Blue Lagoon na ostrove Comino a Gozo

Blue Lagoon (modrá lagúna) na ostrove Comino patrí medzi hlavné turistické atrakcie Malty. Je natoľko prefláknutá, že ju nájdete ako titulnú fotku väčšiny cestovateľských bedekrov. Nemohol som návštevu ostrova Comino opomenúť a povesť Modrej lagúny naozaj nesklamala.

Blue Lagoon Comino Malta
Blue Lagoon Comino Malta

Ako sa dostať do Modrej Lagúny

Ak preferujete nezávislosť, odvezte sa z Malty na zastávku Cirkewa, kde je stanica trajektov na Gozo. Asi 100 metrov vedľa hlavného terminálu pri prístave je malá búdka s ponukou prevozu cez jaskyne na ostrov Comino. Jednosmerný lístok s prestupom v Modrej lagúne na Gozo stojí 13€. Naspať sa vrátite trajektom za 4,50€ z Goza. Ak si priplatíte 5€ navyše, prevezú vám aj bicykel. Z ostrova Gozo smeruje na Comino tiež podobný trajekt, je spiatočný a lacnejší.

Ak preferujete organizovanú turistiku a istoty, vyberte si hociktorú z ponúk výletov v stánkoch vo Vallette. Radi vás za cenu 20 – 50 eur po okolí modrej lagúny povozia s rozličnou úrovňou servisu.

Ak prichádzate na Gozo trajektom z Malty, smerom tam sa neplatí. Iba nastúpite. Lístok sa platí až pri spiatočnej ceste.

Blue Lagoon Comino Malta
Co op Ferry Comino Gozo

Modrá Lagúna

Kto by nepodľahol osamelej romantike pri vodopádoch s kráskou v ručne šitých bikinách z filmu Modrá Lagúna? Realita Modrej Lagúny na Malte ťa však veľmi rýchlo z tohto snenia vytrhne.

Blue Lagoon Comino Malta
Modrá lagúna mimo sezóny ráno, v pozadí miniostrov Cominotto

„To sme na Miletičke alebo Hlavnej stanici?“, taká bola moja prvá reakcia pri pristátí.

Domáci uchopili príležitosť predať tento prírodný skvost riadne za pačesy. Skôr než sme pristáli museli sme čakať, kým sa vôbec uvolní mólo.

Už z diaľky svieta na kopci nad prístavom stánky s pizzou, colou, pivom, suvenírmi, ručníkmi, uterákmi, magnetkami, šálkami, knižkami a všetkým možným, čo môže exotiky-chtivý turista na Blue Lagoon potrebovať.

Blue Lagoon Comino Malta
Traffic na Comino Ferry avenue

Lehátko za 25€

Pri vystupovaní som využil aj akrobatické schopnosti. Kam položiť medzi slnečníkmi, uterákmi a lehátkami nohu? Nájsť miesto pre chodidlo vycibrilo moje trailové schopnosti viac ako Qarrraba trail. A to som navštívil lagúnu ráno, cez týžden a hodne mimo sezóny.

Všade hluk, krik, džavot, plechovky, tácky s pizze a nekonečné more. Naozaj nekonečné more zážitkami a kúpaním posadnutých turistov. Ak si chcete užiť Modrú lagúnu, choďte veľmi skoro, najlepšie už o 8,00 ráno, určite cez týždeň a určite mimo sezóny.

Kúpačka v Modrej lagúne je to posledné, čo ma láka. Úloha znela jasne: vypadnúť odtiaľto čím skôr preč.

Skalné zákutia na chodníku k St. Maria tower
Skalné zákutia na chodníku k St. Maria tower

Comino

Našťastie Comino okrem Modrej Lagúny ponúka oveľa viac. Je to najmenší obývaný ostrov Malty. Je len 2 kilometre dlhý a 1,7 kilometra široký. Trvalo ho obývajú iba traja ľudia.

Blue Lagoon Comino Malta
Trail po skalných útesoch dodá adrenalín

Comino je prírodnou rezerváciou a jeho vnútrozemie a skalné útesy sú oveľa zaujímavejšie ako Modrá lagúna samotná. Maltský názov pre tento malý ostrov je Kemmuna, čo v Maltštine znamená rasca (korenie) a presne po nej je pomenovaný. Vzduch je údajne jej vôňou naplnený. A ja rascu rád.

