Bicyklom naprieč Austráliou: Keď nohy hovoria zbohom

Ráno sa budím do dažďa a všetko je vlhké alebo mokré. Ale prestáva pršať a to treba využiť. Keď začne pršať a už šlapem, tak to až tak nevadí. Ale baliť sa a vyrážať v daždi, to nechcem. Opúšťam Armidale, pekné mestečko s koloniálnym nádychom.

S pocitom dobre oddýchnutého, vyrážam. Ako sledujem radar, tak sa mi darí medzi mrakmi kľučkovať. Pár krát trochu zamrholí ale inak výborné počasie.

Kde nastala chyba?

Po 40 km zastavujem a hľadám chybu na bicykli. Som si istý, že ma niečo brzdí. Nebrzdí, iba nohy nemajú silu. Štyri týždne a posledné náročne dni sa museli podpísať. No nejak to už dotočím, inú možnosť nemám.

Silu mi dodávajú neustále krásne prírodné scenérie. Vpred ma ženie aj hejno múch, ktoré si na mňa dnes zasadlo. Asi vedia, že dnes im ujsť nedokážem. Prešiel som 120 km a spím v meste Tamworth.

Tamworth

Je to hlavné mesto country music. V januári to bude najväčší country festival v Austrálii, aj národné finále v rodeu. To by tu mohlo byť zaujímavé, ale vtedy ja už budem na Austráliu iba spomínať.

Čo som nestihol v noci zregenerovať, tak východ slnka dokončí. Dnes potrebujem mať baterky nabité na 100%. Čaká ma pravdepodobne posledná ťažká a dlhá etapa. To ešte netuším, že bude ešte o pár km dlhšia než zamýšľam.

Chcel by som prejsť 150 km do mesta Muswellbrook. V prvej polovici sú ešte tri väčšie kopce a potom už googel píše prevažne rovina. Tieto sľuby mu už neverím a dobre robím.

Muswellbrook

Od rána začína piecť slnko a je to poznať na spotrebe vody. Už neveziem také zásoby ako na začiatku, lebo sa mi darí priebežne vodu dopĺňať. Je zaujímavé koľko krát sa mi prejazdom do iného prostredia zmenilo počasie. Ešte som nezažil sneženie ale ostatné už viac krát.

Defektofóbia

Rozmýšľal som či spomeniem dnešný defekt, lebo už mi to je až trápne a je vidieť, že toto som podcenil. Mal som sa lepšie pripraviť ale nedoprial by som Vám toľko škodoradosti.

Prvý dnešný defekt som nedostal na bicykli ale v stane. Fučí mi karimatka. Tak za noc musím 3-4 krát dofukovať. K tomu sa ešte pridal komár, ktorého som si pustil do stanu a túto noc som sa budil často.

Druhý defekt som dostal na bicykli. Ale fučí tak isto ako karimatka, tak zatiaľ som len 3x dofúkal a oprava ma čaká až ráno.

Zrovna pri jednej dofukovacej prestávke sa mi prihovorili manželia, ktorí boli obďaleč v parku. Neviem či to boli oni, čo na mňa z auta kričali merry christmas ale povedali, že ma už stretli na ceste. Pýtali sa kam idem, odkiaľ atď. Mark je cyklista, tak sme rýchlo našli spoločnú reč aj s mojou chabou angličtinou.

Veľmi príjemní ľudia, ako väčšina čo som tu stretol. Práve priateľskosť a srdečnosť ľudí v Austrálii je ďalším dôvodom prečo je dobré sem cestovať.

Kolik třešní, tolik višní… alebo patálie z kempovaním

O tom, že to neplatí na 100% som sa presvedčil v campe kde som chcel prespať. Recepcia bola zatvorená, tak som sa spýtal dvoch caravanistov či tam môžem zostať. Nevideli dôvod prečo nie. Ráno by mali otvoriť recepciu, tak to dodatočne vybavím.

Keď som sa začal rozkladať, prišiel nejaký ďalší chlapík s krikom aby som odtiaľ vypadol. Pokúšal som sa s ním dohodnúť ale bol dostatočne potetovaný a vulgárny na to, aby som naozaj odišiel. Bol som unavený z ťažkého dňa, slnko už zapadlo a ja som nevedel kam ísť.

Lake Liddell

Narýchlo pozerám do mapy či tu nie je ešte nejaký kemp. V meste nič, jediné čo nájdem je ďalších 14 km. Je to smerom, kam chcem zajtra ísť, tak nešpekulujem, vyťahujem svetlá, dofukujem koleso a vyrážam na nočnú jazdu. Prichádzam do kempu a recepcia samozrejme zatvorená. Je to na brehu jazera, nikoho sa už radšej nepýtam, po tme nájdem nejaké miesto, postavím stan a som zvedavý, kde sa zajtra zobudím.

Zasa jeden magický východ slnka. Lake Liddell
Zasa jeden magický východ slnka. Lake Liddell

Ráno ma nečakalo žiadne negatívne prekvapenie. Budím sa tesne pred východom slnka v peknom prostredí pri jazere. Okrem vyfučanej karimatky a kolesa nikde žiadny problém. Koleso zalepím, to už je rutina. Tentokrát to bol drôt z prasknutej pneumatiky. Povaľuje sa tu toho na krajniciach veľa.

S karimatkou nedokážem urobiť nič ale dnes by som mal spať v posteli u Jan Bartos v Newcastle. Na to sa fakt teším.

Lake Liddell Odpočinok v parku.
Lake Liddell. Odpočinok v parku.

Bicyklom naprieč Austráliou

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Peter Božík
Peter Božík

Zakladateľ cyklistickej značky Liberty a Mayo, trenčiansky patriot a nadšený cyklocestovateľ. píše o svojich zážitkoch z bicyklovania naprieč Austráliou.

Articles: 25