Valletta, pulzujúce srdce Malty

Valletta, pulzujúce srdce Malty. Ale Valletta nebola vždy hlavným mestom.

delikátny rozhovor holubov o nevhodnom parkovaní v meste
Delikátny rozhovor dvoch holubov o nevhodnom parkovaní v meste

Valletta hl. m. Malty

Predtým, od staroveku po stredovek, bola hlavným mestom ostrova Mdina: Citadela v Rabate. Keď však rytieri svätého Jána prišli na Maltu v roku 1530, moreplavci zistili, že Mdina, ktorá sa vyvinula z osady z doby bronzovej na kopci ďaleko vo vnútrozemí im málo poslúži. Potrebovali mesto v blízkosti svojej flotily, a tak opevnili Birgu a urobili z neho administratívne hlavné mesto Malty. Na obranu to ale nestačilo.

Nakoniec rytieri svätého Jána založili po veľkom obliehaní Malty v roku 1566 mesto Valletta a to bola oficiálne vyhlásené za hlavné mesto Malty 18. marca 1571. Vstup do samotného centra Valletty je monumentálny

Vstup do Valletty
Vstup do Valletty

Iná vo dne iná v noci

Študovať históriu je jedna vec. Nočná Valletta však človeka stále núti vyťahovať fotoaparát. Mesto sa v noci rozžiari.

Ochutnať večerný Cisk (miestne a mimoriadne chutné pivo) a k tomu zajesť Pastizzi, plnené kašovitým hráškom alebo ricottou vás zacykluje. Pivo, pastizzi, pivo, …. Fakt nie márny spôsob ako tráviť čas v nočnej Vallette.

Maltézsky charitatívny rád svätého Jána Jeruzalemského

Valletta je dnes najmenšie hlavné mesto v Európe. Vplyv cirkvi je tu všade zreteľný.

Valletta kostol Sv. Františka z Assisi
Valletta kostol Sv. Františka z Assisi

Valletta čo vidieť

Celé mesto je dnes zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Vo Vallette cítite vojenskú a kresťanskú históriu všade.

Budova Maltského Parlamentu
Budova Maltského Parlamentu

Viac ako tristo pamiatok, kostolov, palácov a múzeí robí z Valletty jednu z najkoncentrovanejších historických oblastí na svete. A je to cítiť aj na davoch turistov. Hoci ste tu mimo sezónu život pulzuje temer 24 hodín denne.

Three Cities: Birgu, Bormla a Isla

Birgu Fort San Anglu
Birgu Fort San Anglu

Na druhom brehu Valletty sú tri výbežky nazývané aj Three Cities. Najhistorickejšie časti mesta. Birgu bola pôvodným hlavným mestom, keď ešte Valletta neexistovala. Maltézski rytieri pod vedením veľmajstra Jeana Parisota de Valette potrebovali nové opevnené hlavné mesto. 

Vybudovanie Vallety na rovnakom polostrove ako Fort St. Elmo zabezpečilo lepšiu obranu polostrova, oboch prístavov i troch rytierskych miest: Birgu, Bormla a Isla.

Trajektom na Three Cities

Valletta Upper Barrakka Garden výťah k trajektovému terminálu na 3 cities
Valletta Upper Barrakka Garden výťah k trajektovému terminálu na 3 cities

Z tej hornej ťa výťah zvezie k terminálu, odkiaľ sa za 2,80 eur trajektom prepravíš do historických Three Cities.

Mňa neprepravili. Tak totiž fučalo, že všetka lodná doprava bola oba dni, čo som bol vo Vallette zastavená. Výhľad na Grand Harbour z horných záhrad Valletty je možno jedným z najpôsobivejších výhľadov na mesto v Európe.

Polostrov, na ktorom sa Valletta rozrástla, oddeľuje dva z najkrajších prírodných prístavov v Stredozemnom mori. Fort St Elmo riadi vstup do okolitých prístavov. 

Opevnenia mesta

Celá Valletta je opevnená impozantnými baštami a opevneniami postavenými pozdĺž vodného okraja celého polostrova. Okolo prístavu Grand Harbour s niekoľkými zátokami rytieri opevnili aj spomínané tri mestá Birgu, Bormla a Isla. Ide k nim z Valletty trajekt.

Barrakka Gardens

A potom objavíš konečne spodné a horné Barrakka záhrady. Z tej spodnej sa ti otvorí nádherný výhľad na pevnosť a vstup do prístavov.

Miesta, ktoré sľubujú relax a pohodu v meste, sú horná a dolná záhrada Barrakka. Už aj preto, že je to temer jediné miesto, kde na Vallette nájdete zeleň. Nie je miesto a nie je voda. Okrem zelene tu ale nájdete aj davy turistov.