Skalné jaskyne okolo Modrej Lagúny

Celý ostrov je prírodná rezervácia, ale až keď si vyšliapneš po skalných útesoch smerom k Sant Marija Tower, pochopíš nádheru tejto časti ostrova. Trail po okrajoch skalných útesov je rozhodne lepšia zábava ako lehátku v Blue Lagoon.

Blue Lagoon Comino Malta
Morské jaskyne Comino

Hoci Blue Lagoon je zvyčajne dôvodom, prečo ľudia mieria na Comino, rozhodne to nie je jediná lokalita, ktorú treba vidieť. Po ostrove vedie kopec chodníkov. Preskúmať ďalšie pláže ako San Niklaw Bay alebo Santa Marija Bay je povinnosťou. Tu nájdete aj jediný hotel a camping na ostrove. A málo ľudí.

Blue Lagoon Comino Malta
San Niklaw Bay skalné okno do jaskyne

St. Mary’s Tower

Jedna z mála budov na Comino, dobre viditeľná, je strážna veža Santa Maria. Ak si dáte trailík okolo jaskýň, budete ju míňať. Pochádza zo 17. storočia. Bola súčasťou obranných veží, ktoré slúžili ako opevnenie a varovný systém v prípade invázie pirátov na ostrov. Veža St. Mary’s Tower má aj oskarové ambície. Zahrala si vo filme Gróf Monte Cristo z roku 2002.

Ak si vyšliapnete na vrchol schodov, pohľad na celú oblasť vás odmení. Pokiaľ máte vo fotoaparáte dobité baterky.

Po dvoch hodinách trailovania a krátkej kúpačke som utiekol na vedľajší ostrov Gozo. Keďže bolo dosť času, rozhodol som sa preskúmať miestny Ir Rabat (centrum ostrova) a Citadelu.

Neviem či si kormidelník trochu šľahol alebo sa len nudil. Rozhodol sa nám však predviesť čo dokážu jeho motory a treba priznať, že tá jazda bola (okrem jednej tety ktorej prišlo nádherne zle) najlepším klzavým zážitkom dnešného dňa. 🙂

Gozo

Citadela v Gozo sľubovala zmenu a kultúrny bonus. Na dnes bolo mora, skál a jaskýň už dosť.

Starobylé opevnené mesto Citadela so svojou výraznou panorámou vyniká ako hlavná dominanta Goza, maják viditeľný z celého ostrova.

Podobne ako na Maltskej Mdine, v hradbách Citadely dnes žije len pár rodín. Na námestí nájdete veľkolepú barokovú katedrálu Gozo zasvätenú Svätej Márii, podobne ako tower na Comine.

Gozo Il Rabat Malta Citadela
Citadela Ir Rabat Gozo

Citadela v Gozo

Kedysi bolo Gozo privilegované rímske územie, nezávislé od Malty. Citadela bola centrom jeho administratívneho, vojenského a náboženského života. Význam Citadely siaha do najtemnejšieho obdobia Goza, keď v 15. a 16. storočí lúpežní Turci a berberskí korzári drancovali Maltské ostrovy.

Všetci obyvatelia Goza museli až do roku 1637 zo zákona povinne pre svoju vlastnú bezpečnosť prenocovať v Citadele. Osmani vtedy Citadelu obliehali a nakoniec aj zborili. S výnimkou iba 40 starších a zdravotne postihnutých občanov vtedy turci celú populáciu ostrova spútali a vzali do otroctva. Trvalo takmer 50 rokov, kým sa ostrov znovu zaľudnil a Citadela sa prestavala do súčasnej podoby.

Rozhodne odporúčam vyšliapať si Citadelu až na vrch. Poskytuje nádherné výhľady po ostrove, najmä pri čiastočnej oblačnosti. Nechýbala ani galéria. Užite si výhľady z hornej plošiny.

Garb

Objaviť Gozo za jeden deň sa nedá. Spúšťam sa na Garb, prístav trajektu, ktorý ma prevezie na Maltu. Na prevoz už čaká veľa ľudí ale nenudím sa. Aj v čakárni človek objaví krásne výhľady.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 96