Azorské ostrovy cestopis

Ferraria Hot Spring a záhrady J.Conta v Ponta Delgade

V nedeľu sme sa rozhodli ísť sa okúpať do horúcich prameňov, ktoré sú priamo v oceáne. Posledné body programu: Ferraria Hot Spring a záhrady J.Conta v Ponta Delgade

Ferraria Hot Spring

Áno, reč je o Ferraria Hot Springs. Ide o prírodné termálne pramene priamo v Atlantickom oceáne v západnej časti ostrova São Miguel na Azorských ostrovoch.

Azorské ostrovy cestopis
Ferraria Hot Springs priamo v Atlantiku

Termálne pramene sa nachádzajú na úpätí strmého kopca. Sú tu prírodné, bezplatné a pripravené, aby ste do nich hneď skočili. Je tu vybudovaný malý bazén, aby ste mohli ľahko vstúpiť do oceánskych termálnych prameňov. Odporúčame využiť aplikáciu v mobile, ktorá vám prezradí, kedy sa do prameňov oplatí vôjsť. Počas prílivu je totiž zátočka zaplavená a teplo termálnej vody necítite. Cez zátočku je pretiahnutých niekoľko lán, ktoré majú zabrániť, aby odliv niekeho vycucol von na šíry oceán a odniesol na pobrežie Britských ostrovov.

Samotný prameň má spaľujúcu teplotu 61 stupňov Celzia, oceánska voda ho však schladí na príjemných 28. Lávový kameň pozdĺž pobrežia a pri bazéne je skutočne členitý, preto odporúčame určite aj vhodné topánky. Po vyrochnení sa v teplej vode si užívame ďalej príjemnú nedeľu na záhrade v kempe, kde sa slníme spolu s ostatnými jaštericami, ktoré pobehujú okolo nás.

Azorské ostrovy cestopis
Ferraria Hot Springs priamo v Atlantiku

záhrada José Canta v Ponta Delgade

Navštevujeme záhradu J.Canta v Ponta Delgade. José do Canto (1820-1898) bol kultivovaný bohatý muž – milovník prírody. Dobre zasvätený do tajov botaniky nadviazal kontakty s botanickými záhradami a ošetrovateľmi z celého sveta, od ktorých kupoval, predával alebo vymieňal rastliny. Od polovice 19. storočia premenil svoju záhradu na výnimočný priestor pre aklimatizáciu tisícok druhov, ktoré tu teraz môžeme obdivovať.

Azorské ostrovy cestopis
Záhrada J. Canto v Ponta Delgade

Záhrada je otvorená po celý rok, okrem 1. januára a 25. decembra.

Po prehliadke veľkolepej záhrady si užívame ďalej dovolenku na námestí s kávou v ruke a malým tapas, ktoré nás prekvapí – servírujú tu klobásu s ananásovým džemom. Proti gustu žiaden dišputát!

Santa Barbara Beach

Naša dovolenka na Azoroch sa blíži ku koncu. Navštevujeme ešte pláž v Santa Barbare. Nájdete tu i školu surfovania – nevyužili sme, možno nabudúce.

Azorské ostrovy cestopis
Santa Barbara Beach

Odlet z Azorov

Dojedáme potraviny, aby sme nič nevyhadzovali, zanechávame Renatovi odkaz v knihe návštev a pomaly mierime na letisko, kde nás čaká self check-in. Let sa zaobíde bez incidentov, snáď až na jednu-dve turbulencie a jedny zásnuby v lietadle (nie naše, my už sme dávno starí manželia). V Lisabone na letisku ma ešte prepadne nakupovací záchvat šialenstva, aby sme si domov priniesli pár suvenírov.

Ďalšiu noc trávime už v Čechách v penzióne Chaloupka. Ráno v televízii ide prírodopisný dokument o Novom Zélande… Žeby nabudúce? 😊  

Azorské ostrovy cestopis
Say Goodbye

Ferraria Hot Spring a záhrady J.Conta v Ponta Delgade zavŕšili našu desať dennú expedíciu po Azorských ostrovoch. Tešíme sa na ďalší výlet.

andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok