Malta National Aquarium

Zlé počasie býva na Malte málokedy. Viac ako 300 dní v roku je tu slnečných. Napriek tomu sa mi zadarilo. Voľba padla na Malta National Aquarium, morské akvárium v severnej časti ostrova Il-Qawra (Bugibba).

Maltské akvárium

Priamo pri akváriu je bezplatné parkovisko. Ale dostať sa sem z ktorejkoľvek časti ostrova autobusom je ešte jednoduchšie. Na autobus treba zamávať. Inak nezastane.

  • X3Mosta, Mdina, Birkirkara, Tarxien, letiště, 
  • 45Valletta, Mosta, Birkirkara, 
  • 186: Mosta, Mdina, 
  • 212: Sliema, San Giljan, Paceville, Pembroke, 
    221: Mellieha, Cirkewwa, přístaviště lodí na Gozo a Comino, 
  • 280: Mosta, Birkirkara.
Malta National Aquarium
Malta National Aquarium

Akvárium je otvorené denne od 10 – 18 hod. Ak máte internet, oplatí sa zakúpiť si lístky online. Sú o nejaké euro, dve lacnejšie a platia na celý deň neobmedzene.

Kedy, ak nie teraz?

„Pozdejšie Jožko, pozdejšie.“ Tak ma vždy v mladosti častoval tréner, keď som bol nedočkavý. Veľmi ma nasieralo, že uňho sme boli všetci Jožko. A tak som po prvej návšteve morského akvária v Singapore pred viac ako 30 rokmi väčšinu ponúk na ďalšie vstupy odmietol. Vždy si poviem: „Pozdejšie Petere, pozdejšie. Inokedy.“ Ale… kedy, ak nie teraz?

Malta National Aquarium photo Huawei P50 Pro
Malta National Aquarium photo Huawei P50 Pro

Patálie s autobusom

Ďalšiu patáliu som zažil s autobusom. Cestou do akvária som vystúpil nie dva ale hneď tri krát. Najskôr v Rotunde v Moste, potom omylom skôr, aj v Bugibbe. A stálo to za to, pretože Bugibba Clifffs, ktoré som objavil ma nadchli možno viac ako akvárium samotné.

Rotunda v Il-Mosta

Ak pôjdete autobusom, nezabudnite vystúpiť v mestečku Mosta. Miestna rotunda za to rozhodne stojí. Neviem či som niečo tak veľkolepé na Malte vôbec videl.

Rotunda v Il-Mosta
Rotunda v Il-Mosta

Keď som sa pýtal domácej, kde sa tam rotunda vzala, povedala mi príbeh: Počas bombardovania v období 2. svetovej vojny sa v katedrále schovávala viac ako tisícka ľudí. Nemecký bombardér zhodil bombu priamo na katedrálu, ktorá prerazila klenbu, zaryla sa do podlahy a… nevybuchla. Nikto vtedy nezomrel. Šťastie alebo zázrak? Mnohí Malťania majú odvtedy Rotundu vo veľkej bázni.

Zastávka autobusov je priamo pri rotunde, čo vám umožní s jedným lístkom a prestupom na ďalší autobus o 30 minút absolvovať prehliadku celej katedrály.

Malta National Aquarium

Budova v tvare hviezdice na pobreží pôsobí veľmi moderne.

Malta Natl Aquarium
Malta National Aquarium

Maltské národné akvárium je domovom impozantných 41 nádrží naplnených plazmi, hmyzom, obojživelníkmi a samozrejme rybami! 

Súčasťou Akvária je i malé terárium
Súčasťou Akvária je i malé terárium

Riasy, hady i žraloky

Je rozdelené do viacerých tematických zón, ktoré predstavujú podmorský svet v okolí Malty a prístavu Valletta a veľkého tunelového akvária s rybami z tropických oceánov. Žraloky čiernocípe, žraloky zebry, žraloky leopardie, žraloky bambusové, raje a úhory sú len niektoré z exotických druhov, ktoré som si zapamätal. Nájdete tu aj malé terárium plné plazov a obojživelníkov.

Konečne som si vychutnal moje smartfón fotodelo: Huawei P50 Pro. Nie nadarmo sa ten foťák stal víťazom testu DXOMARK 2022.

Pripadal som si ako ten rybár

Raz našiel boháč rybára len tak sedieť vedľa člna.
„Prečo nie si na mori a nechytáš ryby?“ spýtal sa ho.
„Pretože na dnes som si už nachytal dosť,“ odpovedal rybár.
„Prečo nenachytáš viac?“ pýtal sa bohatý človek.
„Čo by som s nimi robil?“
„Mohol by si ich predať a získať viac peňazí,“ netrpezlivo odpovedal boháč. „Za peniaze by si si kúpil lepší čln, na ktorom by si mohol ísť ďalej na more a nachytať viac rýb. Mohol by si si tiež kúpiť nylonové siete, chytať oveľa viac rýb a získať tak oveľa viac peňazí. Onedlho by si mal celú flotilu člnov a bol by si bohatý ako ja.“
Rybár chvíľu rozmýšľal a potom sa spýtal: „A čo by som potom robil?“
„Mohol by si si spokojne sadnúť a tešiť sa zo života,“ odpovedal bohatý človek.
„A čo si myslíš, že robím teraz?“ povedal rybár pokojne hľadiac na more.

Malta Nationall Aquarium
Malta Nationall Aquarium

Opäť zas s vnučkou

Nateraz som opäť raz chuť na akvárium uspokojil. Krásne, úchvatné, ale opäť zas na dlho stačilo. Moja šálka kávy je predsa len na bicykloch a na pobrežných útesoch.

Ukončíme pedagogicky a motivačne. Ak vás zastihne na Malte zlé počasie, určite nevynechajte návštevu akvária s Mosta rotundou a prechádzkou po okolitých útesoch. 🙂

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 96