Gnejma, Qarraba Bay, Popeye: možno najkrajší peší trail na Malte

Bol to len výstrel naslepo. Názov zastávka Riviera sľubne pripomínal možnosť vymáčať si pľuzgiere v krásnej lagúne. Chodník od Gnejma bay cez Qarraba Bay do Popeye však po prechode považujem za možno najkrajší peší trail na Malte.

Krajší a náročnejší než Dingli, divší a opustenejší než útesy Modrej lagúny na ostrove Comino.

Qarraba Bay Malta
Il Qarraba bay

Radisson Blue Golden Bay

Iba jeden fakt dobrý hotel a okolo teba všade prírodná rezervácia a očíslovaní maníci vláčiaci ťažké pneumatiky hore svahom od pláže k hotelu.

Qarraba Bay Malta
Pokerstars Red Bull ultra toto nie je ekologický zber pneumatík

Ďalší bežiaci dole svahom preskakovali metrové prekážky. Kam si pozrel tam niekto v pohybe. Hneď mi bolo jasné, že sa nejedná o ekologický zber gumenného odpadu. Keď som sa priblížil k jednému zo standov, odpoveď bola jasná.

Blbému sa pošťastí. Práve som sa stal pasívnym účastníkom ultra preteku Red Bull Pokerstars na Malte. Asi som vyzeral dosť vyčerpane, lebo mladé hostesky mi ponúkli Red Bull a pohár vody. Hrdo som odmietol.

Pokerstars challenge Qarraba Bay
Jedn zo standov preteku Pokerstars Malta

Il Quarraba

Ani začiatok trailu, ani koniec. Keď ten mys vidíš poprvýkrát, čosi ťa k nemu priťahuje. Žeby tá obrovská zvetraná skala alebo hra svetla a tieňov? Neviem, čo viac dávalo tomuto kúsku zeme tú vesmírnu atmosféru. More, nemore, musel som ísť až pod skalu.

Qarraba Bay Malta
Il Qarraba pod skalou začína chodník

Kaňonom popadaných skál

Neviem ako ten chodník nazvať inak ako kaňon. Hoci kaňon to nie je. Každým ďalším krokom sa otvára nová panoráma.

Môžeš len hádať, koľko miliónov rokov tej skale trvalo, kým vytvorila tento úkaz. Nemyslím na more, ba ani na ľudí. Som tu sám a premýšľam, ako sa prešplhám cez najbližšiu metrovú skalu. Volím to cez pupok. Ešte že je dosť mäkký a nohy aj ruky mám voľné.

Nie. Horolezec by zo mňa nebol. Ale toto musím dať.

Nepi vodu z vodovodu

V diaľke na konci skál sa črtá čosi ako civilizácia. Tomu vravím infraštruktúra. Hmlisto vidím na konci skál stánky s magnetkami, uterákmi, hrnčekmi i suvenírmi. Chladničku s Coca Colou a mrazenými nanukmi. Kúskami pizze. Berú aj platobné karty. Kto to tu postavil a pre koho? Dnes teplo na slnku presahuje 38°C a ešte som nepožil. Na október nie tak zlé. Už zdiaľky rozoznávam usmiatu tvár predavača: „Nech sa páči.“

Ponúka mi všetko. Magnetky na tisíc spôsobov. More a skaly, more a nebo, more a Valletta, more a koraly, more a more,… a I love Malta. Všetko v akcii za 4. Cisk, Heineken, Sprite i Coca Cola v mrazáku v plechovkách za 2€. Majú tu aj prenosný záchod. 50 centov. Super poloha tu na konci kaňonu. Koho to napadlo urobiť tu stánok? Na konci sveta. No nič. Vysoké teploty spolu so zažívacími problémami a dehydratáciou dokážu s fantáziou veľké veci. Ďalšia skala. Ostáva mi ísť ďalej.

Qarraba Bay Malta
Chodníčkami cez bizarné skalné útvary Il Qarraba

Zvláštne. Prvýkrát sa nikam nenáhlim. Som tu sám a je tu ticho. Je to monumentálne. Nič ma nenaháňa. Sadnem na skalu a sledujem more. Ani žblnk.

