Bicyklom naprieč Austráliou: Bilancia a odlet z Austrálie

Bilancia a odlet z Austrálie. Ponúkam krátky report. Aby ste si vedeli predstaviť vzdialenosti v Austrálii previedol som ju na EU mapu. Moja trasa bola približne z Fínska do Turecka, s prevýšením 12000 metrov.

Mapa trasy naprieč Austráliou
zobrazenie trasy naprieč Austráliou v porovnaní EUj mapy

Prípravy na odlet

Počasie sa v posledných dňoch pokazilo. Často prší a schladilo sa. Vstávam do daždivého rána. Vôbec mi to nevyhovuje. Potrebujem ísť kúpiť košeľu a zohnať krabicu na zabalenie bicykla. Než sa osprchujem a vymotám z campu, prestáva pršať. Super! Ale fúka silný vietor. To už moc super nie je. S tou krabicou to bude zaujímavé, ale hlavne, že nezmokne. Košeľu kupujem hneď v prvom obchode. Budem ju potrebovať na dnešný večer. Ešte som si niečo naplánoval. 😁

Bicyklová predajňa je 5km ďaleko. S darovaním prázdnej krabice nemajú problém. To sa už nedá povedať o preprave na bicykli do campu. Funguje ako plachta na plachetnici. Keď fúka z dobrého smeru, nemusím šlapať. Horšie je keď sa opre vietor z boku. Jednou rukou držím riaditká a balancujem aby som nespadol.

Zháňanie krabice
Krabica úspešne doma

Večer v Sydney

Podarilo sa dostať bez nehody do kempu a schovať ju v jedálni aby nezmokla. Balenie nechávam na zajtra a už sa môžem plne venovať príprave na večer. Nahodím sa do najlepšieho čo tu mám, očešem bradu a za drobného mrholenia vyrážam. Do centra to mám zhruba hodinku. Mám dohodnuté stretnutie s Jay Cob . Dáme dve pivá zaspomíname na Trenčín, spoločná foto a zasa niekedy dovidenia. Ďalšie príjemné stretnutie.

Sydney Opera

Potom prichádza hlavný bod dnešného programu. Prísť k Opere a neísť na operu?

V Sydney Opere bodka kultúrna
V Sydney Opere

To by bolo ako prísť k moru a neokúpať sa. Zasa mám šťastie a v posledný večer môjho pobytu v Austrálii hrajú legendárnu operu Don Giovanni. Lepšie to načasovať nemohli. Ešte väčšie šťastie mám s lístkami. Boli dva. Ideálne. Ísť tam sám, by nebolo ono. Musel som trochu prehovárať ale presvedčil som Marcela Krajcirova Smrzova (jej vďačím za novoročný ohňostroj a pekného Silvestra).

Mali sme rovnaký problém. Nemali sme čo na seba. Tak sme sa dohodli, že to dáme tak trochu na pankáčov a ona pôjde v teniskách a ja v tretrách. Aspoň bude na čo spomínať.

Aj keď opera bol taktiež nezabudnuteľný zážitok. Naviac po skončení nás ešte vonku prekvapila svetelná šou zo stoviek dronov. Krásne zážitky mi idú do cesty až do samého záveru. To sa nedá naplánovať, to musíte ísť bez plánu.

Večer nad Sydney Operou

Vždy môže byť horšie

Keď som sa na niečo sťažoval, tak som zistil, že to bolo celkom v pohode a môže byť horšie. Od rána leje a fúka. Keby bolo takéto počasie včera, mal by som problém s nákupom, s krabicou na bicykel aj z večernou operou. Dnes budem mať problém iba zbaliť stan, rozobrať bicykel do krabice a dostať sa na letisko.

