Park Terra Nostra, Vila Franca do Camp a Chocolatinho

„Ideme na tú Terinu Nozdru?“ pýta sa ma Ľubko.
„Terra Nostru.“ opravujem ho.
„Koza Nostru?“ robí sa sprostý.

Park Terra Nostra je nádherná botanická záhrada
Park Terra Nostra je nádherná botanická záhrada

Park Terra Nostra

Park Terra Nostra je nádherná botanická záhrada spojená s termálnymi bazénikmi, v ktorých sa dá kúpať. Nachádza sa v dedinke Furnas, z ktorej sme v nedeľu išli trail okolo jazera Lagoa das Furnas. Dnes máme v pláne stráviť tu relaxačný deň. V dvestoročnej záhrade nájdete typickú Makaronézsku flóru, ale aj rastliny z iných krajín, ktorým toto podnebie vyhovuje. Miešajú sa tu rododendrony s kaméliami a magnóliami, ďalej azalky, hortenzie, lekná, ľalie a kvety a stromy od výmyslu sveta. Obzvlášť nám učarovala Gingkova alej.

Údolie Furnas má stovky prameňov a potôčikov a záhrady v parku sa nachádzajú priamo uprostred tohto vodného systému. Dozvedáme sa, že je určená na liečenie množstva zdravotných problémov, ako napríklad reumatizmus alebo obezita.

Prechádzka po Parku Terra Nostra
Prechádzka po Parku Terra Nostra

Liečenie obezity kúpaním… to sa nám páči

Údolie Furnas má stovky prameňov
Údolie Furnas má stovky prameňov

„Liečenie obezity kúpaním….“ znechutene číta Ľubko prospekt.
„Rovnaká sprostosť ako všelijaké tie vibro trenažéry a tie elektro stimulátory a podobné nezmysly.“ hromží.
„Ja to idem vyskúšať, možno ma trošku scucne!“ kričím z kabínky a následne sa vrhám do horúcej termálnej vody. Za chvíľu si už aj Ľubko vyhrieva kosti ponorený do hnedastej siričitej vody.
„Niečo na tom bude, vyhladlo mi.“ pripúšťa po kúpaní Ľubko. Ideme na obed do reštaurácie U Tonyho vo Furnase. Cestou k autu sa k nám pripoja tri veľké psy, ktoré očividne v blízkosti nemajú pána. Nie je to prvýkrát čo sa nám to tu stalo, je to znepokojujúce, ale tieto psy nič nespravia (Ak vyzeráte, že by ste sa mohli efektívne brániť, ak vyzeráte slabo a choro, pravdepodobne Vás roztrhajú. pozn. Ľubko).

Liečenie ako má byť
Liečenie ako má byť

 Večer nám Renato odporúča pozrieť si západ slnka z veže, ktorá sa nachádza v kempe. Renato sa naozaj snaží, o kemp sa veľmi pekne stará a rovnako sa stará aj o návštevníka. Poslúchneme ho a obdivuje západ slnka na ostrovoch, chýba nám už len dobrý pohár vína do ruky. Atmosféru pokazí Ľubko, keď sa z vedľajšieho pozemku ozve pasúca sa krava: „Múúúúúú.“

„Vravela si niečo?“ spýta sa ma s vážnou tvárou. Za trest ho silno štuchnem pod rebrá.

Večera hodná dňa
Večera hodná dňa

Vile Franca do Campo

Ďalší deň je zamračené a dosť chladno. Našťastie nás netlačí čas a tak si užívame pohodu a pokoj v kempe. Aj to treba na dovolenke. Nie sa stále hnať za zážitkami.

Poobede nám už je ale dlho obsedieť a tak navštevujeme aspoň kaplnku vo Vila Franca do Campo. Len nedávno, v roku 1522, konkrétne 20. októbra, zastihla toto miesto obrovská tragédia. Prišlo silné zemetrasenie a zasiahlo vtedajšie hlavné mesto súostrovia a najdôležitejšie azorské osídlenie. Počas zemetrasenia a následného zosuvu pôdy zahynulo okolo 5000 ľudí. Mnoho obyvateľov bolo pochovaných zaživa.

Vila Franca do Campo
Vila Franca do Campo

Hlavným mestom sa teda stala Ponta Delgada, kde sa začala sústreďovať hospodárska činnosť a osídlenie. Toto mesto je hlavným mestom dodnes.

Chocolatinho

Cestou naspäť sa zastavujeme v podniku Chocolatinho, kde si s radosťou doprajem cappucino a koláčik. Myslím, že z tejto dovolenky odídem o pár kíl ťažšia…

Chocolatinho
Chocolatinho nástrahy

Ideme na nákup. Keď sa vraciame do kempu s dvomi taškami plnými potravín, majiteľ kempu Renato sa nás so záujmom spýta, či sme si boli kúpiť potraviny. Odpovedáme, že nie a len nás proste baví prechádzať sa po okolí s plnými taškami. Hihňal sa, tak asi má zmysel pre humor. Potom si v hlavnej miestnosti pri veľkej mape s Renatom rekapitulujeme, čo všetko sme už videli a čo sme nevideli. Zisťujeme, že máme ešte čo robiť.

Chýbajú nám Lagoa do Fogo, trek k vodopádu Salto do Prego a kúpanie v Ferraria Hot Springs.

Azorské ostrovy čo vidieť, kam ísť

Kedy ísť na Azory?

Na Azorských ostrovoch sú počas celého roka mierne teploty, ale počasie je veľmi nestále. V lete je menej zrážok ale treba myslite na turistické nepremokavé vybavenie a opaľovací krém. A kedy je najlepšie ísť na Azorské ostrovy? Azorské ostrovy majú turistickú sezónu po celý rok.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 65