Azorské ostrovy cestopis

Trail na jazierko Poco Azul

Dnes ráno našla Ajka pred karavanom šesť-lístok. Predpovedá nám na dnes veľkú dávku šťastia. Neplánovane vyskúšame trail na jazierko Poco Azul

Chystáme sa navštíviť jazero Lagoa do Fogo, čo je najvyššie položené jazero na ostrove. Bohužiaľ, nemáme šťastie – prší. Meníme plány, ideálny čas na Lagoa do Fogo eštelen príde. A tak sa vraciame do našej známej Achadinhy, odkiaľ sme štartovali na Lomba d’el Rei.

Azorské ostrovy cestopis
trochu smoklí

Alchadinha

Vedie odtiaľ chodník k jazierku Poco Azul. Je to taký pidi trailík, dva kilometre tam, dva späť. Terén je tu ale náročný a prevýšenie veľké, takže pozor. Našťastie, chodník je dobre upravený.

Dokonca vyrušíme pri práci (ležiac a popíjajúc pivečko) štvoricu chlapov, ktorí chodník opravujú. Požičiame si ich pracovné náradie – kladivo na zatĺkanie kolov do zeme a zapózujeme si, aby sme na nich mali pamiatku. Trail prudko zostupuje k pobrežiu a prechádza krásnym zárezom v skale.

Azorské ostrovy cestopis
Ing. Ľuboš Remek, PhD.

Vegetácia a prostredie opäť nesklamali, je tu krásne, aj keď je zamračené.

Azorské ostrovy cestopis
Ing. Andrea Remeková

Poco Azul

Samotné jazierko je ukryté v džungloidnej tôni. Sedí tu turistický pár, chlapec s dievčaťom a kochajú sa atmosférou. Na pozdrav si kývneme a prikochávame sa s nimi. “Beautiful, isn’t it?” prehodím, aby reč nestála.

Yes it is, it’s almost magical.” odpovedajú.
“I’m tempted to go for a swim.” vravím, že by som zaplával.
“We’ve been considering that for the past 10 minutes, but it’s a bit too cold.” Vravia, že aj oni zvažujú, len sa im zdá zima na kúpanie.

Ja nakoniec neodolám a párkrát si celé jazierko preplávam.

Azorské ostrovy cestopis
Poco Azul

“Well, that was refreshing.” pokračujem v načatej konverzácií, keď vyleziem.

Chvíľu sa ešte bavíme o tom, kde už sme boli, kde boli oni, kde sa chystáme, čo sa oplatí vidieť.

“Good bye.” lúčime sa s nimi.
“Good bye, enjoy the rest of your vacation.” lúčia sa s nami a potom medzi sebou pokračujú: “Ja by som do toho jazera nevliezla, muselo byť studené.”
“Také studené zase nebolo.” zakričím za nimi a všetci sa začneme smiať…svet je malý.

Poco Azul 2

Pokračujeme v traile a neskôr po ceste nachádzame druhé jazierko, teraz si nie sme istí, ktoré je to správne Poco Azul, toto druhé je síce väčšie Poco, ale je menej Azul. Dosiahneme najnižšie miesto trailu a treba nám vyšplhať sa naspäť serpentínami do prudkého kopca.

Azorské ostrovy cestopis
trail Poco Azul

Nájdeme autobusovú zastávku a predstava “cheat”-nuť to a vyviezť sa k autu je vskutku lákavá. Nie je tu jazdný poriadok a nevyzerá to tu ako moc frekventované miesto, tak si tu len dáme na chvíľku prestávku, lebo niekedy aj motyka vystrelí, ale keď dlho nič nejde pokračujeme.

Azorské ostrovy cestopis
Portugalské autobusy – legenda vraví, že tam sedí a čaká dodnes

Čajová plantáž Porto Formoso

Vraciame sa k autu pešo a pokračujeme na čajovú plantáž Porto Formoso. Nie je taká vychytená ako Chá Gorreana, napriek tomu je tu príjemne. Výhľady sú krásne, celkovo miesto a záhrady sú očarujúce.

Azorské ostrovy cestopis
Čajová plantáž Porto Formoso

Zajtra sa vyberieme na západnú časť ostrova na Sete Cidades jednu z najaktívnejších sopiek v Azorskom súostroví.

andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok