Úchvatné Európske cyklistické trasy už na svete, nová cyklovýzva od Lonely Planet

Keď som sa pred pol rokom dostal ku knihe Úchvatné svetové cyklistické trasy, priadol som nadšením. Nie je veľa kníh, ktoré dovolia cyklistovi snívať. Neprešiel pol rok a do rúk sa mi dostáva podobné dielo. Avšak v európskom kontexte.

Úchvatné Európske cyklistické trasy

Je jeseň. Čas jesenných prác na záhrade a zberu jabĺk. A pre mňa tiež čas cyklo bilancovania. Tento rok v úplne novom duchu. Baška Voda, Šumava, Ćeská Kanada, České Švajčiarsko, Dolomity, Fedaia, Giro, Tour de France, Alsasko,…. Potichu som rátal. Kde som všade chcel byť a kvôli Corona virusu som nebol.

Úchvatné európske cyklistické trasy Lonely Planet

Opatrne začínam listovať.

Robím to po svojom. Listujem náhodné strany, štruktúru knihy chcem pochopiť z kontextu.

Cime de la Bonette najvyššia asfaltová cesta v Európe, Stelvio Pass výstup výstupov, peklo Bormia Mortirollo pass, listujem v legendách: Passo di Gavia, Sella Ronda, Galibier, Col d’Izoard,… V nadšení hľadám Transalpinu a Transfagarasan…. Nenašiel som. Zato objavujem Julské Alpy aj Turecko. Nezmestí sa všetko.

Prejazd Sierry Nevady, Okruh okolo Mont Blanc, jo jo to som už dávno plánoval. Ani sa nenazdám a dve hodiny ubehli. Slnko zapadá a jablká stále na stromoch. Nejak som sa začítal. Jeseň je krásna.

Úchvatné európske cyklistické trasy Lonely Planet

Objavujem kapitolu Česko. Jasné: Pálava, vína a pivá. Bajky a chute. Plzeň, pohraničie, nachádzam fotku Prašickej brány. Ale veď tam sa bajkom nedá, České Švajčiarsko má špecifické trasy, … čítam, že aj oni na to prišli. Úprimne v Čechách a na Slovensku mám pojazdeného oveľa viac. Veď som tu doma. Mohol by som vážne konkurovať. Ale môže kniha o Európskych cyklocestách na 320 stranách obsiahnuť všetko?

Jej cieľom je upozorniť. Inšpirovať, nadchnúť. A pomôcť naplánovať….

Štruktúra knihy je obsahovo rozdelená do 3 častí.

  1. Severná Európa
    pokrývajúca Nemecko, Holandsko, Dánsko, Britské ostrovy a vlastne celý sever
  2. Západná Európa
    Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Alpy a všetko čo k západnej Európe patrí
  3. Východná Európa
    zastúpená Poľskom, Českom, Slovenskom, Maďarskom, ale i Slovinskom a celým balkánom. Objaví sa aj Turecko.

V závere knihy nájdete prehľadný register, ktorý vás presne navedie kam treba.

Úchvatné európske cyklistické trasy Lonely Planet

Inšpirácia a zážitky

To už čítam o dobrudruhoch, ktorý robia priesmyky na skladačkách. Áno aj to sa dá. Medzinárodné cyklotrasy Eurovelo, historické a kultové trasy Škótskom, Provensálskom, Toskánskom, Baltská odyssea, C2C (coast to coast),… Mraky trás pre cesťáky, cross i MTB. Snowdonský Double musím rozhodne budúci rok dať….

Úchvatné európske cyklistické trasy Lonely Planet

Všetko sa dá

Kniha má jednu veľkú výhodu. Keď pominú „Corona“ obmedzenia, temer každý trail sa dá dať. Pri rozumnom plánovaní je všetko dostupné, pri dostatočnom uskromnení sa, dokonca za hubičku.

Ak mi svetové cyklotrasy umožnili snívať, tieto Európske mi pomohli nadchnúť sa a reálne plánovať.

Čítam o Berlínskej stene. Nice, Objavovaní Európskych miest… Kodaň, tam som mal byť v apríli, Frankurt, …

Je to o zážitkoch a nadšení. Ak hľadáš presné trasy, prevýšenia, metre, watty, možno to nebude to pravé, ak však hľadáš inšpiráciu ako zažiť na bajku čo najviac, toto je ono.

Kniha ktorá motivuje a inšpiruje. Len naplánovať, nasadnúť a zažiť.

Úchvatné európske cyklistické trasy Lonely Planet

Je jesenný večer. Čo dodať na záver. Robím ešte pár fotiek. Kniha je ako zvyčajne Lonely planet štandard. Mimoriadne remeselne kvalitne spracovaná. Musí niečo vydržať. Nieje na jedno použitie. Kvalitné šitie, hrubá väzba, parádne fotky. Vidno, že autori reportáží vedia o čom píšu.

Teším sa na jesenné a zimné večery. S Úchvatnými Európskymi cyklistickými trasami si to užijem. Ale teraz poďme jablká oberať. 🙂

Kniha Úchvatné Európske cyklistické trasy tu

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 57