Kolorit Valletty

Fontána pri vstupe do mesta

Vstupnému mostu tróni vedľa autobusového terminálu obrovská fontána. Od mohutných hradieb, cez barokovú architektúru až po kuriózne zvažujúce sa uličky plné pubov. Pre fotografa pastva pre oči.

Keď vidíš tie dekoratívne maltské balkóny s vyvešaným prádlom, výklenky so sochami svätých a odpadom pod nimi a charakteristické nápisy starých obchodov, vo Vallette nemáš chuť prestať fotiť.

Uličky, obchody, schody

Ak chceš obšliapať celú Vallettu, nachodíš sa. Centrálna trasa (obchodná a komerčná tepna mesta) je ako chrbtová kosť, ktorá sa do každej strany kolmými uličkami zvažuje k moru, ktoré je 40 m pod úrovňou mesta. Odporúčam prechádzky paralelnými ulicami s hlavnou. 🙂

Značkové obchody, obchody, obchody, fontána, katedrála, obchody, tá hlavná tepna je ako v každom inom meste celkom nudná. Či máš pocit, že koncept miestnej Zary, Pandory či Gantu je práve tu iný, ako kdekoľvek v inom nákupnom centre?

Priznám utiekol som do bočných uličiek. Nič pre mňa.

Katedrála Sv. Jána

Ak máte radi Caravaggia navštívte katedrálu Sv. Jána. Malťania ju považujú sza jednu z najvýznamnejších pamiatok vo Vallette. Priznám , keď som videl tie rady, uprednostnil som radšej atmosféru uličiek.

Valletta Katedrála Sv. Jána priestor pre Caravaggia
Valletta Katedrála Sv. Jána priestor pre Caravaggia

Ak máte radi angličanov navštívte St. Paul Cathedral.

Valletta St. Paul katedrála pod správou angličanov
Valletta St. Paul katedrála pod správou anglikánov

Spazju Kreativ

Priznám ja som skôr uprednostnil aktívny workshop v centre moderného umenia. Múzeum moderného umenia je v pevnosti St. James Cavalier

Ak chceš vidieť niečo z výstav múzea moderného umenia klikni sem

Pod Fort St. Elmo

Národné vojnové múzeum na konci Valletty prezentuje vojenskú a z časti i lodnú históriu mesta. Valletta bola niekoľkokrát obliehaná a za 2 sv. vojny nemcami extrémne bombardovaná. Keď som si pozeral zbombardované fotky mesta, tislo sa mi na jazyk, že podobné zverstvá snáď skončili pred 80 rokmi druhou svetovou vojnou.

Bohužiaľ, dnešok nás presvedčuje, že egocentrickí psychopati s napoleonskými sklonmi ovládať, ničiť a zabíjať sú stále medzi nami.

Valleta Fort St. Elmo
Valleta Fort St. Elmo, Národné vojenské múzeum

Oveľa viac ako centrum ma zaujalo miesto pod pevnosťou.

Najlepšia adresa v meste, z ktorej na prvý pohľad dýchala nezávislosť, sloboda a úlet. Malý ostrovček pre útek domácich, kam sa oplatí ukryť pred davmi turistov a komercie.

Neoficiálna pláž a rybárska osada na tom najexponovanejšom mieste Valletty ma nadchla oveľa viac ako mesto preplnené davmi turistov. A odtiaľto sa nedá ísť inak ako k domácemu neturistickému pubu. 🙂

Fakt lokálny pub s chladeným Ciskom
Fakt lokálny pub s chladeným Ciskom

Kráľovská opera

Valletta bola počas druhej svetovej vojny silne bombardovaná kvôli jej významu a polohe medzi dvoma prístavmi. Počas tejto doby bolo nemcami vybombardovaných niekoľko významných historických pamiatok. Tak bola totálne zničená aj Kráľovská opera postavená v roku 1877, jedna z najkrajších a ikonických budov mesta. Dostala priamy zásah pri nálete v roku 1942. 

Valletta Plaza Tritoni
Valletta Plaza Tritoni

Niektoré časti Valletty museli byť úplne prestavané, čo dokresľujú aj niektoré z novších budov v renesančnom meste.

Ako divadlo pod holým nebom sa znovu opera otvorila až v roku 2013. Je tu také miesto na nálepky. Nelenil som a tá naša Cestovanie Hiking restartnisa je tu tiež. Nájdete ju?

Sliema

Asi najviac autobusov aj ubytovaných turistov som videl v Slieme. Vyrastá tam na pokraji útesov celkom moderná štvrť. Valletta je tu čo vidie.

Trajekt Sliema je plnohodnotná forma dopravy
Trajekt Sliema je plnohodnotná forma dopravy

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 96