Som tu sám preto, že väčšina turistov to pri skale vzdá. Opäť tie zákazy a upozornenia. Je to väčšie ako som predpokladal. Váham, či to cez tie niekoľkometrové skaly dám. Verím však, že podobných bláznov je viac a cestu už prelozili. Začínam liezť. Fakt mám veľký pupok.

Qarraba Bay Malta
Cez toto fakt neviem ako

Hiking trail Il Qarraba

Mohol som sedieť pri bazéne a popíjať drink, mohol som si prenajať loďku, sprievodcu, mohol som ležať na pláži a kadečo. A ja tu lozím v skalách a opájam sa svetelnou hrou bizarných tvarov.

Teda nielen. V ušiach mi hrá Oskar Petr a jeho Zmrzlinář z albumu: Jsme starý jako děti. Dúfam, že ste nezabudli, že svoje Freebuds Pro 2 nosím stále zo sebou. Sorry za promo vsuvku ale fakt skvelo hrajú. Teda nielen Marsyas ale aj slúchadlá.

Odkedy ich mám pri sebe, zážitok na horách má úplne nový rozmer.

Singila Beach

Dnes ráno som sa napil vody z vodovodu. Smäd je sviňa a veľmi zlý radca. Na Malte je voda nepitná. V kohútikoch tečie len odsolená morská voda, fakt nechutná. Nemal som ju dávať. Začínam chápať, že bez niekoľkonásobného označkovania terénu sa nepohnem ďalej. Našťastie je všade veľa suchej trávy a dole tá najnádhernejšia opustená lagúna.

Qarraba Bay Malta
Vstup na Qarraba Bay

Jeden by neveril, ako sa môže človek zapotiť prechodom skalnatým terénom. Alebo, že by to bolo niečím iným?

Každopádne som sa s radosťou hodil do priezračnej 26 stupňovej vody. Neviem, či sa mi viac uľavilo hore nad plážou alebo keď som potom skočil do vody. Oboje bolo fajn.

Gnejma Bay trail

Viem, že som pomalý. Aj to viem, že trebalo ísť opačným smerom. Ale ten pohľad zhora jednoducho nepustí. Musím sa tam vyškriabať a musíš to vidieť.

Niektorí pretekári ma obiehali, iní to zvládali štvornožky. Čo mali spoločné bolo odhodlanie a úsmev na tvári.

Qarraba Bay Malta
posledné metre štvornožky s úsmevom na tvári

Skalné traily cez Golden Coast

Pohľad zhora na Gnejma Bay ti otvorí oči. Pod sebou máš desiatky kilometrov skalných trailov a krajinu takej nevšednosti, že znovu stojíš a musíš fotiť. Niektoré cestičky schodné, iné menej.

Qarraba Bay Malta
Zaprášené gate len zvýrazňujú potrebu občas padnúť na zadok

Prečo som o tom doteraz nevedel? Prečo o tom nikde nepíšu?

Možno preto, že sa tu nič nepredáva. Je tu len zopár bláznov s paličkami a batohmi, divé králiky a panenská príroda. A tá je na Malte veľmi vzácna.

Znenazdajky sa v skalách zjaví nejaký ind. Usmejeme sa na seba. Pre mňa to znamená: „Dá sa aj vyššie.“ To už som v stave, že nešpekulujem.

Človek má vždy na výber. Neviem, či to nazvať šťastím alebo prekliatím, keď má človek v hlave vždy len jedno slovo: „Ďalej.“

Gnejma Bay Malta
Pohľad na Gnejma Bay Tam hore sa musím dostať

Hiking trail

Dostávam sa na hranicu prírodnej rezervácie Il Majjistral. Je pár minut po obede a navrchu dávam pitný režim. Jeden Cisk a jeden ionťák. Zobral som si ich z domu. Ionťák na dehydratáciu a Cisk na posmelenie, lebo ten lenivý vo mne začína kričať z plného hrdla: „Stačilo. Okúp sa.“

Neposlúchnem.

Quaraba Bay Malta
Quaraba Bay nádherné výhľady z hora, vyššie sa nedalo.

Cez NP Il Majjistral

Prechod cez park má čosi cez 8 km terénom náročným na vyvrtnutie kotníka. Cestičky po okrajoch skalných útesov len sťažka identifikuješ. Mnoho ľudí už tento trail nedáva. Pri pohľade na moje PUR podrážky tiež chvíľu váham, či to na tých ostrých skalách dajú.

