St. Paul’s Catacombs do podzemia Rabatu a za tajomstvami Mdiny

Rabat a Mdina na mňa zapôsobili svojim kľudom už pri minulej návšteve Malty. Ale ich najväčšiu kresťanskú pamiatku, jaskyňu Sv. Pavla s katakombami starými niekoľko tisícročí, som vtedy nestihol. Dnes prišiel ten čas: St. Paul’s Catacombs do podzemia Rabatu.

St Paul’s Catacombs

Ak máte klaustrofóbiu, radšej návštevu vynechajte. Schody vás dovedú najprv na prvú úroveň podzemia. Malťania pod katedrálou vybudovali počas 2. svetovej vojny protiletecké kryty. Na ich konci vedú schody dole. Až vtedy vstúpite do skutočnej histórie.

St. Paul's Catacombs
Protiletecké kryty z 2. svetovej vojny

Katakomby svätého Pavla slúžili ako pohrebisko z púnskych, rímskych a byzantských čias. Patria k najstarším a najväčším pamiatkam kresťanstva na Malte. 

Podľa rímskeho práva nemohli byť mŕtvi pochovávaní v meste, preto si v blízkosti vytvorili podzemné komplexy pohrebných komôr. Mesto Mdina nazývané tiež Melite počas rímskej okupácie vytvorilo na tento účel pohrebisko práve tu, v St Paul’s. 

Existujú dohady, že katakomby boli kedysi priamo prepojené s jaskyňou svätého Pavla. 

Archeologické výskumy dokazujú, že jaskyňa i katakomby naozaj pôvodne tvorili súčasť veľkého cintorína pre Mdinu. Toto pohrebisko sa používalo už štyri storočia pred Kristom a fungovalo až do 7. storočia nášho letopočtu. 

Katakomby sa rozkladajú na ploche viac ako 2000 m2.

St Paul’s Grotto

Jaskyňa sv. Pavla sa nachádza hneď vedľa katakomb, pod katedrálou. Podľa Knihy skutkov práve sem prišiel Svätý Pavol a jeho misionárska družina ako utečenec, keď ich loď stroskotala na ostrove Malta, na ceste z Kréty do Ríma. 

Po príchode do jaskyne St. Paul’s Grotto na Malte začali kázať o kresťanstve maltskému ľudu.

Jaskyňa Sv. Pavla
Jaskyňa Sv. Pavla

Tu je zrod kresťanstva na Malte

Svätý Pavol tu strávil 3 mesiace. Jaskyňa je taká slávna, že ju navštívili a modlili sa v nej aj pápež Benedikt a Ján Pavol II.

St. Pauls Grotto, Malta
St. Pauls Grotto, Malta

St. Paul’s katedrála

Priamo nad jaskyňou je katedrála s obrazovou galériou a cirkevným múzeom.

Lístok do katakomb slúži tiež ako vstupenka do múzea. Baroková katedrála zo 17. storočia je impozantná.

V múzeu sa nachádzajú niektoré z najvýznamnejších pamiatok Malty. Maľby Giovanni Battistu Beinachi, socha sv. Pavla od veľmajstra Pinta alebo pôsobivá strieborná galéra, ktorú v 60. rokoch vytvorili rytieri Rádu svätého Jána. 

Nájdete tu aj prvý prezidentský automobil, ktorý jazdil po Malte.

Rabat

Hoci v súčasnosti je hlavným mestom Malty Valletta, nebolo to vždy tak. Pôvodné hlavné mesto krajiny bolo práve tu. Stredoveká opevnená Mdina s jeho predmestím Rabat.

Možno práve preto, že som si zvolil na objavovanie katakomb a Rabatu nedeľné ráno, očakával som ticho, pokoj a nesmierny kľud. V zákutiach uličiek som našiel zátišia hodné impresionistických malieb.

Uličkami Rabatu

Všetci turisti na Rabate smerujú do Domus Romana. Je to nepochybne najvýznamnejšia rímska stavba na Malte. Ale práve pre tieto zátišia som ho nakoniec nestihol. Tie uličky ma úplne dostali.

Našiel som aj skvelý štýlový balkón. Aj kosti vhodné pre mňa. Aj stromy hodné zvečnenia.

Mal tu byť nedeľný kľud ale osud opäť všetko pomenil.

Františkánska procesia

Práve v túto nedeľu Františkáni organizovali veľkú kresťanskú procesiu, ktorá postavila celý Rabat i Mdinu na nohy. Začalo to kapelou, ktorú nasledovala dlhá, pomalá procesia a na jej konci sa zapojil každý. Aj kone, somáre, povozy, deti….

Zažiť niečo podobné sa len tak nepodarí a verte, cítite sa ako na Sicílii v minulom storočí. Malta alebo jej časť okolo starej Mdiny je nepochybne veľmi konzervatívna a kresťanská.

Rodiny, spolky i zvieratá

Sprievod prešiel väčšinou centrálnych uličiek a to, čo po ňom ostalo nevoňalo, ale nikomu ani nevadilo.

Pochopil som, že to je pre Malťanov niečo ako posvätenie.

Upratovacie čaty budú na procesiu spomínať

Na tohto tátoša som sa nevedel vynadívať. Veľká Františkánska sláva sa rozišla až po obede. V hlave mi hrali pochody toho bigbandu ešte pol dňa. To už som ale čakal na môj autobus do Valletty.

Cestovať kultovo

Ak sa chcete previezť medzi Vallettou a Mdinou štýlovo, využite tento starý autobus. Dnes už jazdí ako turistická atrakcia, ale vráti vás o polstoročie dozadu. Cestovné stojí za každý cent.

Z Valletty do Mdiny kultovo
Z Valletty do Mdiny kultovo polstoročným autobusom

Okrem retro autobusu som v Rabate objavil aj inú dopravnú alternatívu, po ktorej srdce pyští. Mercedes SL 320 Cabrio. Bohužiaľ, od tejto trojlitrovej mašinky pre dvoch turistov som nemal kľúče. 🙂

Panečku to by bolo pojazdeníčko.

Mercedes 300 SL cabrio moja voľba
Mercedes SL 320 cabrio
Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 101