Hal Attard, Hal Balzan, Hal Lija a San Anton prezidentské záhrady

Hal znamená dedinka. Malta je multikulturálnou zmesou civilizácií. Okrem toho, že ostrov má už historicky strategickú polohu medzi Afrikou a Európou, je naozaj malý. A preľudnený. Tak som sa rozhodol objaviť Hal Lija a San Anton prezidentské záhrady.

Uličky Hal Lija pôsobia veľmi autenticky
Uličky Hal Lija pôsobia veľmi autenticky

Každý na Malte hovorí anglicky, jazdí sa v pravo, všetko je zastavané. Nájsť priestor pre príjemnú relaxáciu, prechádzku, poťažmo cyklistiku alebo beh v centrálnej oblasti Lija, El Mostar, či Valleta je neobvyklo ťažké.

Hal Lija pozostatky anglánov
Hal Lija pozostatky anglánov

Z toho aj vyplýva moje odporučenie. Ak nechcete riešiť puby, diskotéky a turistické návaly, nájdite si kľudnú zónu.

Hal Lija

Takou je práve Hal Lija. Miesto iba na skok od Vallety mi ponúklo to najautentickejšie ubytovanie u Malťanov- srdciarov, mimo davy a turistický ruch. Gail sa o mňa starala veľkolepo.

Iba 5 minút smerom na H Attard je prezidentský palác s tou najúžasnejšou verejne prístupnou záhradou.

Prezidentský palác
Prezidentský palác

San Anton Garden

San Antonio Garden sú jednou z najkrajších záhrad na Malte s veľkým množstvom krásnych kvetov a rastlín. Miesto stretu botaniky a zvieracích subkultúr. Už dostať sa do záhrad je zábavné. Musíte totiž z Lije prejsť cez stráženú oblasť prezidentského paláca, kde si vás najprv premerajú a až potom vás vpustia.

Záhrada je sprístupnená verejnosti od roku 1882 a dal ju postaviť veľmajster Antoine de Paule ako doplnok svojho letného sídla, paláca San Anton, ktorý je dnes sídlom maltského prezidenta. Niektoré stromy sú staršie ako tri storočia.

Zákutia San Anton Garden

Keďže puby a diskotéky Vallety nie sú pre mňa, chodil som tam na večerné prechádzky temer denne. Tretí deň sme už s ochrankou srandovali.

Záhrady San Anton

Záhrady San Anton sú obklopené múrmi, ktoré dodávajú parku rustikálnu a súkromnú atmosféru.

Plot záhrady už niečo prežil
Plot záhrady už niečo prežil

Čierna labuť

Labute sú predsa vždy biele. Teória čiernej labute nám hovorí, že sa niekedy môžu odohrať udalosti, ktoré boli dovtedy považované za nemožné. Udalosti, ktoré zvrátia akékoľvek prípravy a plánovanie. Tieto udalosti majú často obrovský vplyv na svet a negatívne ovplyvňujú ekonomiku a spoločnosť. Hoci som o fenoméne čiernej labute od Nassima Nicholas Taleba čítal, nikdy som čiernu labuť nevidel. Až dodnes.

Čierne labute existujú
Čierne labute existujú

Plávala si v prezidentských záhradách iba kúsok od tabuľky nekŕmte labute.

San Anton Garden vie vôbec prekvapiť. Ak očakávate oficiálnu snobskú záhradu, ste na riadnom omyle. Presvedčilo a o tom miestne osadenstvo.

Holuby, dravce, sliepky, kohúty, pávy, mačky, všetci tu žijú v jednom krdli vo vzájomnej symbióze, kŕmiac sa padajúcimi pomarančami, klementínkami, banánmi alebo citrónmi. 🙂

Skutočná oáza kľudu na Malte. Sadnúc na lavičku, konečne som mal čas nielen vstrebávať ale aj premýšľať. Čo môžem zmeniť a čo zas nie, ako ďalej a vôbec… stovky otázok, ktoré sa vám vyroja v hlave, ak nie ste pod tlakom udalostí, zážitkov a času. Hal Lija a San Anton prezidentské záhrady. Vedel som tu presedieť hodiny.

Hal Lija vilová štvrť bývať v takomto prostredí je iné ako v hoteli :-)
Hal Lija vilová štvrť bývať v takomto prostredí je iné ako v hoteli 🙂

Doprava

Ako som už spomenul, na Malte sa jazdí anglicky. Napravo. Cesty sú prehustené a šoféri nie veľmi ohľaduplní. Cyklotrasy, najmä MTB nájdete iba v turisticky exponovaných oblatiach v severozápadnej časti. Ale jazdiť bicyklom naprieč dopravnými uzlami centrálnou Maltou považujem za peklo. Aj preto odporúčam využiť primárne autobusovú dopravu.

Autobusy na Malte sú veľmi komfortné a spoľahlivé
Autobusy na Malte sú veľmi komfortné a spoľahlivé

Jazdí pravidelne, aj v noci a je celkom spoľahlivá. Dostanete sa všade. Lístok v autobuse stojí mimo sezónu 1,50, v sezóne 2 eurá, je prestupný a platí 2 hodiny. Autobusy X1-X4 sú expresné autobusy, ktoré vás rýchlo prepravia k hlavným záujmovým bodom ostrova.

Mapa autobusových trás
Mapa autobusových trás

Staff Canteen

A ešte jeden tip na záver

Staff Canteen na letisku
Staff Canteen na letisku

Na letisku sa vykašlite na všetky foodcourty, zvezte sa o poschodie nižšie a nájdite si Staff kantínu. Najete sa tu normálneho vareného jedla, oveľa kvalitnejšie a za oveľa menej peňazí. 🙂

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 101