Il Majjistral národný park
Il Majjistral národný park

Prechod týmto národným parkom spomínal aj Boyan. Začínam oceňovať jeho obchodného ducha. Pokiaľ nerozstrieskaš celý bicykel aj seba, minimálne niekoľko krát sekneš plášť. Pre požičovňu bicyklov garancia príjmu.

Sú miesta na okraji, kam sa neradno približovať. Za túto hranu sa už fakt chodiť neodporúča. Ale čo by som neurobil pre pekný záber.

150 metrov pod sebou vidíš nádherné pláže, priezračné more a morské zákutia. Ale dostať sa na ne inak ako loďou sa asi nedá. Rozmýšľam čo ma na Malte viac priťahuje. Či more alebo tie skalné útesy. Nie sú to alpské tritísícky ale vo Švajčiarsku zase nemajú more.

Quaraba Bay Malta
Peší prechod Il Majjistral

Morské jaskyne

Mnoho ľudí na Malte smeruje na Blue Grotto alebo Modrú lagúnu.

Malta je však plná morských okien a jaskýň. Ty sa na ne nedostaneš iba preto, že o nich nevieš a žiaden domáci ťa tam nezoberie. Lebo nevyberá vstupné.

Zato sa domáci radi povozia. Najčastejším dopravným prostriedkom v tejto pustine boli krosové motorky. A musím priznať, že mi s tým hlukom riadne sali krv. Podobne ako niekoľko desiatkam ďalších peších bláznov, ktorí sa na tento trail odhodlali.

Quaraba Bay Malta
Motokross tu frčí

Popeye willage

Každá úžasnosť raz skončí. Aj môj dnešný trail je u konca. V dedinke Popeye willage. Ak je to možné dedinkou nazvať. Jedná sa totiž o zábavný park. Filmové kulisy v ktorých sa natáčal rovnomenný muzikál sa developeri rozhodli prerobiť na komerčnú mašinku so všetkým, čo k podobnému Disneylandu patrí. Kiná, bazény, reštiky, puby, pirátske kulisy a domky.

Hneď pri vstupe ťa čaká welcome message. Vstupné 20€ je malina, pokiaľ ťa podobné Disneylandy hecujú.

Ak máte malé deti alebo radi podobné atrakcie, hor sa na návštevu. Ak však máte vyššie nároky, než zhlobené pomaľované filmové búdky a kulisy, ponúkam vám hneď dve zážitkové alternatívy.

Bezplatná divá kúpačka

Prejdite kúsok za dedinu a nájdete v skale vysekaný kaňon. Dovedie vás k betónovému mólu v neďalekom zálive s blankytne modrou vodou a piesčitým dnom zrovnateľným s Modrou lagúnou. Akurát tu chýbajú tie davy turistov.

Popeye willage malta
Len kúsok od Popeye willage tá najskvelejšia kúpačka

alebo Marsovin

Ak ste vinár a nemáte radi fejky, sadnite na autobus a zastavte sa až v pivniciach Marsovin. Garantujem vám, že ušetrené peniaze za vstupné v parku miniete účelnejšie. 🙂 Grand Maitre 2006 je blend Cabernet Savignon a Cabernet Franc, veľmi dlho zrejúci v dubových sudoch. Nie malá cena mi za tento skvost ohodnotený vinármi na 4,9/5 hviezdičky prišla oveľa logickejšia ako vstupné do Popeye.

Namiesto vstupu do parku som vyskúšal obe zmienené alternatívy a stáli zato. 🙂

Marsovin
Marsovin Grand reserva 2006 odporúčam tiež Antonín alebo Cheval Blanc

Peší prechod cez Golden Coast

Gnejma Bay, Qarraba Bay, Il Majjistral. Ráno som netušil, že budem mať za sebou jeden z najkrajších zážitkov na Malte. Nikomu nevnucujem moje videnie Malty. Nemám rád lehátka pri mori, ani organizovanú anímáciu. Mám rád nezávislosť, samostatnosť, prírodu, endorfíny a adrenalín. A tiež výnimočné stretnutia a zážitky. Dnešný trail vo všetkom predčil moje očakávania.

Ak ste na tom podobne, Quaraba Bay rozhodne do Maltského itinerára zaraďte.

Qarraba Bay Malta
Qarraba Bay Malta
Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 96