Trail na jazierko Poco Azul

Dnes ráno našla Ajka pred karavanom šesť-lístok. Predpovedá nám na dnes veľkú dávku šťastia. Neplánovane vyskúšame trail na jazierko Poco Azul

Šesťlístok pe šťastie
Šesťlístok pe šťastie

Chystáme sa navštíviť jazero Lagoa do Fogo. Je to najvyššie položené jazero na ostrove. Bohužiaľ, nemáme šťastie – prší. Meníme plány, ideálny čas na Lagoa do Fogo eštelen príde. A tak sa vraciame do našej známej Achadinhy, odkiaľ sme štartovali na Lomba d’el Rei.

Trochu sme zmokli
Trochu sme zmokli

Alchadinha

Vedie odtiaľ chodník k jazierku Poco Azul. Je to taký pidi trailík, dva kilometre tam, dva späť. Terén je tu ale náročný a prevýšenie veľké, takže pozor. Našťastie, chodník hodnotíme ako dobre upravený.

Dokonca vyrušíme pri práci (ležiac a popíjajúc pivečko) štvoricu chlapov, ktorí chodník opravujú. Požičiame si ich pracovné náradie – kladivo na zatĺkanie kolov do zeme a zapózujeme si, aby sme na nich mali pamiatku. Trail prudko zostupuje k pobrežiu a prechádza krásnym zárezom v skale.

Vegetácia a prostredie opäť nesklamali. Je tu krásne, aj keď je zamračené.

Poco Azul Trail
Ing. Ľuboš Remek, PhD.
Ing. Andrea Remeková
Ing. Andrea Remeková

Poco Azul

Samotné jazierko je ukryté v džungloidnej tôni. Sedí tu turistický pár, chlapec s dievčaťom a kochajú sa atmosférou. Na pozdrav si kývneme a prikochávame sa s nimi. „Beautiful, isn’t it?“ prehodím, aby reč nestála.

Yes it is, it’s almost magical.“ odpovedajú.
„I’m tempted to go for a swim.“ vravím, že by som zaplával.
„We’ve been considering that for the past 10 minutes, but it’s a bit too cold.“ Vravia, že aj oni zvažujú, len sa im zdá zima na kúpanie.

Ja nakoniec neodolám a párkrát si celé jazierko preplávam.

Poco Azul
Poco Azul

„Well, that was refreshing.“ pokračujem v načatej konverzácií, keď vyleziem.

Chvíľu sa ešte bavíme o tom, kde už sme boli, kde boli oni, kde sa chystáme, čo sa oplatí vidieť.

„Good bye.“ lúčime sa s nimi.
„Good bye, enjoy the rest of your vacation.“ lúčia sa s nami a potom medzi sebou pokračujú: „Ja by som do toho jazera nevliezla, muselo byť studené.“
„Také studené zase nebolo.“ zakričím za nimi a všetci sa začneme smiať…svet je malý.

Poco Azul 2

Pokračujeme v traile a neskôr po ceste nachádzame druhé jazierko, teraz si nie sme istí, ktoré je to správne Poco Azul, toto druhé je síce väčšie Poco, ale je menej Azul. Dosiahneme najnižšie miesto trailu a treba nám vyšplhať sa naspäť serpentínami do prudkého kopca.

Poco Azul trail na druhé jazierko
Poco Azul trail na druhé jazierko

Nájdeme autobusovú zastávku a predstava „cheat“-nuť to a vyviezť sa k autu je vskutku lákavá. Jazdný poriadok sme nenašli a nevyzerá to na moc frekventované miesto. Tak si tu len dáme na chvíľku prestávku, lebo niekedy aj motyka vystrelí, ale keď dlho nič nejde pokračujeme.

Portugalské autobusy - legenda vraví, že tam sedí a čaká dodnes
Portugalské autobusy – legenda vraví, že tam sedí a čaká dodnes

Čajová plantáž Porto Formoso

Vraciame sa k autu pešo a pokračujeme na čajovú plantáž Porto Formoso. Nie je taká vychytená ako Chá Gorreana, napriek tomu sa tu cítime príjemne. Výhľady sú krásne, celkovo miesto a záhrady sú očarujúce.

Čajová plantáž Porto Formoso
Čajová plantáž Porto Formoso

Zajtra sa vyberieme na západnú časť ostrova na Sete Cidades jednu z najaktívnejších sopiek v Azorskom súostroví.

Azorské ostrovy čo vidieť, kam ísť

Kedy ísť na Azory?

Na Azorských ostrovoch sú počas celého roka mierne teploty, ale počasie je veľmi nestále. V lete je menej zrážok ale treba myslite na turistické nepremokavé vybavenie a opaľovací krém. A kedy je najlepšie ísť na Azorské ostrovy? Azorské ostrovy majú turistickú sezónu po celý rok.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 65