lepeňáka. Ak ste vo vinárskej oblasti do jedného vačku sa musí zmestiť aj sedmička na večer, ktorú po ceste objavíte. 🙂

Poviete si: „Vezmem si batoh.“ Verte, na Col d´Izoard nevezmete. Každé kilo, každé deko pocítite a cestou hore budete preklínať.

Poviete si: „Nebicyklujem. Behám, lozím po horách, trajlujem.“ Áno, tu je problém ešte vypuklejší. Bežali ste už 20 km bosí po najkrajších plážach Faro Beaches s jediným vačkom, v ktorom sa vám spolu natriasajú kľúče, mobil a fotoaparát? Okrem toho, že sa všetko vo vačku omláti, tiež poskakuje a zavadzia.

Poviete si: „Lozím po horách a batoh mám.“ Veľká pravda. Skúste však na reťaziach Picos de Europa alebo vrchole Ostrého Roháča zhodiť z chrbta batoh, otvoriť ho, vytiahnuť foťák, otvoriť púzdro, zapnúť foťák a cvaknúť kamzíka, ktorý sa vám práve zjavil. Alebo štít, ktorý na moment osvietilo slnko spomedzi mrakov. Kým to stihnete (ak sa vám to vôbec podarí) ten kamzík zomrie na starobu.

Fotomobil Huawei

A tu sme pri podstate. Všetko zbytočné zaťažuje. Pamätám si ešte nosenie trojkilovej zrkadlovky na krku. Krčné stavce ma nemilovali. Bol som šťastný, keď prišli prvé kvalitné mydlá (rozumej kompaktné fotoaparáty s akceptovateľnou kvalitou obrazu) Ešte to mlátilo vo vačku o mobil a kľúče, ale už som nemal narušené krčné stavce z nosenia brašny. Iba náhodou som v Alze objavil smartfón Huawei P20 Mate. Zo zvedavosti som si cvakol zopár fotiek. Pár minút, ktoré mi zmenili život. Odvtedy som bežný fotoaparát pri mojich výletoch a expedíciách nechytil do rúk. Tá obrazová kvalita bola famózna. Neskôr prišiel P40 Pro a posunul to ešte ďalej.

Huaweo P 5 Pro
Huawei P50 Pro

Smartfón Huawei P50 Pro

Pravda je taká, že na Huawei P50 Pro som bol zvedavý viac ako pol roka. Práve kvôli integrovanému Leica fotoaparátu v jeho vnútri. V Huawei by určite radi čítali pochvalné slová o vlajkovej lodi ich smartfónov. Áno. Je skvelý. Kto vyskúša 120 Hz True Chrome displej, o inom už snívať nebude. Akoby ten obraz lietal. Všetko zľahka.

Nemá 5G. Nevadí. P40 Pro mala 5G a nevyužil som to za rok a pol ani minútu. A verím, že na Slovensku ešte istý čas potrvá, kým 5G bude bežne využívaným štandardom.

Po skúsenosti s P40 Pro taktiež viem bez problémov alternovať v Harmony OS takmer všetky blokované aplikácie Googlu. Ale nerád píšem o niečom, čo nemám ešte poriadne ošahané.

Huawei P50 Pro smartfón na fotenie

Primárne totiž využívam smartfón na fotenie, potom na prehliadanie a občas v núdzi aj niekam zavolám. Preto aj môj postoj:

Huawei P50 Pro pre mňa nie je smartfón, ktorý fotí. Ale fotoaparát, ktorý dokáže aj telefonovať.

A to úplne mení podstatu prístupu

Pre úplnosť treba dodať, že Huawei predstavil aj nádherný imidžový skladací model P50 Pocket. Ten však ide dosť mimo mňa. Je krásny, výkonný ale venovaný inej cieľovke.

Prekvapenia v APPgalery

Skôr, než sa dostaneme k samotnému fotoaparátu, ešte malé pristavenie v App galery.

Revolut

Pri predvádzačke spomenuli, že najnovšie je v Huawei prostredí integrovaný aj platobný startup Revolut. Pre cestovateľov mimo EU je to zásadné. Kúzlo tejto finančnej karty a aplikácie spočíva v tom, že Revolut ponúka 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Výbery z bankomatov máte za stred a bez poplatkov všade na svete. Ak cestujete mimo Euro zónu, (čiže napr. aj Česko, Poľsko, Maďarsko) ušetríte pri výberoch desiatky až stovky eur.

