Malta: počasie, doprava, čo vidieť

Malta je malý ostrov ktorý ponúka viac, než by si bežný cestovateľ myslel. Dovolenku na Malte by bolo trestuhodné prehýriť vo Vallette alebo preležať v rezorte na lehátku. Ponúka kultúru, prírodu, adrenalín i nezvyčajné zážitky. Ak viete rozumne plánovať, môže byť dovolenka na Malte zážitková, objavná a pritom finančne nenáročná. Skúsil som zhrnúť základné informácie pre aktívnych cestovateľov. Malta: počasie, doprava, čo vidieť:

Chcete si užiť dovolenku na Malte?

Záleží na tom, čo preferujete?

Kúpanie v mori

Ak si chcete užiť more a kúpačku, ideálne je objaviť pláže okolo Buggiby, Il Quawry a Melliehy. Najvychýrenejšou plážou je Modrá Lagúna na ostrove Gozo, tá je však tak prefláknutá a preplnená turistami, že som sa v nej okúpal iba raz. Naopak na južnej strane ostrova som objavil pláže Gnejma a Quarraba bay, ktoré sú navyše zážitkom a pastvou pre oči. Avšak dostať sa k nim nie je úplne jednoduché. Ak bývate blízko Valletty, neobíďte pláže na juhovýchode ostrova Marsaxxlokk.

Kultúra, umenie a história

Centrá histórie nájdete pri návšteve miest Valletta, Mdina a Rabat. Aj ten na ostrove Gozo. 🙂 Dnes je centrom Malty Valletta a jej three citties, ale nebolo to tak vždy. Podobne ako na Lanzarote Teguise, aj na Malte bola pôvodným hlavným mestom stredoveká citadela Mdina. Dnes v nej bývajú staré aristokratické rodiny a má svoju atmosféru.

V tichých uličkách doslova hľadáš človeka.
V tichých uličkách doslova hľadáš človeka.

Neďaleký Rabat ukrýva staré kresťanské St. Pauls katakomby s jaskyňou Svätého Petra. Valletta je plná chrámov, opevnení, záhrad a historických pamiatok. Ak však máte radi moderné umenie navštívte Spazju Kreattiv, galériu moderného umenia a miesto plné inšpirácie a nápadov.

Hiking, cycling a turistika

Malta síce nemá veľhory ale skúste objaviť pobrežné rífy a skalné útesy a padnete na zadok. Juhozápadná časť ostrova ma očarila najviac. Blue Grotto, Dingli Cliffs, Qarraba trails, alebo národný park il Majistral sú povinné jazdy. Ak sa len predsa obetujete a navštívite Gozo, dajte si trailík naprieč ostrovom. Objavíte nádherné zákutia.

Qarraba Bay Malta
Qarraba Bay Malta

Počasie na Malte

Kedy objavovať Maltu

V období máj až november dosahuje teplota mora nad 20°C. Letá sú horúce a suché, ale vďaka vetrom veľmi príjemné. Malta je však v letných prázdninách plná turistov.

Najvhodnejším obdobím na hiking, spoznávanie prírody a pamiatok je neskoré jarné (máj, jún) a skoré jesenné obdobie (september, október a začiatok novembra). Malta je najkrajšia na jar, kedy všetko kvitne a je plná zelene.

Doprava na Malte

Z mojej skúsenosti viem, že auto je na Malte skôr na príťaž. Ak, tak skúter. Ostrov je malý a miest na parkovanie je minimum. Malta má navyše perfektne vyriešený systém autobusovej a trajektovej dopravy.

Malta doprava z letiska

Expresné autobusy X1 až X4 vás rýchlo spoja s letiskom, Valettou, Rabatom a všetkými centrami ostrova. Lokálne autobusy chodia všade. V lete môže byť problém s presnosťou a preplnenosťou autobusov, ale mimo sezóny odporúčam práve tento spôsob dopravy ako najefektívnejší. Mimochodom práve tá doprava je jeden z dôvodov, prečo sa na Maltu stále vraciam.

Jednotné jazdné sa platí u šoféra. Mimo sezóny 1,50 v sezóne 2 . Lístok platí 90 minút a je prestupný. Vždy majte pripravenú hotovosť. Dá sa vybaviť aj predplatná karta ale nepotrebujete ju. dajte si pozor na názvy v cestovných poriadkoch. Malťania zastávky často označujú ich maltským ekvivalentom a tak chvíľu trvá sa zorientovať.

Na hradbách Valletty
Malta: počasie, doprava, čo vidieť

Sieť trajektov vás z Cirkewwa bez problémov dostane aj na vedľajšie ostrovy Comino, Gozo a Modrú Lagúnu.

Čo vidieť na Malte

Malta Natl Aquarium

Malta National Aquarium

Ak vás zastihne na Malte zlé počasie, určite nevynechajte návštevu Malta National Aquarium s Mosta rotundou a prechádzkou po Bugibba útesoch.
Mdina tiché mesto foto restartnisa depositphotos

Mdina tiché mesto

Mdina má prezývku Tiché mesto. Kedysi hlavné mesto Malty dýcha históriou. Tvoria ho tiché, opustené uličky a kamenné domy aristokratov.
Spazju Kreattiv Malta

Spazju Kreattiv

Spazju Kreattiv Malta. Priestor kde človek nájde kľud a priestor pre nové nápady, inšpirácie a utriedenie myšlienok.

Malta Photo Gallery

Najkrajšie miesta Malty objektívom smartfónu Huawei P50 Pro. Určené pre DTP monitory s rozlíšením Full HD a viac.
Dingli cliffs Malta

Dingli cliffs

Ak chceš byť na Malte mimo davy ľudí, vyraz na útesy Hat Dingli. Objavíš fotonirvánu a pobrežné útesy, ktoré miestni nazývajú Dingli Cliffs.
Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 101