Sete Cidades na najaktívnejšiu sopku Azor

Včera sme toho moc nenachodili a sme oddýchnutí. Počasie nám praje a ideme do západnej časti ostrova na Sete Cidades na najaktívnejšiu sopku Azor, ktoré sme v sobotu pre zlé počasie odpískali a siahli po náhradnom programe. 

Sete Cidades

Sete Cidades (v preklade „Sedem miest“) je názov jednej z najaktívnejších sopiek na Azorskom súostroví. Sopka, ako aj jej okolie je súčasťou prírodnej rezervácie. Vrchol sopky je ukončený 5 km širokou kalderou so stenami vysokými až 500 m.

V kaldere sa nachádzajú dve jazerá:

Lagoa Azul a Lagoa Verde

Sete Cidades Lagoa Azul a Lagoa Verde
Sete Cidades Lagoa Azul a Lagoa Verde

Kaldera sa vytvorila približne pred 22 000 rokmi, neskôr bolo zdokumentovaných ďalších 22 postkalderových erupcií, ktoré vytvorili početné trachytické lávové dómy, lávové prúdy a depozity pyroklastík, nachádzajúce sa na severných a západných svahoch kaldery.

Lagoa das Sete Cidades

Obe tieto jazerá sú tiež známe pod názvom Lagoa das Sete Cidades, čo je jazero siedmich miest. Zaujímavé je tým, že sú to teda vlastne prepojené dve vodné plochy bezprostredne susediacich vulkánov úzkym krčkom, ponad ktorý vedie  portálový most z kameňa. Hoci hladiny majú rovnakú výšku, každé jazero má inú farbu. Menšie jazero Lagoa Verde, so zeleným odtieňom, je plytšie a je v ňom viac rias. Lagoa Azul, s modrým odtieňom vody, je hlbšie a odráža viac farbu oblohy. 

Ľubkovi vedecké vysvetlenie tohto fenoménu vyhovuje, ja sa skôr prikláňam k miestnej legende o mrzutom ovdovelom kráľovi a jeho dcére v Kráľovstve v Západnom mori.

Trail okolo sopky
Trail okolo sopky

Legendy hovoria

Bol kráľ alchymysta a čarodejník, ktorý žil len pre svoju dcéru Antíliu. Okrem starej opatrovateľky, ktorá princeznú vychovávala nenechal princeznú s nikým ani len prehovoriť. Bola krásna, izolovaná a v puberte (čo je vždy zlá kombinácia, pozn. Ľubko). Opatrovateľka, jej občas pomohla prešmyknúť sa a na chvíľu opustiť hradby paláca. Na jednej zo svojich potuliek sa zaľúbila do mladého pastiera a on do nej. Svadbu nechceli dať „na tajnáša“, lebo to by starý kráľ nemusel rozdýchať a tak chaseň išiel tatka požiadať o ruku jeho dcéry. Samozrejme nepochodil a kráľ ho vyhnal. Zaľúbenci potom od žiaľu plakali tak dlho a silno, až ich slzy vytvorili dve jazerá. Zelené Antíline oči vyplakali to zelené a chlapcove modré oči to modré.

Ako doma
Ako doma

Miradouro da Boca do Inferno

Z parkoviska vyrážame na Miradouro da Boca do Inferno, čo je jedna z najúžasnejších scenérií ostrova Sao Miguel. Nachádza sa vo výške asi 1000 mnm a môžete odtiaľ vidieť Lagoa do Canário, Lagoa das Sete Cidades, Lagoa Rasa a časť Sete Cidades. Je tu veľmi veľa možností aký trail tu spraviť. Celá kaldera sa dá obísť a odpájajú sa z nej rôzne trasy, čím si môžete vytvoriť trail vlastnej dĺžky.

Miradouro da Boca do Inferno
Miradouro da Boca do Inferno

My ďalej pokračujeme popri Lagoa do Canario, na kopec Pico da Cruz a potom sa vraciame cez skupinku kráv, ktorá nás odrezala od auta a teritoriálne si nárokuje turistický chodník. Možno by stálo za to spraviť celodenku okolo celej kaldery, ale stále je to jedna scenéria a najkrajší pohľad je aj tak zo spomínaného Miradouro da Boca do Inferno.

Nad horným jazierkom
Nad Lagoa Verde

Ideme teda na opačnú stranu, na trail ktorý vedie z parkoviska a obchádza jazerá Lagoa Rasa a Lagoa Santiago. 

Okruhy okolo jazier sa nám extrémne zapáčili a tak dávame ešte okruh okolo  jazier Lagoa das Eguas Norte a Eguas Sul.

Sete Cidades Lagoa Verde
Sete Cidades Lagoa Verde

Vyhliadka Vista do Rei

Brožovaný sprievodca nám radí prezrieť si aj vyhliadku Vista do Rei pri ruine hotela Monte Palace.

Šliapeme na Vista do Rei
Šliapeme na Vista do Rei

Tento hotel bol prvým päťhviezdičkovým hotelom na ostrove a bol považovaný za najlepší hotel roka v Portugalsku v roku 1990. V hoteli boli dve reštaurácie, nočný klub, bar a dokonca kadernícky salón a banka, Výlety na Azorské ostrovy ale v tom čase neboli propagované a turisti ich krásu objavili až neskôr. Výlety na Azorské ostrovy

Ruiny hotela Monte Palace

Hotel skrachoval len 18 mesiacov po otvorení (niekto podcenil SWOT analýzu v podnikateľskom zámere, pozn. Ľubko). Na hoteli sa podpísal zub času 31 rokov bol zatvorený, z toho posledných 14 úplne opustený. Vraj by ho dnešný turistický ruch utiahol a preto sa mal v roku 2021 zrekonštruovať, ale či tieto plány nenarušil Covid nevieme.

V kráteri Sete Cidades

Trail na Sete Cidades na najaktívnejšiu sopku Azor sa nám veľmi páčil. Na záver výletu schádzame autom do krátera sopky k jazerám a do samotnej dedinky Sete Cidades. Dáme si tu len krátku prechádzku a občerstvenie. Nemôžeme si pomôcť, ale sme tu ako na ihlách, predsa len hrdí sa titulom „Najaktívnejšia sopka na súostroví“. Nachádzať sa v krátere sopky, v momente jej erupcie sa zo zdravotného hľadiska neodporúča. 

Napriek tomu tu každý vyzerá totálne kľudne, ako keby mal doma lávovzdorné gumáky.

Ja mám chuť s každým domorodcom začať lomcovať a kričať, aby sa spamätal a odsťahoval niekde inde, hocikde inde, lebo tu žije  v krátere sopky!!!

Zajtra navštívime Park Terra Nostra a Chocolatinho.

Azorské ostrovy čo vidieť, kam ísť

Kedy ísť na Azory?

Na Azorských ostrovoch sú počas celého roka mierne teploty, ale počasie je veľmi nestále. V lete je menej zrážok ale treba myslite na turistické nepremokavé vybavenie a opaľovací krém. A kedy je najlepšie ísť na Azorské ostrovy? Azorské ostrovy majú turistickú sezónu po celý rok.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 65