Vodopád Salto do Prego hiking trail

Ďalší deň sobota. Rozhodli sme sa trochu si prispať a na výlet vyraziť neskôr. Čaká nás trek ku vodopádu Salto do Prego.

Vodopád Salto do Prego

Je to jeden z tých známejších trekov na ostrove, keďže tam veľa vodopádov nenájdete, vlastne možno nájdete iba tento jeden na celom ostrove. Vynaložené úsilie a nachodené kilometre sa určite oplatia, keďže si tu môžete aj zaplávať, čo sme samozrejme hneď museli vyskúšať. Voda bola síce ľadová, ale kedy inokedy by som sa kúpala vo vodopáde, ak nie na dovolenke. Ďalej si tu môžete spraviť piknik, fotografovať alebo len tak si vychutnávať krásne prostredie naokolo.

Výstup k vodopádu salto do Prego
Výstup k vodopádu salto do Prego

Faial de Terra

Trasa Faial da Terra k vodopádu je rovnako krásna ako samotný vodopád. Prechádzate popri potoku v hustej vegetácií, kde môžete obdivovať napríklad rôzne druhy akácií. Na spiatočnej ceste môžete obdivovať aj opustenú dedinku Sanguino. V dedine bývali kedysi poľnohospodári, ktorí tu hľadali útočisko pred povodňami. Uprostred bujnej vegetácie nájdete staré domy typické pre Azory, ako aj malé farmy. Dedina bola opustená v 60-tych rokoch, kedy sa väčšina obyvateľov presťahovala za lepšími životnými podmienkami do Kanady a USA.

Táto okružná trasa okolo vodopádu Salto do Prego má asi 4 a pol kilometra a zvládnete ju zhruba za dve hodiny. Odporúčame ale rezervovať si viac času a užiť si aj kúpanie v horskej bystrine a pod vodopádom. Schladenie v ľadovej vode po túre padne vždy vhod. Na trek je vhodná dobrá turistická obuv, keďže po ceste je dosť skál.

Kúpačka vo vodopáde

Vodopád Salto do Prego
Vodopád Salto do Prego

Naše kroky ďalej smerujú na vyhliadku Mirradouro da Ponta do Sossego. Je to vlastne také „odpočívadlo“ pri ceste, ale najkrajšie a najikonickejšie na ostrove. Naši cestári by sa mohli inšpirovať. Slávnostne otvorili toto Mirradouro v roku 1995. Ponúka široký výhľad na severné pobrežie ostrova, ako aj na časť hôr severovýchodného východu. Vyhliadka je upravená nielen kvitnúcimi rastlinami, ale aj endemickou flórou typickou pre už spomínanú Macaronesiu.

Záhradná plocha tu zaberá asi 13 000 metrov štvorcových, ktorá je rozmiestnená na terasách umiestnených v rôznych nadmorských výškach. Hladní pokračujeme do Os Melos, kde nám teta kuchárka ponúkne all you can eat.

Výstup k vodopádu salto do Prego
Výstup k vodopádu salto do Prego

Rabo de Peixe

Z treku sa vraciame do nášho kempu v Rabo de Peixe, kde narazíme na procesiu Sv. Ducha. Sviatok Zoslania Ducha Svätého oslavujú katolíci, evanjelici a zjavne si to ctia aj na Azorských ostrovoch, trochu inak ako u nás. Na uliciach sú mladí spievajúci a tancujúci chlapci, ktorí vedú cez ulice býky.

Spočiatku sme sa trochu zľakli, ale našťastie mali býky pod kontrolou a nemuseli sme pred nimi utekať ako niekde na býčích zápasoch. Spomienku na tento nečakaný zvrat, ktorý sme úplnou náhodou trafili a zhliadli na Azoroch v Rabo de Peixe mi bude tkvieť v pamäti ešte veľmi dlhý čas. 🙂

Veľké finále Azorských ostrovov zavŕšime vo Ferraria Hot Springs, prírodných termálnych prameňoch priamo v Atlantiku

Azorské ostrovy čo vidieť, kam ísť

Kedy ísť na Azory?

Na Azorských ostrovoch sú počas celého roka mierne teploty, ale počasie je veľmi nestále. V lete je menej zrážok ale treba myslite na turistické nepremokavé vybavenie a opaľovací krém. A kedy je najlepšie ísť na Azorské ostrovy? Azorské ostrovy majú turistickú sezónu po celý rok.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 64