Tak ako počas celého pobytu aj dnes je to intenzívne, zážitkové ale so šťastím, na ktoré som si už zvykol. 3x prestalo liať a len mrholilo. Využil som to na poprenášanie veci do jedálne a zbalenie stanu. Bicykel rozoberám najviac ako sa mi dá. Aj tak budem mať nadrozmer ale snáď to ukecám. Zaplatenú mám 30kg batožinu. Všetko čo dokážem, dávam do príručnej batožiny a koľko bude vážiť batožina do podpalubia, uvidím až na letisku.

Finále v taxi

Pôvodne som chcel ísť na letisko peši ale v tomto počasí musím volať Uber. Ja musím ale appka nemusí.

Po pol hodine preinštalácie a nastavovania to vzdávam a idem skúsiť zohnať taxi. Z recepcie zohnali, tak problém vyriešený. Ale len do chvíle než ideme naložiť bicykel. Dúfal som, že ho naložíme zo zadu. Nenaložíme, má malý kufor. Ale mám šťastie na tolerantného šoféra alebo sa mu nechce vystupovať do dažďa a tak ma necháva rozobrať mu zadné sedačky. Trochu mu za to ošúcham tesnenie na dverách ale bicykel je tam. Ja som vonku a komplet mokrý ale spokojný.

Ešte sa mi nestalo aby som nedokázal do auta naložiť toľko bicyklov, koľko potrebujem.

Peter Božík

Odlet z Austrálie

Za 10 min sme na letisku a ja idem riešiť váhu batožiny. Za poplatok vám ju zvážia aj zabalia do fólie ale to nie je riešenie pre mňa. Nájdem prepážku kde nie sú ľudia. Aj keď som zarastený, neoholený, pokúsim sa vyzerať šarmantne a pani poprosím, či si môžem krabicu zvážiť. Zabralo, môžem. 33,5kg.

Som celkom spokojný s mojim odhadom váhy ale pani mi potvrdzuje čoho som sa bál. Krabicu mi určite nezoberú. Max limit je striktne 32kg. Pre mňa to znamená rozbalenie krabice a popresúvanie vecí do príručnej batožiny, ktoré je už teraz napchatá na maximum. Časovú rezervu na to mám, aj lepiacu pásku a fôliu som si nechal po ruke, tak to nejak zvládnem.

Prehodím novú košeľu, nohavice a ešte pár vecí. Vyhodím roztrhnutú tašku zo zadného bicyklového nosiča pár zbytočných púzdier, sprcháč ale stále to stačiť nebude. Tak vyberám aj mokrý stan a priväzujem ho k príručnej batožine. Mokrý je tak, že z neho tečie, tak to by už mohlo stačiť, ale ak budú merať a vážiť aj príručnú batožinu tak som v …

Bicykel sa po drobných letištných patáliách úspešne vracia domov

Posledný intenzívny zážitok z Austrálie

Pôjdem do lietadla zabalený v stane ako beduín. Krabica mala na koniec 30,9kg, tak to prešlo aj bez doplatku a príručnú nekontrolovali. Zato kontrolovali pas a ja mám dva. Prekombinoval som to a v jednom mám austrálske víza a v druhom srí lanské, kadiaľ letím domov. Dávajú ma bokom a riešia ma postupne vedúci, vedúci vedúceho, ešte vyšší vedúci, policajt, jeho vedúci, …

Na koniec vymäknú a prevedú ma cez colnú kontrolu. Myslím, že to bol posledný intenzívny zážitok v Austrálii a táto časť mojej cesty je naozaj ukončená.

P.S. Ešte som si uvedomil, že som nevypustil vzduch z kolies. V lietadle, pri zmene tlaku, to dokáže robiť divy. Tak som zvedavý, či to plášte vydržia alebo vybuchnú. 😁

Bicyklom naprieč Austráliou

Pošli ďalej
Peter Božík
Peter Božík

Zakladateľ cyklistickej značky Liberty a Mayo, trenčiansky patriot a nadšený cyklocestovateľ. píše o svojich zážitkoch z bicyklovania naprieč Austráliou.

Articles: 25