Huawei Zdravie v Strave

Tou najdôležitejšou informáciou pre ľudí môjho razenia je však fakt, že aplikácia Zdravie má plnú synchronizáciu so Stravou. Kto behá, bicykluje, lozí po skalách, trailuje po horách, vie o čom hovorím. Health sync.

Huawei P50 Pro recenzia

podrobný test fotoaparátu príde čoskoro

Huawei XD Optics umožňuje fotografovanie s oveľa čistejšími detailmi vďaka vylepšenému obrazovému engine HUAWEI XD Fusion Pro. Ten pomáha reprodukovať detaily snímaného obrazu. Za tým sa skrýva live preprocesing obrazu, niečo na štýl rawov, HDR a úpravy prepalov spolu v svetlých a tmavých kľúčoch. Ak uložíte JPG a máte prepálenú oblohu alebo tiene, v počítači s tým už nič nespravíte. Fotoaparát ale v procese fotenia takéto zóny odhalí, podexponuje alebo preexponuje a prekreslí ich ešte skôr, ako sa uložia na disk. Preprocesing považujem za jednu z najdôležitejších zmien v P50 Pro.

True-Chroma Image Engine obsahuje vylepšený systém snímania okolitého svetla a rozširuje farebný gamut P3. Tie farby ma na prvý pohľad dostali. Určite má na tom zásluhu aj ten nekonečný 120 Hz displej.

64 MP periskopický teleobjektív⁠⁠ famózne približuje vzdialené veci. Taký teleobjektív som ešte v smartfónoch nezažil. 100 násobný zoom je samozrejme digitálna ilúzia. Taký zoom ani neudržíte v ruke. Ale už prvé zábery na úrovni desať násobného zväčšenia ma dostali.

Pribudli aj nové funkcie AI, ktoré síce veľmi nepoužívam, ale v teréne pomôžu. Funkcia True-Focus Fast Capture pomôže zachytiť najlepší okamih v dynamike milisekúnd. Ak budete fotiť prílet sýkorky do hniezda alebo skákanie na trampolíne, toto oceníte. 🙂

Samostatnou kapitolou je optická stabilizácia obrazu. Tie snímky i videá sú proste o triedu inde než čokoľvek predtým. Leica sa postarala o prémiovú kresbu a optiku.

Najlepší fotomobil 2022 Huawei P50 Pro

Kvalitu fotoaparátu potvrdzuje aj nezávislý benchmark test DXOMARK, kde bol pre rok 2022 najlepším fotomobilom vyhodnotený práve Huawei P50 Pro, nasledovaný vlajkovou loďou Xiaomi Mi 11 Ultra a na treťom mieste skončil opäť Huawei Mate 40 Pro+. Top model applu Apple iPhone 13 Pro Max skončil až na štvrtom mieste.

Záverom

Ak ste čakali argumentácie k cene a výkonu smartfónu v porovnaní s konkurenciou, možno ste sklamaní. So smartfónom sa nehrám, ani pre mňa neznamená imidžový prvok. Používam ho na prácu. Najmä na fotenie, filmovanie a redakčný záznam. A občas s ním četujem, telefonujem a potom všetko to ostatné. 🙂 Roky k spokojnosti používam Mate20 Pro. A Huawei P50 Pro oceňujem preto, že spĺňa všetko, čo od fotomobilu očakávam.

Fotoaparát, s ktorým sa dá telefonovať a ktorý mi ponúkne nekompromisnú profesionálnu kvalitu výstupov a tým ma odbremení o nosenie, dobíjanie a starosť o druhé zariadenie. Jo, na to som skoro zabudol: HUAWEI P50 Pro dobiješ vďaka 66 W SuperCharge nabíjačke v neuveriteľne krátkom čase. Jedno zariadenie, ktoré špičkovo fotí, skvelo reaguje a reprodukuje, je spoľahlivé a dá sa s ním aj volať.

Cena za vlajkový smartfón Huawei 1190 eur nie je prehnane nízka. Priznajme si však, že ceny prémiových modelov všetkých značiek dnes prekračujú tisícku. Ale cena za špičkový foťák, ktorý telefonuje,… to už je iná reč. A do konca februára vám k predobjednávke (ešte nieje v predaji) ako bolestné pribalia aj špičkové slúchadlá Lipstick za 215 eur. 🙂 To zníži cenu tesne pod tisícku.

Ak ste dočítali moje úvahy až sem, osviežte sa ešte banálnym príbehom zacyklenej medúzy.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 317